تهران – خیابان جمهوری نرسیده به حافظ،جنب ساختمان معاونت درمان و بانک پاسارگاد، پاساژ حافظ پلاک ٢٠ فروشگاه بزرگ بازرگانی سیب ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-66171283
برنامه توسعه دهندگان اپل

همه چیز درباره ی اکانت دولوپر اپل

اکانت دولوپر اپل یک همه کاره برای توسعه دهندگان است. هرکسی که به‌دنبال توسعه‌ی نرم‌افزار برای یک پلتفرم اپل است، احتمالا از وب سایت توسعه دهنده‌ی اپل بازدید کرده است. این وب سایت پر از مستندات، آموزش‌ها، نکات و همه‌ی چیزهایی است که توسعه دهندگان مشتاق watchOS، macOS، iOS یا tvOS به آن نیاز خواهند داشت.

حجم گسترده‌ای از محتوای موجود در وب سایت توسعه دهنده اپل، می‌تواند استفاده از آن را کمی برای افراد مبتدی با مشکل روبرو کند. تا زمانی که حد مرز مبهمی بین وب سایت توسعه دهنده و برنامه‌ی توسعه دهنده واقعی اپل وجود داشته باشد، همه چیز ممکن است گیج کننده به نظر برسد. ما در این مقاله قصد داریم که درمورد آن‌چه که متخصصین باید درباره برنامه توسعه دهنده اپل بدانند، صحبت کنیم.

تفاوت زیادی بین استفاده از وب سایت توسعه دهنده برای یادگیری اصول ساخت نرم‌افزار برای دستگاه‌های اپل و عضویت در برنامه توسعه دهنده اپل وجود دارد. این راهنما تمایز میان این دو را مشخص خواهد کرد.

برنامه توسعه دهنده اپل چیست؟

برنامه توسعه دهندگان اپل

به گفته‌ی اپل، برنامه توسعه دهنده‌ی اپل یک پایپ‌لاین مخصوص این شرکت است که با عبارت «Code to Customer» مشخص شده است. عضویت در برنامه برای یک توسعه دهنده‌ی دستگاه‌های اپل، به وی در زمینه ساخت، تست و استقرار برنامه‌ها برای سیستم‌عاملی که روی آن کار می‌کند، کمک می‌کند. این برنامه به‌عنوان یک نیاز اساسی برای این توسعه دهندگان عنوان شده است و بدون آن، درک و فهم صحیح از پلتفرم موردنظر صورت نخواهد گرفت.

مواردی زیادی وجود دارد که همراه با عضویت در این برنامه، در اختیار خواهید داشت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. شما می‌توانید به نسخه‌های بتا watchOS، macOS، iOS و tvOS دسترسی داشته باشید. استفاده از برنامه‌های آزمایش عمومی نسخه‌های بتای برنامه‌ها توسط TestFlight نیز برای این کاربران فراهم می‌شود. برنامه‌های افزودنی بی‌شمار اپل مانند CloudKit، Game Center، Apple Pay، Maps و بسیاری از برنامه‌های دیگر، در دسترس شما قرار خواهد گرفت. پشتیبانی در سطح کد نیز برای‌تان فراهم خواهد شد. این مورد به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد که به سیستم توسعه دهنده اپل دسترسی پیدا کرده و توانایی عیب یابی و ساده‌سازی کد را داشته باشند.

توانایی انتشار برنامه‌ها در فروشگاه اپ استور، امکان مهم دیگری است که در اختیارتان قرار می‌گیرد. امضای توسعه دهنده نیز برای نسخه‌های macOS برنامه در اختیار شما قرار می‌گیرد که خارج از پلتفرم اپ استور می‌توانید داشته باشید. توسعه برنامه‌های ad hoc نیز برای ۱۰۰ نوع دستگاه به‌صورت سالیانه در اختیار شما قرار می‌گیرد. دسترسی به برنامه App Analytics که سیستم ارتباطی اپ استور است نیز به شما داده خواهد شد.

تمام این موارد، مزایایی بود که شما با یک عضویت استاندارد می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. برنامه توسعه دهنده اپل دو برنامه‌ی دیگر را تحت همین پلتفرم به شما خواهد داد که Enterprise Program و MFi Program نام دارد.

برنامه‌ی Enterprise مزایایی مانند مواردی که در برنامه توسعه دهنده استاندارد ارائه می‌شود را به همراه دارد. این توانایی برای مشتریان سازمانی فراهم خواهد بود تا برنامه اختصاصی خودشان را به‌صورت داخلی در دستگاه‌های کارمندان خودشان ایجاد کنند. برنامه‌ی MFi ساخته شده برای آیفون، آیپد و آیپاد نیز برای شرکت‌هایی است که می‌خواهند لوازم جانبی سخت‌افزاری که دارای گواهی اپل است را ایجاد کنند. اپل هر دستگاه شخص ثالثی را که به‌صورت الکترونیکی به دستگاه اپل متصل می‌شود، تحت برنامه‌ی MFi قرار می‌دهد. این مورد شامل دستگاه‌هایی نیست که از جک هدفون یا پروفایل‌های بلوتوث استاندارد و دستگاه‌های غیرالکترونیکی استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که ساخت دستگاهی که تحت برنامه‌ی MFi باشد، نیازی به ثبت شرکت‌ها ندارد. با این حال، محصولاتی که دارای گواهی MFi نیستند، نمی‌توانند ادعا کنند که گواهی اپل را کسب کرده‌اند و همچنین به مشخصات فنی بازم برای ساخت دستگاه جانبی کاملا سازگار نیز دسترسی نخواهند داشت.

