تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
داغ شدن آیفون هنگام شارژ

داغ شدن آیفون

آیفون یک دستگاه پیچیده است که به‌عنوان عملکرد طبیعی که به‌عنوان یک دستگاه دارد، به‌طور فعال به‌تولید گرما پرداخته و آن را پخش می‌کند. این امر به‌ویژه هنگامی که دستگاه را به شارژر وصل می‌کنید، بسیار مشهود خواهد بود. هنگامی که این‌کار را انجام می‌دهید، مجموعه‌ی پیچیده از واکنش‌های الکتریکی و شیمیایی درون دستگاه شروع شده و گرما را به‌عنوان ماده‌ی زائد به بیرون می‌دهد. در هنگام استفاده از آیفون، ضایعات گرمایی نیز توسط اجزای دیگر ایجاد می‌شوند و درک اساسی از این فرایندها می‌تواند به شما کمک کند که دستگاه خود را در یک محدوده دمایی ایمن نگه دارید.

ما در این مطلب قصد داریم که دلایل داغ شدن آیفون را بررسی کرده و علاوه بر مبحث شارژ، دلایل دیگر را نیز چک کنیم. این دلایل می‌توانند بسیار ساده باشند و به همین دلیل برطرف کردن آن‌ها نیاز به پیچیدگی چندان زیادی هم نخواهد داشت.

عملکرد باتری آیفون

باتری آیفون از یون‌های لیتیوم در یک محلول سدیم تشکیل شده است که با الکترودهای فلزی واکنش نشان می‌دهند. وقتی که شما باتری را شارژ می‌کنید، این یون‌ها از یک طرف به طرف دیگر می‌روند. این واکنش تولید کننده‌ی گرما خواهد بود و وجود مقدار کمی از آن طبیعی است، اما آیفون هرگز نباید آن‌قدری داغ شود که در اثر لمس حالت دردناک به‌کاربر بدهد. در چنین حالتی، احتمالا عوامل دیگری نیز درگیر هستند که هنوز شما به‌واسطه‌ی استفاده از گوشی چنین شرایطی را ایجاد کرده‌اید.

آیفون شامل پردازنده‌ای است که سیستم‌عامل آن را اجرا می‌کند و محاسبات پیچیده موردنیاز برای اجرای برنامه‌ها و حتی توابع ابتدایی مانند دریافت تماس را نیز انجام می‌دهند. هر محاسبه‌ای که آیفون انجام می‌دهد، به انرژی نیاز دارد و مقداری از این انرژی نیز به‌صورت گرما هدر می‌رود. بنابراین، اگر هنگام شارژ آیفون، استفاده از گوشی را به‌صورت گسترده ادامه دهید، خطر گرم‌شدن گوشی بیشتر خواهد بود و نسبت‌ به حالت‌های دیگر، گرمای بیشتری تولید خواهد شد و می‌تواند دمای آیفون شما را به سمت حالت بحرانی ببرد.

داغ شدن آیفون هنگام شارژ

دلایل داغ شدن آیفون هنگام شارژ

برنامه‌ها شامل هرگونه اپلیکیشنی هستند که همراه با آیفون ارائه می‌شوند و کاربر نیز می‌تواند آن را از اپ‌استور دانلود کند. هنگام شارژ شدن آیفون، شما می‌توانید از برنامه‌ها استفاده کنید، اما اگر هنگام شارژ آیفون، تعداد زیادی از این برنامه‌ها را اجرا کنی، بار حرارتی دستگاه بیشتر خواهد شد. اگر بار حرارتی را خیلی زیاد کرده و برنامه‌های سنگین و بازی‌های حجیم را نیز اجرا کنید، این گرم شدن با شدت بیشتری ادامه پیدا کرده و عمر باتری مدام کاهش پیدا خواهد کرد. بدین ترتیب حتی احتمال آسیب به اجزای ظریف داخلی آیفون نیز بالا خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید: چرایی و تمام راه حل های داغ شدن آیفون

این گوشی به گونه‌ای طراحی شده است که بتواند مقدار مشخصی از گرما را تولید کرده و آن را دفع کند. اگر آیفون بیش از حد داغ شود، پیغام خطایی را دریافت خواهید کرد که آیفون بیش از حد داغ شده است. بدین ترتیب شما باید قبل از استفاده از دستگاه خود، آن را خنک کرده و اجازه دهید که شرایط عادی برای آیفون فراهم شود. هنگامی که آیفون از آستانه دمای بحرانی عبور می‌کند، دوباره با یک پیغام خطا روبرو خواهید شد. هنگامی که گوشی در حالت شارژ قرار دارد، صرفا برای ابتدایی‌ترین عملکردها می‌توانید از دستگاه استفاده کنید و بهتر است که همین کار را هم انجام ندهید. با چنین کاری و کنار گذاشتن گوشی هنگام شارژ، می‌توانید از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید. اگر مجبور به استفاده از گوشی هستید، صرفا اجرای یک برنامه یا پاسخ دادن به یک تماس را مد نظر داشته باشید و اجازه دهید که باتری دوام بالایی در گوشی شما داشته باشد.

دلایل دیگر

شارژ تنها موردی نیست که می‌تواند باعث داغ شدن گوشی‌های آیفون شود و دلایل مهم دیگری هم وجود دارد که می‌توانیم به گروهی از آن‌ها اشاره کنیم. وقتی که شما به طور مداوم و زیاد از گوشی خود استفاده می‌کنید، دستگاه داغ شده و این مشکل برای پیشرفته‌ترین گوشی‌های هوشمند امروزی هم می‌تواند رخ دهد و نیازی به نگرانی نیست. یکسری از عوامل وجود دارد که این روند می‌تواند تسریع بخشد.

پردازش زیاد توسط یک برنامه

می‌دانیم که برنامه‌ها یک شکل نیستند و هر کدام از آن‌ها می‌توانند پردازنده یک گوشی را به شکل متفاوتی به کار گیرند. اگر برنامه‌ای نیاز به ادیت عکس و فیلم و همچنین صدا داشته باشد، یقینا میزان پردازش بالا رفته و همین موضوع می‌تواند روی میزان داغ شدن بالای گوشی تاثیرگذار باشد.

اجرای بازی سنگین

مشکل داغ شدن آیفون

بازی‌ها همواره مهم‌ترین عامل برای داغ کردن یک گوشی هستند. اگر بازی را به مدت زیاد روی گوشی تجربه کرده یا اینکه خود بازی کیفیت بالایی داشته باشد، گوشی تحت فشار قرار گرفته و یقینا گرم خواهد شد. بازی‌هایی مانند کال آف دیوتی یا آسفالت ۹ از این دست بازی‌ها هستند که هر گوشی هوشمند را می‌توانند با مشکل روبرو سازند.

پخش ویدیو

پخش ویدیو هم یکی از عوامل مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. اگر مدت زمان پخش بالا بوده یا کیفیت آن را روی 1080p  و بالاتر قرار دهید، بازهم میزان پردازش بالا رفته و می‌توانیم شاهد گرم شدن گوشی باشیم. البته این موضوع به زمان بیشتر وابسته بوده و کافی است که مدت زمان پخش بالاتر روند تا شما با چنین مشکلی روبرو شوید.

استفاده از GPS

استفاده از جی پی اس گوشی نیز یکی از عوامل مهم در این زمینه سات. دستگاه‌های قدیمی‌تر بیشتر دچار این مشکل شده و همیشه با بیاد داشته باشید که در صورت عدم نیاز به آن، همواره آن را خاموش نگه دارید. تولید گرما عامل‌های دیگری هم دارد که البته چندان تاثیرگذار نخواهند بود. گوشی مانند کامپیوتر نمی‌توانند از سیستم‌های آن‌چنانی سرد کننده استفاده کند و بنابراین به بدنه دستگاه به عنوان یک سینک حرارتی منقل می شود. تراشه مهم‌ترین عامل برای گرم شدن است و البته که باید مسئله باتری را نیز مد نظر داشته باشید.

جلوگیری از داغ شدن گوشی آیفون

حال که دلایل داغ شدن گوشی‌های آیفون را متوجه شدیم، نوبت آن رسیده است که در مورد راه حل‌های موجود تفکر کنیم. چند روش بسیار موثر و البته ساده وجود دارد که بهتر است آن‌ها را پشت گوش نینداخته و تاثیرات آن را در عملکرد گوشی خود مشاهده کنید. شما با رعایت کردن همین نکات ساده می‌توانید بسیاری از مشکلات داغ شدن گوشی را برطرف سازید. بنابراین با ما همراه شوید.

دور کردن گوشی از تابش مستقیم نور خورشید

گرمایی که مستقیما به گوشی شما می‌تابد، یک عامل مضر و دلیلی برای داغ شدن گوشی است. می‌دانیم که بیرون از منزل یا محل کار، ممکن است که گوشی خود را از جیبتان برای عکس برداری یا صحبت با تلفن خارج کنید.  در همین لحظه اگر تابش مستقیم نور خورشید وجود داشته باشد، گوشی شما در معرض آن قرار گرفته و سبب داغ شدنش خواهد بود. هرچه قدر که بتوانید این موضوع را رعایت کرده و تنها در سایه یا مکان‌های سربسته از گوشی خود استفاده کنید، مشکل داغ شدن گوشی هم کمتر رخ خواهد داد.

استفاده نکردن از قاب و کیف محافظ

مشکل داغ شدن آیفون

بسیاری از ما برای محافظت از بدنه گوشی، آن را درون یک قاب قرار می‌دهیم؛ فارغ از اینکه این کار می‌تواند اشتباه باشد. اکثر این قاب‌ها سبب می‌شوند که گوشی هنگام شارژ داغ کرده و به خوبی نتواند آن را به محیط بدهد. بنابراین سعی کنید که از این کار خودداری کنید.

خنک سازی آیفون

شما می‌توانید با استفاده از یک سری روش‌های ساده، گوشی را خنک کنید. اگر احساس می‌کنید که بعد از تجربه یک بازی یا تماشای فیلم، گوشی شما داغ کرده است، بهتر است که آن را خاموش کرده یا استفاده از آن را متوقف کنید. دادن فرصتی به گوشی برای کمک می‌کند که داغ شدگی آن برطرف شود. هرگز گوشی را درون یخچال قرار ندهید، چرا که میعانات داخلی آن می‌تواند مشکل آفرین باشد. یکی از راه‌های دیگر، این است که تهویه مناسب را برای گوشی فراهم کرده و اجازه دهید که یک الی دو ساعت در یک شرایط پایدار قرار داشته باشد.

آپدیت سیستم عامل

آپدیت کردن سیستم عامل iOS یکی از روش‌های مهم برای جلوگیری از داغ شدن آیفون است. سیستم عامل آیفون می‌تواند مشکلاتی داشته باشد که در جنبه فیزیکی دستگاه هم دیده می‌شود. همیشه از آخرین به روزرسانی سیستم عامل iOS استفاده کنید تا بتوانید مشکل داغ شدن گوشی را برطرف سازید. با این کالر می‌توانید بهینه سازی هایی را روی ابزارها و برنامه‌های گوشی انجام دهید تا میزان مصرف انرژی شان کاهش یافته و با استفاده از الگوریتم جدید، بتوانید یک شرایط ایده آل برای آن‌ها فراهم سازید. برای این منظور می‌توانید به مسیر Setting > General > Software Update رفته و عملیات را پیگیری کنید.

پاک کردن کش

یکی از روش‌های مهم دیگر پاک کردن کش اپلیکیشن‌هایی است که زیاد از آن‌ها استفاده می‌کنید. این روند می‌تواند تاثیر بسزایی روی روند استفاده از گوشی و رهایی از مشکل داغ شدن آن باشد. شما با این کار فعالیت‌های برنامه‌ها را محدود کرده و اجازه نمی‌دهید که زیاد تراشه گوشی شما را با مشکل روبرو سازند. قرار دادن گوشی در حالت آیفون نیز عملکرد مشابهی دارد و می‌تواند پردازنده را در یک حالت پایدار قرار دهد. فراموش نکنید که این موضوع برای بازی‌ها هم صدق کرده و هرزگاهی بهتر است که کش بازی‌ها را هم پاک کرده یا بعد از تجربه چند ساعته، گوشی را در حالت هواپیما قرار دهید.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *