تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
مناطق تحت پوشش اینترنت 5G

محدوده های ساپورت ۵ جی

طی یکی دوسال اخیر، تفاوت شگرفتی در عرضه گوشی‌های مختلف از برندهای معتبر جهان بودیم و آن‌هم قرار گرفتن فناوری 5G به‌صورت محدود در برخی از مدل‌های پرچم‌دار این کمپانی‌ها بوده است. برند اپل نیز بالاخره قصد دارد که امسال با آیفون ۱۲ این تکنولوژی را برای خریداران و طرفداران خود فراهم آورد. اما آیا جهان واقعا آماده‌ی پذیرش انتقال به نسل جدید اینترنت گوشی‌های همراه است؟ برای دریافت و استفاده از خدمات اینترنت 5G حتما باید در مناطقی حضور داشته باشید که از این سرویس پشتیبانی می‌کنند. سرویس 5G حتی در پیشرفته‌ترین کشورهای جهان به‌صورت محدود وجود دارد و گستردگی آن در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد. قبل از اینکه این مناطق را در سرتاسر جهان بررسی کنیم، اما سخن کوتاهی در مورد فناوری 5G در ایران خواهیم داشت.

فناوری 5G در ایران

مناطق تحت پوشش اینترنت 5G

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای آماده سازی برای ارائه خدمات 5G، عنوان کرده است که این تکنولوژی برای اولین بار در تهران راه‌اندازی شده است و همین چند ماه پیش، دومین سایت 5G را شاهد بودیم. به گفته‌ی وی، تعداد سایت‌های مجهز به این فناوری پیشرفته، تا ماه‌های آینده به ۵ سایت خواهد رسید و انتظار داریم که ویژگی‌های جذاب نسل پنجم ارتباطی، به‌زودی در دسترس افراد بیشتری از افراد جامعه قرار گیرد. این فناوری تحول شگرفی در برقراری ارتباط اینترنتی ایجاد خواهد کرد و انتظار می‌رود که با ورود گوشی‌های هوشمند به این عرصه، شاهد راه‌اندازی و توسعه‌ی هرچه بیشتر آن در سال‌های آینده باشیم.

آقای آذری جهرمی در همین راستا، سال گذشته از آماده سازی لازم برای راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم صحبت کرده بود و گویا می‌توانید به‌زودی شاهد حضور این فناوری در کسب و کارهای اجتماعی باشیم. سایت‌های 5G محدودی هم‌اکنون در سرتاسر جهان موجود هستند و نمی‌توان آن در چنین زمانی یک فناوری همه‌گیر تلقی کرد. به‌همین دلیل شما با خرید گوشی‌های هوشمندی که از فناوری 5G استفاده می‌کنند، تنها در مناطق محدودی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این مناطق محدود در ایران بسیار بسیار محدودتر هستند و یقینا دو سایت برای یک کشور بزرگ، جوابگو نخواهد بود.

لازم است بدانید که برای دسترسی به این فناوری، حتما باید گوشی‌های جدیدی تهیه کنید که مجهز به این فناوری هستند و مودم آن‌ در تراشه قرار گرفته است. به هر حال با توجه به قولی که وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات داده است، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که تا اوایل پاییز امسال، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش این سرویس قرار گیرد. اما در ادامه قصد داریم که این سرویس را در کشورهای مختلف جهان بررسی کرده و یک نقد اجمالی نسبت به آن داشته باشیم.

فناوری 5G در کشورهای جهان

شرکت‌هایی که در حوزه‌ی گوشی‌های همراه فعالیت می‌کنند، از سال ۲۰۱۹ فعالیت خود پیرامون فناوری 5G را شروع کرده‌اند و تعداد کمی از آن‌ها پوشش این فناوری را در چین، کره‌ی جنوبی و ایالات متحده آغاز کرده‌اند. در این کشورها مراکز مهم و قابل توجهی مجهز به این فناوری شده‌اند و با توجه به درصد جمعیتی که در آن‌ها حضور دارد، تعداد ایستگاه‌های به روز شده‌ای را شاهد هستیم. بسیاری از این مراکز پوشش دهنده‌ی شهرهایی هستند که در کل جهان معتبر هستند، اما برخی از مراکز نیز ناشناخته انتخاب شده‌اند. این فناوری در بیشتر شهرهای ایالات متحده وجود دارد و می‌توان گفت که مشترکین اپراتورهای این کشور، کمتر از یک درصد می‌توانند در طول عبور و مرور خود، از این فناوری استفاده کنند.

به هر حال، علارغم اینکه در شرف استفاده‌ی همگانی از جدیدترین فناوری اینترنت گوشی‌های هوشمند قرار داریم، اما هنوز هم برای این بحث‌ها زود است و احتمالا سال‌های بیشتری برای قرار گرفتن امکانات نسل پنجم اینترنت در اختیار عموم مردم نیاز داریم. این محدودیت در کشورمان بسیار بیشتر است و در کنار آن باید به گوشی‌های هوشمند هم اشاره کنیم که تنها تعداد انگشت شماری از پرچم‌داران برندهای معتبر مجهز به این فناوری هستند.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های منتخب
پیش بینی درد بیماران
آیفون اورجینال