آیا توسعه دهندگان نرم افزار اپل باید اکانت دولوپر اپل بپیوندند؟

به‌طور دقیق، توسعه دهندگانی که می‌خواهند برنامه‌های tvOS، iOS، macOS یا watchOS را ایجاد کنند، لازم نیست که به عضویت برنامه توسعه دهنده اپل درآیند. البته عدم عضویت نیز محدودیت‌های زیادی را برای این افراد خواهد داشت. مزایای اکانت دولوپر اپل که در بالا ذکر شد، برای شرکت‌هایی که عضو نشده‌اند، ممنوع است. در واقع این موضوع بدین معنا است که هیچ راهی برای افراد غیرعضو برای توزیع یا کسب درآمد از برنامه‌های خود در اپ استور وجود ندارد.

به گفته نماینده برنامه توسعه دهندگان اپل، افراد غیرعضو برای دسترسی به وب سایت توسعه دهنده اپل، ثبت نام کرده و Xcode دریافت می‌کنند. سیستم‌عامل توسعه‌ی اپل و موارد دیگر در این حالت برای این افراد دسترسی خواهد داد. حتی برنامه‌هایی که توسط یک فرد غیر عضو ساخته شده است، فقط به دستگاه‌های متصل به اپل آی دی آن توسعه دهنده خاص دسترسی خواهد داشت.

اگر در زمینه توسعه‌ی برنامه‌های اپل، تازه وارد هستید یا فقط می‌خواهید که نحوه‌ی توسعه‌ی برنامه برای دستگاه‌های اپل را بیاموزید، نیازی به عضویت در این برنامه نخواهد بود. شما هنوز هم می‌توانید برای همه‌ی سیستم‌عامل‌های اپل برنامه بسازید و آن‌ها را روی دستگاه‌های شخصی خود نصب کنید. اما این تمام دسترسی شما است و به برنامه‌های افزودنی، پشتیبانی، ساخت سیستم‌عامل بتا و اپ استور دسترسی نخواهید داشت.

مشتریان سازمانی که می‌خواهند برنامه‌های داخلی را به دستگاه‌های اپل کارمندان خود ارائه دهند نیز بدون خرید عضویت Enterprise عملا نمی‌توانند کاری انجام دهند.

هزینه‌ی برنامه توسعه دهنده اپل چقدر است؟

برنامه توسعه دهندگان اپل

این قسمت واقعا تاسف‌بار است، چرا که عضویت در برنامه توسعه دهنده اپل ارزان نخواهد بود. برای یک عضویت فردی، شما باید سالانه ۹۹ دلار هزینه کنید. بنابراین اگر مطمئن نیستید که در آینده موفق به جبران سرمایه خود شوید، یقینا هزینه بالایی محسوب می‌شود. عضویت برنامه Enterprise برای هر سازمان، صورتحساب خواهد داشت و هزینه‌ی آن نیز ۲۹۹ دلار در هر سال است.

برنامه‌ی MFi اپل هیچ گونه هزینه‌ای برای عضویت ندارد. اما دو هزینه در ارتباط با عضویت وجود خواهد داشت. شرکتی که می‌خواهد عضو شود، باید هزینه‌ی تایید هویت شخص ثالث را پرداخت کند و پس از تایید، حق امتیاز نیز به اپل پرداخت خواهد شد و هیچ یک از هزینه‌های MFi توسط اپل ذکر نشده است. مستندات و به‌ویژه هزینه‌ها نیز توسط NDA پوشش داده می‌شود و همین مورد، یافتن قیمت واقعی را با مشکل مواجه کرده است. طبق مقاله‌ای که اپل اینسایدر از سال ۲۰۱۴ منتشر کرده است، حق امتیاز MFi به ازای هر رابط در یک دستگاه، ۴ دلار آمریکا است. این اطلاعات توسط جدیدترین منابع قیمت‌گذاری کشف شده‌اند. مشخص نیست که آیا این اطلاعات هنوز می‌توانند درست باشند یا خیر.

چگونه می‌توان  اکانت دولوپر اپل داشت؟

روند عضویت در برنامه توسعه دهنده اپل متفاوت از همدیگر است و شما ابتدا باید هزینه‌های تعیین شده را پرداخت کرده و سپس روال کار را شروع کنید. برای این منظور باید مراحل احراز هویت فردی یا سازمانی را انجام داده و سپس با اپل در ارتباط باشید. همه‌ی این مراحل برای برنامه‌های Enterprise و MFi نیز تقریبا یکسان است و صرفا باید مبادی پرداخت هزینه را برطرف کرده و بتوانید دسترسی لازم را داشته باشید. در حوزه MFi، که نیازی به پرداخت نیست، شما می‌توانید به‌صورت رایگان ثبت نام کرده و به Xcode دسترسی داشته باشید.

جمع‌بندی

برنامه توسه دهنده اپل مناسب افرادی که قصد ساخت برنامه برای پلتفرم‌های مختلف اپل را دارند. علیرغم اینکه هزینه‌ی عضویت زیاد است، اما آن‌دسته از افرادی که از بازگشت سرمایه خود اطمینان دارند، مشکل چندانی برای این منظور نخواهند داشت. امکانات این سرویس بسیار عالی و جذاب است و یقینا کار آسان‌تری برای پیشبرد اهداف خود خواهید داشت.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *