تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
پایش خواب در iOS 14

پایش خواب در iOS 14

اپل در iOS 14 و watchOS 7 ویژگی جدیدی به‌نام پایش خواب (Sleep Tracking) را ارائه داده است که برای کمک به شما در نظر گرفته شده است و کمک می‌کند که نظارت بیشتری روی خواب هر شب خود داشته باشید. بدین ترتیب باید از یک اپل واچ برای این منظور استفاده کرده و عادت‌های خواب خود را از طریق یادآوری‌های خواب و روند خواب رفتن بهبود بخشید. ما در این مطلب قصد داریم که قابلیت جدید پایش خواب را برای شما تحلیل کرده و آن را در به‌روزرسانی سال ۲۰۲۰ آیفون و اپل واچ مورد بررسی قرار دهیم.

زمان‌بندی خواب (Sleep Schedule)؛ پایش خواب ios 14

پایش خواب در iOS 14

در برنامه‌ی Health آیفون یا اپل واچ، شما می‌توانید یک برنامه‌ی خواب با مقدار خواب موردنظر برای هر شب را با اهداف استاندارد خواب و بیداری تنظیم کنید.

اولین قدم برای تنظیم برنامه‌ی خواب (Sleep Schedule)، تعیین هدف خواب (Sleep Goal) است که به شما این امکان را می‌دهد تا برنامه Health در آیفون و اپل واچ، زمان خواب توصیه شده را به شما اعلام کرده و آلارم را برای بیدار شدن از خواب ارائه کند. این قابلیت همچنین این امکان را فراهم می‌کند که اهداف خوب خود را چک کرده و میزان اجرای موفقیت‌آمیز آن را بررسی کند.

براساس همین اطلاعات آماری است که شما در نهایت می‌توانید زمان خاصی را برای رفتن به تخت برای خواب تنظیم کرده و زمان دیگری را برای بیدار شدن خود در نظر بگیرید. براساس هدف خواب خود که در مرحله‌ی قبل تعیین کرده‌اید، برنامه‌ی Health به شما اطلاع می‌دهد که آیا زمان خواب انتخاب شده باعث خواب کافی شما خواهد بود یا خیر.

می‌توانید هر روز یک برنامه یکسان خواب برای خود داشته باشید یا اینکه برنامه‌های مختلفی را برای روزهای مختلف خود انتخاب کنید. با استفاده از این ویژگی می‌توانید یک برنامه مشخص برای روزهای کاری و یک برنامه متفاوت برای آخر هفته‌های خود داشته باشید.

تنظیم یک برنامه خواب به شما امکان می‌دهد که زنگ هشدار بیداری را فعال یا غیرفعال کنید. حتی می‌توانید صدای زنگ و حالت لمسی آن را نیز شخصی‌سازی کرده و براساس علایق خود تنظیم کنید. اگر از اپل واچ برای ردیابی خواب استفاده کرده‌اید، رنگ ساعت به‌جای آیفون در ساعت هوشمند شما تنظیم خواهد شد. تنظیم گزینه‌های برنامه‌ی خواب می‌تواند در برنامه‌ی Health یا به‌شیوه‌ای ساده‌تر در برنامه‌ی Clock که در زیربخش‌های Alarm قرار دارد، انجام شود.

بیشتر بخوانید: معرفی و دانلود اپلیکیشن HealthView

حالت خواب (Sleep Mode) پایش خواب ios 14

حالت خواب یک حالت اختیاری است که همراه با ویژگی‌های برنامه‌ی خواب ارائه می‌شود. با فعال بودن این حالت، صفحه‌ی قفل گوشی شما در زمان خواب انتخاب شده، ساده‌تر خواهد شد و اعلان‌ها پنهان می‌شوند. با قرار گرفتن در این حالت، ویژگی مزاحم نشوید (Do Not Disturb) نیز فعال می‌شود.

شما می‌توانید تنظیم کنید که حالت خواب به‌صورت خودکار روشن یا خاموش شود تا با برنامه خواب نیز مطابقت لازم را داشته باشد. در غیر این‌صورت می‌توانید در Control Center نسبت به فعال‌سازی یا غیرفعال‌سازی آن اقدام کنید.

Wind Down

Wind Down به‌عنوان یک ویژگی اختیاری، حالت خواب و برنامه خواب شما را همراهی می‌کند. با فعال بودن این ویژگی، Wind Down این اجازه را می‌دهد که حالت خواب قبل از رسیدن زمان خواب برای کاهش حواس پرتی و آرامش شما شروع شود.

