تهران – خیابان جمهوری نرسیده به حافظ،جنب ساختمان معاونت درمان و بانک پاسارگاد، پاساژ حافظ پلاک ٢٠ فروشگاه بزرگ بازرگانی سیب ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938

راه حل کار نکردن کیبورد مک بوک

اپل کیبردهای بسیار خوبی را تولید می‌کند. این کبردها به‌خوبی کار می‌کنند و از نظر طراحی هم بسیار زیبا به‌نظر می‌رسند. طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای است که با مک به‌خوبی کار کند، اما گاهی اوقات گویا یک‌سری چیزها درست پیش نمی‌رود. شاید صفحه کلید خود را به مک یا کامپیوتر متصل کنید، اما هیچ اتفاقی نیفتد. شاید هم کامپیوتر شما سیگنال بلوتوث را از کیبرد مربوطه دریافت نمی‌کند. یا این احتمال هم وجود دارد که برخی از دکمه‌های آن کار نکنند. در این مطلب قصد داریم بررسی کنیم که چرا گاهی اوقات کیبرد اپل کار نمی‌کند.

  • اگر کیبرد مجیک یا وایرلس اپل کار نکند، چه کار باید کنیم؟

ما ابتدا از صفحه کلیدهای وایرلس شروع خواهیم کرد، چرا که چند مورد از آن‌ها به‌صورت مشابه برای کیبردهای سیمی هم کاربرد دارند. مهم نیست که چه اتفاقی برای کیبرد شما اتفاق افتاده است؛ کافی است که ابتدا این مراحل را دنبال کنید:

۱. از فعال بودن و کارکرد درست بلوتوث اطمینان حاصل کنید

هنگامی که برای حل مشکلی تلاش می‌کنید، همیشه سعی کنید که ابتدا بدیهی‌ترین راه‌ حل‌ها را ابتدا چک کنید. ابتدا به مسیر System Preferences > Bluetooth رفته و از فعال بودن بلوتوث سیستم اطمینان حاصل کنید. پنل System Preferences در صورت اتصال صحیح دستگاه، به شما اطلاع‌رسانی خواهد کرد. کم بودن باتری یا خطاهای مشابه هم از طریق همین پنل به اطلاع کاربر رسانده می‌شود.

در صورتی که آیکون بلوتوث همراه با یک خط دندانه‌دار در کنار آن در پنل preferences یا نوار منو نمایش داده می‌شود، این به معنای عدم فعال بودن بلوتوث است. برای حل مشکل ابتدا مک خود را ریستارت کنید، اگر برطرف نشد، همه‌ی دستگاه‌های USB را از دستگاه جدا کرده و دوباره عملیات ریستارت را انجام دهید.

۲. از فعال بودن کیبرد خود اطمینان حاصل کنید

اگر کیبرد مجیک یا وایرلس شما با موفقیت به مک وصل نمی‌شود، شما باید ابتدا از روشن بودن کیبرد اطمینان حاصل کنید. در آخرین مدل از مجیک کیبردها، باید سوئیچ موجود در لبه‌ی پشتی دستگاه را به سمت مخالف بکشید تا رنگ سبز قابل مشاهده باشد. برای کیبردهای وایرلس قدیمی نیز، دکمه‌ی پاور را در لبه‌ی سمت راست فشار داده و اطمینان حاصل کنید که لامپ LED سبز رنگی در بالای کیبرد قابل مشاهده باشد. بعد از اینکه کیبرد را با موفقیت روشن کردید، به پنل preferences بلوتوث مراجعه کرده و تائید فعال بودن کیبرد را مشاهده کنید. اگر کیبرد شما در حال جستجو برای اتصال به کامپیوتر موردنظر بود، اما در نهایت متصل نشد، روی کیبردی که در لیست دستگاه‌ها قابل مشاهده است، کلیک راست کرده و گزینه‌ی Connect را انتخاب کنید. اگر کیبرد شما در لیست مشاهده نمی‌شود، احتمالا باید مراحل بعدی را دنبال کنید.

۳. میزان باتری کیبرد را بررسی کنید

اگر باتری کیبرد شما کم می‌شود، ممکن است مشکلات عملکردی گریبان‌گیر آن شده باشد. به مسیر Preferences > Bluetooth رفته و نشانگر کوچک باتری را در قسمت پایین کیبردهایی که لیست و متصل شده‌اند، مشاهده کنید.

راه حل کار نکردن کیبرد اپل

شما همچنین می‌توانید با کلیک روی آیکون بلوتوث که روی دستگاه موردنظر در نوار منو دیده می‌شود، میزان باتری هر یک از دستگاه‌های متصل شده خود را مشاهده کنید. اگر باتری شما کم است، باید آن را تعویض کنید.

۴. از خاموش بودن Mouse Keys و Slow Keys اطمینان حاصل کنید

برخی از ویژگی‌های دسترسی macOS می‌توانند با عملکرد معمولی صفحه کلید کمی اختلال داشته باشند. برای بررسی چنین موضوعی، به بخش System Preferences > Accessibility رفته و گزینه‌ی Mouse & Trackpad را از منوی سمت چپ انتخاب کنید.

راه حل کار نکردن کیبرد اپل

در این قسمت، اطمینان حاصل کنید که تیک گزینه‌ی Enable Mouse Keys غیرفعال باشد. این گزینه به شما اجازه می‌دهد که ماوس را با استفاده از کلیدهای کیبرد کنترل کنید. نتیجه‌ی کار این خواهد بود که احتمالا تعدادی از کلیدها از دسترس شما خارج می‌شوند.

راه حل کار نکردن کیبرد اپل

در قدم بعد، روی گزینه‌ی Keyboard در سایدبار سمت چپ کلیک کرده و اطمینان حاصل کنید که تیک گزینه‌ی Enable Slow Keys هم غیرفعال باشد. این امر سبب می‌شود که شما برای تائید عملکرد کلید موردنظر، کلید را برای مدت زمان بیشتری نگه دارید.

۵. با کامپیوتر خود، کیبرد را دوباره همگام‌سازی کنید

در پنل preferences بلوتوث، اطمینان داشته باشید که بلوتوث فعال شده است. نشانگر ماوس را به کیبرد خود در لیست دستگاه‌ها هدایت کرده و روی X که در سمت راست این بخش قرار گرفته است، کلیک کنید.

یک اخطار برای شما ظاهر خواهد شد که به شما می‌گوید، ممکن است در دفعات دیگری که از آن استفاده می‌کنید، نیاز به تعمیر دستگاه خود داشته باشید. روی گزینه‌ی Remove کلیک کنید.

حال نوبت آن رسیده است که کیبرد خود را خاموش کرده و دوباره آن را روشن کنید. چراغ نشانگر باید چشمک بزند. بخش تنظیمات کیبرد را از System Preferences باز کرده و روی گزینه‌ی Set up Bluetooth keyboard کلیک کنید. برای جفت‌سازی کیبرد می‌توانید طبق دستورالعمل‌ها پیش بروید.

راه حل کار نکردن کیبرد اپل

  • اگر کیبرد USB مک کار نکند، چه باید بکنیم؟

اگر مک مینی یا کیبرد آی مک شما کار نمی‌کند و از طریق USB به دستگاه وصل شده است، برای تشخیص و حل مشکلات پیش آمده، می‌توانید ادامه‌ی مراحل را دنبال کنید.

۱. یک پورت USB دیگر را امتحان کنید

کیبرد خود را پورت USB کنونی جدا کرده و مورد دیگری را امتحان کنید. اگر کار کرد، بازهم می‌توانید آن را روی پورت اوریجینال خود هم تست کنید. اگر کیبرد تنها با پورت USB کار می‌کند، احتمالا نیاز خواهید داشت که پورت‌های USB کامپیوتر خود را تعمیر کنید.

۲. گزارش سیستم را بررسی کنید

از منوی Apple که در سمت چپ بالای صفحه نمایش قرار گرفته است، روی گزینه‌ی About This Mac کلیک کنید. سپس روی گزینه‌ی System Report کلیک کنید. هنگامی که پنجره‌ای حاوی گزارش سیستم برای شما باز شد، روی گزینه‌ی USB در قسمت Hardware که در سایدبار سمت چپ قرار دارد، کلیک کنید. از این قسمت، می‌توانید مشاهده کنید که کامپیوتر، چه دستگاه‌هایی را پورت‌های USB شناسایی می‌کند.

راه حل کار نکردن کیبرد اپل

اگر کامپیوتر شما کیبرد را شناسایی کرد، می‌توانید لیست کیبردهای اپل را در زیر یکی از پورت‌ها مشاهده کنید. اگر لیست نشده باشد، سعی کنید کامپیوتر خود را ریستارت کرده و SMC و PRAM کامپیوتر را دوباره تنظیم کنید.

۳. بلوتوث را خاموش کنید

به مسیر System Preferences > Bluetooth رفته و مطمئن شوید که بلوتوث کامپیوتر غیرفعال است. اگر این مورد مشکل شما را حل کرد، این احتمال وجود دارد که کامپیوتر یک کیبرد بلوتوثی شناسایی کرده است و اولویت بیشتری برای آن نسبت به یک کیبرد USB داده است.

اگر نیاز دارید که بلوتوث را روشن نگه دارید، می‌توانید کیبرد را با کلیک روی X که در سمت راست دستگاه‌های لیست شده در مسیر System Preferences > Bluetooth قرار دارد، آن را حذف کنید.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *