تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938

پاک كردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون؛ کش Whatsapp خالی کن!

امروزه واتساپ تبدیل به یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی شده که کاربران از آن استفاده می‌کنند. این پیام‌رسان قابلیت‌های ویژه و متعددی دارد که شما می‌توانید به‌ راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید. در برخی از مواقع به دلیل محدودیت ظرفیت دستگاه و عملکرد بهتر برنامه، باید اقدام به پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون کنید تا بتوانید استفاده بهتر و بهینه‌تری از واتساپ ببرید. در ادامه با مجله بازرگانی سیب همراه باشید تا به ‌صورت کامل به بررسی روش پاک کردن کش واتساپ در آیفون و نحوه انجام این کار بپردازیم.

تصویر یک گوشی آیفون را در دست یک کاربر نشان می‌دهد که در حال پاک کردن حافظه کش است.
پاک کردن حافظه کش واتساپ در آیفون به عملکرد بهتر گوشی شما کمک می کند.

کش واتساپ چیست؟

در ابتدا لازم است تا یک تعریف کلی برای کش یا همان حافظه پنهان واتساپ به شما ارائه دهیم. به عبارت ساده باید بگوییم که کش مجموعه‌ای از فایل‌های کوچک بوده که واتساپ برای بهبود عملکرد برنامه در گوشی ذخیره می‌کند. وجود حافظه کش باعث می‌شود که دستگاه شما نیاز به بارگیری همه‌چیز از ابتدا نداشته باشد. این حافظه کمک می‌کند تا پیام‌ها، تصاویر و پیش‌نمایش‌های کوچک در مدت زمان کمتری بارگیری شده و در داده‌های اینترنتی تا حد زیادی صرفه‌جویی شود.

بیشتر بخوانید: ترفندهای مخفی واتساپ

چرا باید حافظه کش را پاک کنیم؟

در گذر زمان و با استفاده بیشتر از این برنامه، مقدار حافظه کش جمع شده در گوشی شما بیشتر خواهد شد. از این رو بخشی از فضای ذخیره‌سازی شما اشغال شده و باید حتما اقدامات لازم برای پاکسازی آن را انجام دهید. در اغلب مواقع توصیه می‌شود که حافظه کش برنامه‌های کاربردی و پر استفاده خود را چک کرده و در صورت لزوم پاک کنید. در صورتی که به ‌صورت روزانه از واتساپ خود به مقدار زیادی استفاده می‌کنید، باید حتما با فرایند پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید و آیفون آشنا شوید.

تصویر یک گوشی آیفون را نشان می‌دهد که با سرعت کند در حال باز کردن برنامه واتساپ است.
اگر روزانه به مقدار زیاد از واتساپ استفاده می‌کنید، باید به طور مرتب حافظه پنهان را پاک کنید.

پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید و آیفون به چه معناست؟

با استفاده از واتساپ، برخی اطلاعات مختلف شامل پیام‌ها، تصاویر، شماره و … در حافظه رم ذخیره‌سازی می‌شوند تا بتوانید برنامه را به اجرا درآورید. وجود این داده‌ها باعث می‌شود که بخشی از حافظه رم شما اشغال شود. اندازه کش یا همان داده‌های موجود در این بخش ثابت نبوده و تا حد زیادی به میزان استفاده کاربران بستگی دارد. بدیهی است که هرچه میزان استفاده کاربر بیشتر باشد، سایز حافظه کش هم بیشتر خواهد شد.

دستگاه معمولا از حافظه رم استفاده می‌کند تا بتواند برنامه‌های مختلف را به اجرا درآورد، بدون اینکه لگ یا باگی در سیستم وجود داشته باشد. با اشغال این حافظه توسط داده‌های واتساپ، طبیعتا فضای کمتر و محدودتری برای سایر برنامه‌ها باقی می‌ماند و آن‌ها نمی‌توانند به ‌خوبی اجرا شوند. از این رو توصیه می‌کنیم به‌ صورت دوره‌ای حتما اقدام به پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون کنید تا بتوانید استفاده بهتر و بهینه‌تری از فضای در دسترس داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چطور پیام‌های حذف شده واتساپ را بخوانیم؟

آیا حذف حافظه کش واتساپ اطلاعات را پاک می‌کند؟

یکی از سؤالاتی که معمولا برای افراد در این زمینه پیش می‌آید، این است که با حذف این حافظه کش، چه بلایی بر سر اطلاعات و داده‌های ذخیره‌شده در حافظه خواهد آمد؟ در صورتی که شما هم دغدغه اطلاعات و محتواهای خود را دارید، باید بگوییم که هیچ نگرانی در این زمینه وجود ندارد. با پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون، تنها فایل‌های موقتی که در حافظه ذخیره شده‌اند، پاک خواهند شد. این فایل‌ها برای اجرا و بارگذاری سریع‌تر برنامه ذخیره‌سازی شده‌اند و شما بدون بروز کمترین مشکل می‌توانید این فایل‌ها را پاک کنید.

تصویری یک خانم در حال کار با واتساپ در گوشی آیفون که قدری کلافه به نظر می‌رسد.
حذف حافظه کش واتساپ، اطلاعات ذخیره شده شما را پاک نخواهد کرد.

با حذف حافظه کش واتساپ در آیفون، هیچ یک از اطلاعات شما از روی سرور واتساپ پاک نمی‌شود. در واقع این اطلاعات به‌ طور کامل بر روی سرور اصلی ذخیره‌سازی شده و حتی با حذف حافظه پنهان هم به ‌صورت دست‌نخورده و سالم باقی می‌مانند.

نحوه پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون

پیغام مربوط به پر بودن حافظه یکی از آزاردهنده‌ترین آلارم‌های ممکن است که شما می‌توانید دریافت کنید. از آنجایی که اضافه کردن حافظه اکسترنال به این دستگاه‌ها امکان‌پذیر نیست، شما در صورت مواجه شدن با پیغام کمبود حافظه، هیچ اقدامی به جز پاک کردن داده‌هایی که فضای ذخیره‌سازی را اشغال کرده‌اند، نمی‌توانید انجام دهید.

بیشتر بخوانید: انتقال از واتس اپ به تلگرام

بر این اساس همواره باید حافظه کش برنامه‌های کاربردی و روزانه خود را مورد بررسی قرار دهید تا در صورت پر شدن، اقدام به حذف آن‌ها کنید. اگر برای شما هم سوال پیش‌آمده که چگونه حافظه پنهان واتساپ را در آیفون پاک کنیم، باید طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • برنامه واتساپ را باز کرده و به اجرا درآورید.
 • سپس وارد بخش تنظیمات یا همان setting واتساپ شوید.
 • از میان فهرستی که در این بخش به شما نمایش داده می‌شود، باید گزینه Data and Storage Usage یا همان داده و ذخیره‌سازی را پیدا کرده و انتخاب کنید.
 • در پنجره جدیدی که باز می‌شود باید گزینه مدیریت ذخیره‌سازی یا Storage Usage را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی برای پاک کردن کش واتساپ در آیفون، فهرستی به شما نمایش داده می‌شود. در این فهرست شما می‌توانید میزان فضای اشغال شدن توسط پیام‌های رد و بدل شده در گروه‌های مختلف یا بین مخاطبان را مشاهده کنید. در این قسمت شما می‌توانید چت‌های مورد نظر یا گزینه‌هایی که فضای بیشتری اشغال کرده‌اند را انتخاب نمایید.
 • در مرحله بعدی باید به پایین‌ترین قسمت در این پنجره بروید و بر روی گزینه Manage کلیک کنید.
 • در گام بعدی فهرستی از انواع داده‌های دیگر به شما نمایش داده می‌شوند که می‌توانید از میان آن‌ها به انتخاب بپردازید.
 • بعد از اینکه دسته و یا دسته‌های مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید بر روی گزینه clear کلیک کنید.
 • پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون به ‌صورت دو مرحله‌ای انجام می‌شود. از این رو در این بخش از شما سوال می‌شود که تمایل به پاک‌سازی داده‌های ذخیره‌شده در حافظه پنهان خود دارید؟ در این بخش باید مجددا بر روی گزینه clear کلیک کنید.
 • در صورتی که نیاز به ذخیره‌سازی فضای بیشتری دارید، می‌توانید مراحل فوق را برای سایر مخاطبان و گروه‌های مورد نظر خود تکرار کنید تا در نهایت به فضای بیشتری دسترسی داشته باشید.
تصویر، مراحل پاک کردن حافظه کش واتساپ در آیفون را به طور کامل نشان می دهد.
پاک کردن حافظه پنهان در واتساپ به صورت دو مرحله ای انجام خواهد شد.

دومین روش پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون

در کنار روش قبلی، روش دیگری هم وجود دارد که شما می‌توانید از آن در این زمینه استفاده کرده و حافظه ذخیره‌سازی موقت یا همان رم را تخلیه کنید. برای استفاده از این روش و پاکسازی حافظه پنهان واتساپ باید بر اساس مراحل زیر اقدام نمایید:

 • در ابتدا وارد بخش تنظیمات یا همان setting گوشی شوید.
 • در میان فهرست و گزینه‌های پیش رو، گزینه عمومی یا general را انتخاب کنید.
 • در مرحله بعدی به سراغ گزینه مربوط به ذخیره‌سازی و فضای ابری بروید که با عبارت Storage & iCloud Usage نمایش داده می‌شود.
 • در گام بعدی برای پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون، گزینه Manage Storage را انتخاب کنید.
 • در این قسمت فهرستی از برنامه‌ها نمایش داده می‌شود که شما باید از میان آن‌ها واتساپ را انتخاب نمایید.
 • بعد از انتخاب گزینه مربوطه، بر روی clear data کلیک کنید.

در این حالت تمام کش و حافظه پنهان ذخیره‌شده از واتساپ در رم از بین می‌رود و فضای کافی در اختیار سایر برنامه‌ها قرار می‌گیرد.

تصویر، مراحل روش دوم برای پاک کردن حافظه کش را به صورت گام به گام نشان می‌دهد.
در روش دوم پاک کردن داده‌ها، شما می‌توانید از قسمت تنظیمات آیفون اقدام به این کار کنید.

تفاوت پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید و آیفون

گوشی‌های اندروید معمولا به دلیل امکان اضافه کردن کارت حافظه، کمتر با محدودیت در حافظه درگیر می‌شوند؛ اما به صورت کلی در هر دو مورد، نیاز به انجام این کار حس می‌شود. مراحل پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید، تا حد زیادی شبیه به آیفون صورت می‌گیرد. اگر شما از محیط نرم‌افزار Whatsapp برای پاکسازی حافظه پنهان استفاده می‌کنید، باید دقیقا مراحل گفته‌شده در بخش قبلی را طی کنید تا بتوانید این کار را به‌ درستی انجام دهید.

بیشتر بخوانید: پیام رسان های جایگزین واتساپ

برای پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در اندروید با استفاده از قسمت تنظیمات گوشی، تفاوت‌های اندکی وجود دارد که در این بخش به معرفی و بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • برای این کار در اولین قدم باید وارد بخش تنظیمات گوشی اندروید شوید.
 • سپس گزینه مربوط به برنامه‌ها یا همان Apps را انتخاب کنید.
 • در فهرست ارائه‌شده برای برنامه‌ها، باید واتساپ را پیدا کرده و بر روی آن ضربه بزنید.
 • در مرحله بعدی بر روی گزینه مربوط به ذخیره‌سازی یا storage کلیک کنید. در این بخش شما می‌توانید از میزان حجمی که این برنامه در گوشی شما ذخیره‌سازی کرده است، اطلاع پیدا کنید.
 • در پنجره بازشده، دو گزینه پیش رو خواهید داشت که یکی از آن‌ها مربوط به پاک کردن کش بوده و با clear cache نمایش داده شده و دیگری پاک‌سازی داده یا همان clear data است.
 • برای پاک کردن حافظه پنهان باید بر روی گزینه مربوط به پاک کردن کش کلیک کنید تا تمام داده‌های ذخیره‌شده بر روی حافظه رم به ‌صورت کامل پاک‌سازی شوند.

خرید انواع محصولات آیفون از بازرگانی سیب

اگر به دنبال خرید مدل‌های مختلف و متنوع از گوشی‌ آیفون و سایر محصولات شرکت اپل هستید، می‌توانید به بازرگانی سیب مراجعه کنید. بازرگانی سیب ارائه‌دهنده انواع این محصولات با ضمانت کیفیت و قیمت رقابتی بوده و شما می‌توانید با اطمینان خاطر کامل، خرید خود را از آن انجام دهید. بازرگانی سیب خدمات پس از فروش متعددی برای محصولات خود ارائه می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به نصب و راه اندازی انواع برنامه‎ها اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: قابلیت پنهان کردن آی‌پی هنگام تماس در واتساپ

سخن پایانی

در بخش‌های قبلی به ‌صورت کامل به بررسی و آموزش نحوه پاک کردن کش واتساپ در آیفون پرداختیم تا شما بتوانید با اطلاعات ارائه‌شده در این زمینه، به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهید. نحوه پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون به ‌سادگی امکان‌پذیر بوده و در چند مرحله قابل اجرا است. شما با استفاده از دو روش اصلی می‌توانید اقدام به انجام این کار کنید که در قسمت‌های قبلی به معرفی و آموزش آن‌ها پرداختیم. همچنین علاوه بر پاک کردن حافظه پنهان واتساپ در آیفون، اقدامات لازم برای گوشی‌های آیفون را نیز مورد بررسی قرار دادیم تا شما بتوانید برای هر دو سیستم عامل، این کار را بدون مشکل در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

سؤالات متداول

1-     آیا با پاک کردن کش واتساپ، تمام داده‌های ذخیره‌شده پاک می‌شوند؟

خیر. در این حالت فقط دیتای ذخیره‌شده در حافظه موقت پاک‌شده و موارد ذخیره شده در سرور به ‌صورت دست‌نخورده باقی می‌مانند.

2-     چرا باید حافظه کش واتساپ گوشی آیفون را پاک کنیم؟

دیتای موجود در این زمینه بر روی حافظه موقت ذخیره‌ شده و در صورت افزایش، می‌تواند بر روی عملکرد دستگاه اثر بگذارد و باعث کند شدن آن شود؛ از این رو باید پاک‌سازی لازم صورت بگیرد.

3-     پاک کردن حافظه کش واتساپ از طریق خود برنامه امکان‌پذیر است؟

بله. شما می‌توانید از بخش تنظیمات برنامه و قسمت مربوط به ذخیره‌سازی، این اقدامات را انجام دهید.

مرضیه توکلی
مرضیه توکلی

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های منتخب
پیش بینی درد بیماران
آیفون اورجینال