تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر تلفن تماس: 021-62999938
سایدلودینگ در آیفون

امکان دانلود از پلتفرم‌هایی به جز App Store هیچگاه برای کاربران آیفون فراهم نمی‌شود

در چند ماه گذشته، بحث‌های مختلفی پیرامون اپ استور و سفارشی سطح سیستم عامل آن مطرح بوده است که اکثر آن‌ها، جنبه مقایسه‌ای داشته و سعی کرده‌اند که آن را با امکانات اندروید مقایسه کنند. البته این چیز جدیدی نیست، با این حال، تحولات جدیدی در این رابطه روی داده است که می‌توانیم به آن‌ها بپردازیم. گزارش جدیدی، جزئیاتی را با اشاره به خطرات برنامه‌های جانبی که کنار هم اجرا می‌شوند، به اشتراک می‌گذارد. حتی یک مدیر اجرایی، توصیه می‌کند که کاربرانی که می‌خواهند از چنین قابلیت‌هایی استفاده کنند، بهتر است که از سیستم عامل اندروید استفاده کنند.

لزوم حفظ امنیت اکوسیستم اپل

سایدلودینگ در آیفون

پیش‌تر نیز سندی از جانب اپل منتشر شده بود که نشان می‌داد، این کمپانی در حال ساخت اکوسیستمی برای اجرای میلیون‌ها برنامه است و به صورت کاملا معتبر، در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. این اکوسیستم در وب سایت حریم خصوصی این شرکت منتشر شده بود. این سند نشان می‌دهد که چگونه این شرکت، هرگونه برنامه‌ای که برخلاف قوانین امنیتی و حریم خصوصی کاربران باشد را از پلتفرم اپ استور خود حذف کرده و اصلا اجازه انتشار آن‌ها را هم نمی‌دهد. این برنامه‌ها برای امنیت کاربر مضر بوده و سیاست اپل، امنیت شدیدتری را نسبت به اندروید در این زمینه اعمال می‌کند. حتی مطالعات جدید هم نشان داده است که فروشگاه‌های سوم شخصی که در زمینه اندروید فعالیت می‌کنند، نا امن بوده و هیچگاه توسط کارشناسان امنیتی، توصیه نمی‌شوند. شرکت اپل در ادامه این سند این‌طور اظهار نظر می‌کند:

برخی‌ها به ما پیشنهاد داده‌اند که روش‌هایی برای انتشار برنامه‌های توسعه دهندگان در خارج از اپ استور و در وب سایت‌ها یا استورهای اپلیکیشن دیگر ایجاد کنیم. این امکان باعث می‌شود که امنیت پلتفرم iOS کاهش پیدا کرده و کاربران نه تنها در استورهای دیگر، بلکه در خود اپ استور نیز خطرات جدی امنیتی ایجاد کنند. به دلیل بزرگ بودن پایگاه کاربران آیفون و اطلاعات حساسی که توسط آن‌ها ذخیره شده است، فراهم کردن چنین اجازه‌ای، سبب خواهد شد که پتانسیل بالایی برای حمله به سیستم عامل ایجاد شود. در این شرایط، داده‌های کاربران مانند عکس‌ها، مخاطبین، موقعیت مکانی، اطلاعات بهداشتی و مالی آن‌ها در معرض دید افراد غیرمجاز قرار گیرد.

سو استفاده کنندگان از این طریق می‌توانند حملات پیچیده‌ای را توسعه داده و کل پلتفرم iOS را با مشکلات روبرو کنند. آن‌ها این فرصت را خواهند داشت که تهدیدهای زیادی را اعمال کرده و در آینده نیز آن را گسترش دهند و ما مجبور خواهیم شد که سطح حفاظتی خود را افزایش دهیم. این افزایش خطر سبب می‌شود که بدافزارهای موجود در آیفون‌های کاربران افزایش پیدا کرده و آن‌ها را در معرض خطر بیشتری قرار دهد. حتی افرادی که تنها برنامه‌های خودشان را از طریق اپ استور دریافت کنند، باز هم با این مشکلات روبرو خواهند بود.

مجاز بودن دانلود از طریق پلتفرمی به جز اپ استور، دریچه بزرگی را به جهانی باز می‌کند که در آن، کاربران ممکن است که راهی جز پذیرش این خطرات نداشته باشند و کلاهبرداران نیز می‌توانند کاربران به سادگی فریب دهند. کلاهبرداران می‌توانند برای گمراه کردن کاربران، حمله‌های ویژه‌ای را روی آیفون انجام داده و حریم خصوصی آن‌ها را نقض کنند. کودکان و والدین در این شرایط در خطر افتاده و ماهیت برنامه‌ای که دانلود و نصب می‌کنند را نخواهند دانست. این موضوعات سبب می‌شود که اثرات امنیتی آیفون کم کم از بین برود.

حفظ حریم خصوصی کاربران آیفون

سایدلودینگ در آیفون

مصاحبه‌هایی هم در رابطه با این موضوع انجام شده و رئیس حریم خصوصی کاربران اپل، پیشنهاد داده است که کاربرانی که به دنبال چنین قابلیتی هستند، از سیستم عامل اندروید استفاده کنند. او به طور قطع عنوان کرده است که هیچ راهی برای اضافه کردن چنین امکانی به اکونومی اپل وجود ندارد و کاربران تنها از طریق اپ استور، می‌توانند برنامه‌های مدنظر خود را دریافت کنند. او خاطر نشان کرد که اپ استور، آزادی عمل واقعی را به کاربران آیفون داده است و آن‌ها می‌توانند بدون نگرانی از امنیت خود، همه برنامه‌های مدنظر خود را دانلود کنند.

مدیر اجرایی اپل، توضیح داد که پشتیبانی از برنامه‌های دانلود شده توسط استورهای دیگر، بسیار متفاوت‌تر و خطرناک‌تر از رایگان کردن دانلود نرم افزارها در کامپیوترهای مک است و اشاره داشت:

آیفون شما همیشه در جیب‌تان است و هر کسی می‌تواند موقعیت شما را در نبود امنیت، پیدا کند. بنابراین، افرادی که قصد حمله و هک گوشی شما را داشته باشند، می‌توانند جزئیات کاملی از الگوی زندگی شما کسب کرده و با استفاده از میکروفون، به راحتی به موقعیت شما دست پیدا کنند. این خطرات بسیار بیشتر از کامپیوتر مک است و بنابراین، هر نوع داده‌ای در آیفون می‌تواند در معرض خطر باشد.

به طور کلی، کاملا واضح است که اپل تمایلی به فعال کردن مکانیزم‌های بیشتر برای دانلود برنامه‌ها از جایی به جز App Store ندارد. اپل کاملا با این ایده مخالف است و مصاحبه‌های مختلف انجام شده با مدیر اجرایی و مدیر حریم خصوصی اپل هم به طور واضح، عملی نبودن فعال شدن چنین گزینه‌هایی را در آینده برای کاربران آیفون اثبات می‌کند.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *