تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
سرچ اسپاتلایت در iOS 15

آموزش استفاده از Spotlight برای جستجوی تصاویر در iOS 15

در iOS 15، اپل از قابلیت Spotlight Search در آیفون و آیپد، روی برنامه‌های بیشتری استفاده می‌کند و شاهد قدرت گرفتن آن هستیم. شما دیگر کافی است که صفحه Lock یا صفحه اصلی گوشی خود را به پایین سوایپ کرده و به بخش Spotlight Search بروید. در این بخش Photos را تایپ کرده و سپس با استفاده از Visual Lookup، با استفاده از لوکشین، افراد حاضر، صحنه‌های خاص یا حتی اشیای موجود در تصویر مانند گیاهان یا حیوانات خانگی، شروع به جستجوی آن‌ها کنید. این قابلیت بسیار کاربردی است و شما را زودتر از هر روش دیگری به عکس دلخواه شما می‌رساند. این قابلیت در نسخه جدید سیستم‌عامل قدرتمندتر شده است و هوش مصنوعی ویژه‌ای برای آن به کار برده شده است.

سرچ اسپاتلایت در iOS 15

عکس‌ها نیز می‌توانند در قالب Suggestions در این بخش به شما نمایش داده شوند. بنابراین، اگر به عنوان مثال، عبارت Cat را در این بخش تایپ کنید، خواهید دید که عکس‌های شما در کنار نتایج برنامه Files، Web، Siri Knowledge و دیگر منابع به نمایش درخواهد آمد. همه این قابلیت‌های جدید، به شدت خوب هستند و می‌توانند در مرور سریع تصاویر به شما کمک کنند. شما صرفا باید بدانید که دنبال چه چیزی می‌گردید و چه المان‌هایی در تصاویر شما وجود دارند. اگر هم دوست دارید که به دلیل حریم خصوصی، عکس‌های شما در Spotlight ظاهر نشوند، می‌توانید تنظیمات لازم را روی آن اعمال کنید.

سرچ اسپاتلایت در iOS 15

شما می‌توانید به مسیر Setting > Siri & Search > Photos رفته و همه اطلاعاتی که در نتایج جستجو نشان داده می‌شوند را کنترل کنید. می‌توانید در این بخش، انتخاب کنید که تصاویر در بخش جستجوی اسپات لایت نمایش داده نشوند. در این بخش، گزینه‌هایی برای کنترل مواردی که از نظر محتوایی دارای موارد خاصی هستند، در اختیار شما خواهد بود. می‌توانید از بخش پیشرفته، این کنترل را خاص‌تر کرده و تنها تصاویری را محدود کنید که دارای المان‌های تعیین شده از طف شما هستند. می‌توانید مدیریت کامل جستجو در حالت قفل صفحه و صفحه اصلی را به صورت جداگانه انجام داده و تعیین کنید که چه محتواهایی قابل سرچ کردن باشند.

تاریخچه سرچ اسپاتلایت

قابلیت سرچ Spotlight اپل، در حال تبدیل شدن به جایگزینی برای گوگل است و می‌تواند با چند پرسش ساده، امکان جستجو در تصاویر وب و اطلاعات مربوط به بازیگران، نوازندگان، سریال‌ها و فیلم‌ها را برای شما انجام دهد. این قابلیت در iOS 15 بهبود داده شده است و هم اکنون می‌توانید در کل کتابخانه تصاویر خود هم از آن استفاده کنید. نتایج به صورت پیشرفته به شما نمایش داده شده و می‌توانید حتی در زمینه مخاطبین گوشی خود هم از آن استفاده کنید. شما با برنامه‌های مختلفی می‌توانید از این قابلیت استفاده کرده و اطلاعات مدنظر خود را پیدا کنید.

سال‌ها پیش، Spotlight از لوکشین قبلی خود به سمت چپ در صفحه اصلی منتقل شده و کاربران می‌توانستند با کشیدن انگشت خود به سمت پایین در وسط هر صفحه در iOS 7 به آن دسترسی داشته باشند. این موضوع به رشد بیشتر سرعت رابط کاربری کمک کرده و کاربران نیز به شدت از آن راضی بودند. حال همین قابلیت، سال به سال رشد پیدا کرده و شاهد تکامل بیشتر آن در iOS 15 هستیم.

اپل در سخنرانی اصلی خود در کنفرانس WWDC، به برخی از پیشرفت‌های سرچ اسپاتلایت پرداخته و امکانات جدید جستجو را در آن مشخص کرد. دانستیم که کاربران آیفون و آیپد هم اکنون می‌توانند در مورد بازیگران، فیلم‌ها، سریال‌ها و همچنین خوانندگان، سرچ‌های جالبی را انجام داده و مستقیما به برنامه‌های اختصاصی مانند IMDB ری‌دایرکت شوند.
سال‌ها است که گوگل از طریق Knowledge Graph خود، به عنوان یک پایگاه دانش برای دسترسی سریع به جستجوهای رایج استفاده می‌کند و به افراد این امکان را می‌دهد که اطلاعات را از منابع مختلف دریافت کنند. حال توسط قابلیت جدید جستجوی اسپاتلایت، می‌توانید از پنل‌های مختلف اطلاعاتی در بالا و کنار نتایج استفاده کرده و مستقیما در مورد مباحث مطرح شده، اطلاعات لازم را کسب کنید.

سخن آخر

بدین ترتیب، ما سعی کردیم که نحوه استفاده از جستجوی اسپاتلایت در حوزه تصاویر مربوط به کتابخانه خود در آیفون یا آیپد را یاد گرفته و به سادگی از آن استفاده کنید. می‌توانید تنظیمات امنیتی را در این زمینه بالا ببرید تا افراد غیرمجاز، نتوانند بدون باز کردن قفل گوشی، به جستجو تصاویر شما بپردازند. این قابلیت بسیار کاربردی بوده و می‌توانیم در آینده، شاهد گسترش یافتن زمینه‌های استفاده از سرچ اسپاتلایت باشیم.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *