تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938

پاک کردن حافظه کش اینستاگرام؛ چند روش های ساده برای اندروید و آیفون

اینستاگرام یکی از پربازدیدترین پلتفرم‌ها در جهان است و همه ما روزانه، زمانی را برای چرخ زدن در این فضای مجازی صرف می‌کنیم. اگر در طول روز، بیش از یک ساعت را در اینستاگرام سپری کنید، سرعت برنامه کاهش پیدا می‌کند و پاسخگویی آن کم‌تر می‌شود. یکی از دلایلی که موجب کاهش سرعت برنامه می‌شود، حافظه پنهان آن است؛ حافظه پنهان شامل مجموعه‌ای از فایل‌های موقتی بوده که این برنامه در دستگاه شما ذخیره می‌کند. ما در ادامه این مطلب از بازرگانی سیب قصد داریم تا به طور گام به گام نحوه پاک کردن حافظه کش اینستاگرام در اندروید و آیفون را توضیح دهیم. با مجله تکنولوژی بازرگانی سیب همراه باشید.

حافظه کش چیست؟

بهتر است قبل از آنکه درباره نحوه پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون و اندروید صحبت کنیم، بدانیم که اصلا منظور ما از کش چیست؟ کش‌ها داده‌های موقتی هستند که برنامه‌ها در دستگاه شما ذخیره می‌کنند تا به سرعت بارگیری محتوا کمک کرده و نیاز به بارگیری داده‌ها را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: تیک آبی اینستاگرام؛ مهر تاییدی برای اعتبار اکانت اینستا شما!

این داده‌ها در حافظه یا روی هارددیسک دستگاه ذخیره می‌شوند و برای سرعت بخشیدن به بارگیری وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها و فایل‌هایی که اغلب به آن‌ها دسترسی دارید، مورد استفاده قرار می‌گیرند. با گذشت زمان، حافظه پنهان می‌تواند حجم قابل‌ توجهی از فضای ذخیره‌سازی دستگاه شما را اشغال کند و عملکرد آن را کاهش دهد.

تصویر، یک گوشی آیفون را نشان می‌دهد که حافظه پنهان آن پر شده است.
مقدار حافظه کش اینستاگرام در دستگاه اندروید به طور مستقیم با سرعت اجرای برنامه ها در آن در ارتباط است.

هنگامی که از یک وب‌سایت بازدید یا از یک برنامه استفاده می‌کنید، دستگاه اطلاعات خاصی مانند تصاویر، متن و طرح‌بندی را در حافظه پنهان ذخیره می‌کند. دفعه بعد که از همان وب‌سایت یا برنامه استفاده می‌کنید، دستگاه می‌تواند به جای دانلود مجدد از اینترنت، به ‌سرعت آن اطلاعات را از حافظه پنهان بازیابی کند. این می‌تواند سرعت بارگذاری وب‌سایت یا برنامه را به میزان قابل ‌توجهی افزایش دهد. لازم است بدانید که انواع مختلفی کش مانند حافظه پنهان مرورگر، برنامه و سیستم وجود دارند که هر کدام دارای عملکرد متفاوتی هستند و می‌توان آن‌ها را به طور جداگانه پاک کرد. حال که متوجه شدیم کش چیست، بهتر درک می‌کنیم که پاک کردن حافظه پنهان اینستاگرام در آیفون و اندروید چه اهمیتی دارد.

آیا کش اینستاگرام اهمیت دارد؟

کش به ‌طور کلی ضروری است؛ زیرا زمان بارگذاری وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها را سرعت می‌بخشد و می‌تواند عملکرد کلی دستگاه را بهبود دهد. برنامه اینستاگرام نیز از حافظه پنهان برای ذخیره اطلاعاتی مانند تصاویر، متن و طرح‌بندی استفاده می‌کند تا با مراجعه مجدد به برنامه، عملیات بارگذاری سریع‌تر انجام شود. با این حال، زمانی که حافظه نهان بیش از حد پر یا قدیمی می‌شود، می‌تواند سرعت برنامه را کاهش دهد و مشکلات دیگری ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: بهترین برنامه برای ادیت عکس آیفون

تصویری از تنظیمات اینستاگرام برای پاک کردن حافظه کش که در یک گوشی آیفون نشان داده شده است
پر شدن حافظه کش اینستاگرام در گوشی آیفون می‌تواند باعث کند شدن عملکرد آن شود

این ایده خوبی است که هر چند وقت یک بار حافظه پنهان برنامه اینستاگرام را پاک کنید. پاک کردن کش می‌تواند فضای ذخیره‌سازی را آزاد کرده، مشکلات برنامه را برطرف کند و عملکرد آن را بهبود بخشد. همچنین پاک کردن حافظه کش اینستاگرام در اندروید و آیفون در هنگام مواجه شدن با مشکلاتی مانند کند بودن زمان بارگذاری، خرابی برنامه یا پیام‌های خطا می‌تواند مشکل‌گشا باشد.

کش اینستاگرام را از کجا می‌توان پیدا کرد؟

کش اینستاگرام معمولا در برنامه ذخیره می‌شود و بسته به سیستم‌عامل شما می‌تواند متفاوت باشد. در یک سیستم‌عامل iOS می‌توانید کش اینستاگرام آیفون را با رفتن به مسیر Setting< General < iPhone Storage < Instagram پیدا کرده و پاک کنید. در این قسمت خواهید دید که برنامه چقدر از فضا را اشغال می‌کند. در این قسمت شما گزینه Offload App یا Delete App را برای آزاد کردن فضا دارید که حافظه پنهان را حذف می‌کند. ضمن اینکه برای حذف کش سیستم‌عامل اندروید نیز می‌توانید کش اینستاگرام اندروید خود را با رفتن به مسیر Settings < Apps & notifications < Instagram < Storage < Clear پیدا کرده و پاک کنید.

توجه داشته باشید که پاک کردن حافظه پنهان اینستاگرام ممکن است فضایی را در دستگاه شما آزاد کند؛ اما از طرفی شاید باعث شود، برنامه به دفعات بیشتری داده‌ها را بارگیری کند و به طور بالقوه باعث کند شدن دستگاه شما شود یا مصرف داده را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های ديليت اكانت تلگرام

مواردی که ممکن است شما را ترغیب به پاک کردن حافظه کش در اینستاگرام کند

گاهی اوقات موقعیت‌هایی پیش می‌آیند که شما مجبور می‌شوید برای پاک کردن حافظه پنهان اینستاگرام در آیفون و اندروید کاری انجام دهید. در ادامه چندین موقعیت را که ممکن است نیاز به پاک کردن کش در اینستاگرام باشد، معرفی می‌کنیم:

مشکلات مربوط به عملکرد برنامه

اگر اینستاگرام شما کند کار می‌کند یا اغلب خراب می‌شود، پاک کردن کش می‌تواند به حل این مشکل کمک کند. زیرا پر شدن یا قدیمی شدن کش می‌تواند باعث ضعیف شدن عملکرد آن شود.

مشکلات فضای ذخیره‌سازی

اینستاگرام داده‌هایی مانند عکس‌ها، فیلم‌ها و اطلاعات نمایه را در دستگاه شما ذخیره می‌کند. در صورت کم شدن فضای ذخیره‌سازی، پاک کردن کش می‌تواند مقداری فضا آزاد کند. توجه داشته باشید که پاک کردن حافظه نهان، اطلاعات یا عکس‌های شما را پاک نمی‌کند.

مشکلات ورود

اگر در ورود به اینستاگرام با مشکل روبه‌رو هستید، پاک کردن حافظه پنهان گاهی اوقات می‌تواند مشکل را حل کند. زیرا حافظه پنهان اطلاعات ورود به سیستم و سایر داده‌های موقتی را ذخیره می‌کند که گاهی اوقات می‌تواند در روند ورود اختلال ایجاد نماید.

مشکلات پست کردن

اگر در پست کردن عکس یا ویدئو در اینستاگرام مشکل دارید، پاک کردن حافظه پنهان گاهی اوقات می‌تواند، کمک‌کننده باشد. زیرا حافظه پنهان داده‌هایی را که برنامه برای ارسال محتوا استفاده می‌کند، ذخیره کرده و پاک کردن آن‌ها گاهی اوقات می‌تواند مشکلات مربوط به فرایند ارسال را برطرف کند.

بیشتر بخوانید: روش های دانلود استوری اینستاگرام

روش پاک کردن کش اینستاگرام در اندروید

حال که اهمیت پاک کردن حافظه کش اینستاگرام را درک کردیم، در این بخش به‌صورت گام‌به‌گام روش پاک کردن کش اینستاگرام در اندروید را توضیح می‌دهیم:

 1. به تنظیمات دستگاه خود بروید.
 2. به پایین رفته و روی برنامه یا مدیر برنامه ضربه بزنید.
 3. اپلیکیشن اینستاگرام را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید.
 4. روی ذخیره‌سازی یا پاک کردن داده‌ها ضربه بزنید.
 5. با ضربه زدن بر روی Clear Cache تأیید کنید که می‌خواهید کش را پاک کنید.

البته توجه داشته باشید که مراحل دقیق این فرایند ممکن است بسته به نسخه اندروید و تنظیمات دستگاه متفاوت باشد. همچنین لازم است بدانید که پاک کردن داده‌ها، شما را از برنامه خارج می‌کند و پس از باز کردن مجدد برنامه باید دوباره وارد شوید.

تصویر، مراحل کامل پاک کردن کش اینستاگرام در اندروید را نشان میدهد
مراحل حذف حافظه پنهان اینستاگرام در اندروید بستگی به نسخه اندروید و تنظیمات دستگاه شما دارد

روش‌های پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون

در صورتی که از کاربران سیستم‌عامل iOS هستید، باید با نحوه پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون آشنا شوید. ما در ادامه روش پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون را توضیح می‌دهیم:

 1. به بخش تنظیمات در سیستم‌عامل iOS خود بروید.
 2. به پایین رفته و روی General ضربه بزنید.
 3. روی iPhone Storage ضربه بزنید.
 4. به پایین اسکرول کنید تا اپلیکیشن اینستاگرام را در لیست برنامه‌های نصب‌شده پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.
 5. خواهید دید که برنامه چقدر از فضا را استفاده می‌کند و گزینه‌ای برای  Offload App یا Delete App وجود دارد.
 6. اگر می‌خواهید کش برنامه را بدون حذف کردن پاک کنید، روی Offload App و Reinstall App ضربه بزنید تا دوباره آن را دانلود کنید.
 7. اگر می‌خواهید برنامه و تمام داده‌های آن را حذف کنید، روی Delete App ضربه بزنید. البته بهتر است قبل از انجام این کار از بابت تصمیم خود مطمئن شوید.

با انجام این مراحل، تاریخچه جستجو را پاک می‌کنید. این کار به پاک کردن کش در اینستاگرام کمک کرده و اینستاگرام شما را به ‌خوبی اجرا می‌کند. با پاک کردن تاریخچه، تمام جستجوهای قبلی شما در اینستاگرام حذف می‌شوند. این کار فضای دستگاه شما را آزاد می‌کند و عملکرد برنامه را بهبود می‌بخشد.

بیشتر بخوانید: معرفی اپلیکیشن ساخت گیف در آیفون

تصویر، مراحل حذف حافظه پنهان اینستاگرام در آیفون را به صورت مرحله به مرحله نشان می‌دهد.
با حذف حافظه پنهان اینستاگرام در آیفون، تاریخچه جستجوهای شما حذف می‌شوند.

روش های دیگر برای پاک کردن حافظه پنهان اینستاگرام

راه دیگر برای پاک کردن کش اینستاگرام uninstall کردن و نصب مجدد برنامه است. با این حال، این کار تمام اطلاعات شما را نیز از برنامه حذف می‌کند؛ بنابراین قبل از انجام این مرحله، مراقب باشید.

از طرف دیگر، می‌توانید از حساب اینستاگرام خود خارج شوید، برنامه را به اجبار متوقف و گوشی خود را مجدداً راه‌اندازی کنید. با این کار کش اپلیکیشن اینستاگرام نیز پاک می‌شود. پس از پاک کردن کش باید بتوانید به اینستاگرام دسترسی داشته باشید؛ اما باید دوباره وارد حساب کاربری خود شوید.

آیا حذف حافظه پنهان اشکالی ندارد؟

به‌ طور کلی حذف کش مشکلی ندارد و به بهبود عملکرد برنامه یا دستگاه شما کمک می‌کند. پاک کردن یا حذف حافظه پنهان فضای دستگاه شما را آزاد کرده و حتی ممکن است به رفع برخی از مشکلاتی که ممکن است با یک برنامه با آن مواجه شده‌اید، کمک کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که پاک کردن حافظه نهان، هر گونه اعتبار ورود یا سایر داده‌های موقت مرتبط با برنامه را نیز حذف می‌کند؛ بنابراین ممکن است لازم باشد که پس از پاک کردن حافظه نهان، دوباره وارد شوید یا برخی تنظیمات را دوباره پیکربندی کنید.

پاک کردن حافظه پنهان به ‌طور کلی یک راه امن و مؤثر برای آزادکردن فضا و بهبود عملکرد دستگاه شما است. با این حال، همیشه ایده خوبی است که قبل از ادامه، مطمئن شوید که چه داده‌هایی حذف می‌شوند و چگونه ممکن است بر استفاده از برنامه شما تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: بهترین برنامه تغییر پس زمینه عکس برای آیفون

جمع‌بندی

ما در این مقاله به طور کامل درباره پاک کردن حافظه کش اینستاگرام در اندروید و آیفون صحبت کردیم. همچنین توضیح دادیم که اصلا چرا باید حافظه کش اینستاگرام را پاک کرد و در صورت بروز چه مشکلاتی، پاک کردن حافظه پنهان اینستاگرام می‌تواند کارساز باشد. روش‌های پاک کردن کش اینستاگرام در آیفون و اندروید متفاوت است و ما مراحل انجام هر یک را در بالا بیان کردیم. توجه کنید که قبل از پاک کردن حافظه کش، مطمئن شوید که چه اطلاعاتی پاک می‌شوند و بعد از اطمینان از تصمیم خود، آن‌ها را پاک کنید. همچنین شما با مراجعه به سایت بازرگانی سیب میتوانید گوشی آیفون 15 پرو خود را به صورت اقساطی خریداری کنید.

سؤالات متداول

در چه مواردی پاک کردن حافظه کش اینستاگرام کارساز خواهد بود؟

برای رفع مشکلات مرتبط با فضای ذخیره‌سازی، ورود به برنامه، عملکرد برنامه و پست کردن می‌‌توان حافظه کش اینستاگرام را پاک کرد.

پاک کردن کش اینستاگرام چه مزایایی دارد؟

پاک کردن حافظه پنهان اینستاگرام می‌تواند فضای ذخیره‌سازی را آزاد کند و عملکرد دستگاه شما را بهبود ببخشد.

آیا روش پاک کردن حافظه پنهان در اندروید و آیفون متفاوت است؟

بله. مسیر پاک کردن کش در اندروید و آیفون متفاوت است که در این مقاله مراحل هر یک را به طور کامل توضیح دادیم.

منابع:

asynclabs.co

linktr.ee

مرضیه توکلی
مرضیه توکلی

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های منتخب
پیش بینی درد بیماران
آیفون اورجینال