مانند حالت خواب، Wind Down ویژگی (Do not Disturb) را فعال می‌کند و همچنین می‌تواند میانبرهای برنامه‌ها یا ویژگی‌هایی را که ممکن است بخواهید به‌عنوان بخشی از برنامه شبانه خود استفاده کنید را نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال، اگر پیش از خواب مطالعه می‌کنید، این ویژگی اپلیکیشنی را برای مطالعه پیشنهاد می‌دهد یا در صورت علاقه‌مندی به مراقبه در این زمان، برنامه‌ی مدیتیشن موردعلاقه شما نشان داده خواهد شد.

هنگام فعال‌سازی و شخصی‌سازی ویژگی Wind Down، باید این میانبرها را تنظیم کنید. برنامه‌ی Health براساس انتخاب برنامه‌هایی که برای فعالیت‌های قبل از خواب خود نصب کرده‌اید، گزینه‌های مربوطه را نمایش خواهد داد. این برنامه‌ها می‌توانند، خواندن روزامه، مراقبه، گوش دادن به موسیقی، گوش دادن به پادکست، مطالعه، بررسی‌ کارهای تقویم، یوگا یا موارد دیگر باشند.

وقتی که Wind Down در یک ساعت مشخص قبل از زمان خواب تعیین شده‌ی شما فعال می‌شود، یادداشتی در مورد زمان خواب شما و یک لینک به میانبرهایی که شما تنظیم کرده‌اید، ارائه می‌دهد تا بتوانید کارهای روزانه خود را انجام دهید.

ردیابی خواب (Sleep Tracking)

پایش خواب در iOS 14

پایش خواب ios 14 به شما نشان می‌دهد که چه مدت از شب را خوابیده و با زنگ هشدار از خواب بیدار شده‌اید؛ که البته با داشتن اپل واچ در دسترس شما خواهد بود. شما می‌توانید Sleep Tracking را از طریق برنامه‌ی Health در اپل واچ تنظیم کنید و از همان مراحل نصب برای همه‌ی ویژگی‌های بالا استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ردیابی خواب در اپل واچ

با فعال کردن ردیاب خواب، ساعت هوشمند اپل واچ کم‌رنگ شده و براساس برنامه‌ی خواب شما قفل می‌شود تا در طول شب بیدار نشوید. داده‌های خواب به‌دست آمده از اپل واچ را نیز می‌توانید در برنامه‌ی Health آیفون مشاهده کنید. اگر برنامه خواب شما با زمان خواب و بیداری تنظیم شده است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از شارژ مناسب ساعت و آماده بودن آن برای ردیابی خواب در شب اطمینان حاصل کنید. ردیابی خواب به‌طور خودکار در طول شب و تا زمانی که اپل واچ شارژ دارد، اتفاق می‌افتد.

اپل واچ این امکان را نیز به شما می‌دهد که خلاصه‌ای از برنامه خواب خود را مشاهده کنید. این برنامه در مورد تنظیمات Wind Down و زمان خواب نیز اطلاعات کافی خواهد داد. برخی از داده‌های ردیابی خواب که در برنامه‌ی Health ذکر شده‌اند نیز نشان داده خواهد شد.

جمع‌بندی

بدین ترتیب و با پایش خواب ios 14 جدید که در iOS 14 و watchOS 7 فراهم شده‌اند، می‌توانید خواب بهتر و حساب‌شده‌ای در طول شب داشته باشید و زمینه‌سازی‌های لازم را برای یک خواب کافی و مناسب ارائه دهید. این ویژگی‌ها اکثرا در راستای هم عمل می‌کنند، اما در صورت نداشتن اپل واچ نیز می‌توانید زمینه‌سازی‌های لازم را برای خواب انجام داده و در زمان‌های تعیین شده خوابیده و از خواب بیدار شوید. خواب تاثیر زیادی روی سلامتی دارد و اپل به‌خوبی با ارائه ویژگی‌های جدید در نسخه‌های جدید سیستم‌عامل خود، به این امر مهم توجه ویژه داشته است. سعی کنید از حالت خواب شبانه استفاده کرده و عوامل مزاحم و تاثیرگذار در عدم خواب بهتر را از خود دور کنید تا در نهایت خواب موردانتظار خود را داشته باشید.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *