تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
تعطیلی شرکت NSO

حتی با تعطیلی شرکت NSO Group هم امنیت کاربران آیفون در خطر خواهد بود

محققین امنیتی، نوع جدیدی از نرم‌افزارهای جاسوسی آیفون را کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد حتی اگر گروه NSO ابزارهای نظارتی خود را خاموش کند، دستگاه‌های اپل از خطر خارج خواهند نخواهند شد. محققین در آزمایشگاه Citizen، پنجشنبه هفته گذشته یافته‌های جدیدی را در مورد ابزار جاسوسی به‌نام Predator منتشر کرده‌اند. این ابزار توسط شرکت نظارتی کمتر شناخته شده به‌نام Cytrox ساخته و فروخته می‌شود.

قربانیان جدید تیم NSO

این تیم، چنین نرم‌افزاری جاسوسی را در گوشی‌های هوشمند دو شهروند مصری پیدا کرده است که یکی از آن‌ها سیاستمدار تبعیدی و دیگری یک مجری برنامه خبری بوده است. آیمان نور که یکی از سیاستمداران است، از گوشی آیفونی استفاده می‌کرد که توسط Predator و پگاسوس گروه NSO در معرض خطر امنیتی بوده است و ظاهرا هر یک از آن‌ها توسط مشتریان مختلف دولتی ادامه می‌شد.

هر دو قربانی، در ژوئن ۲۰۲۱ با نرم‌افزار جاسوسی Predator مورد حمله قرار گرفته‌اند. Citizen Lab نشان می‌دهد که این نرم‌افزار جاسوسی از طریق لینک‌های تک کلیکی که از طریق واتسپ ارسال می‌شود، به آیفون موردنظر ارسال شده است. آن‌ها توانسته‌اند که مدل‌های آیفون دارای iOS 14.6 که آخرین نسخه این سیستم‌عامل در آن زمان بوده است را آلوده کنند.

تعطیلی شرکت NSO

آیمان نور زمانی که به این موضوع مشکوک شد که آیفونش به حد زیادی گرم شد. Citizen Lab گوشی وی را تجزیه و تحلیل کرده و گزارش‌های موجود در آن را بررسی کرد. محققین امنیتی معتقد هستند که این حملات از سوی دولت مصر صورت گرفته است. Cytrox بخشی از تیم Intellexa alliance است که شبکه‌ای از فروشندگان نرم‌افزارهای جاسوسی مزدورانه را در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی کرده‌اند. اگرچه، این شرکت در قبرس مستقر شده بود و گزارش‌های اخیر هم نشان می‌دهد که Intellexa اکنون در یونان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

نرم‌افزارهای جاسوسی که دستگاه‌های آیفون را هدف قرار می‌دهند، پس از یک دوره تحقیق و بررسی پیرامون نرم‌افزارهای نظارتی توسط شرکت اسرائیلی NSO Group در معرض دید عموم قرار گرفته است. نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس که توسط گروه NSO توسعه داده شده است، توسط یکسری از افراد دولتی برای هدف قرار دادن مخالفین سیاسی، فعالان و روزنامه نگاران و اعضای وزارت خارجه ایالات متحده استفاده شده است. محققین امنیتی در پروژه Zero‌ گوگل، اذعان داشتند که قابلیت‌های نظارتی گروه NSO کاملا با توانمندی‌های دولتی قابل رقابت بوده است و حتی در مواقعی دست بالاتر را داشته‌اند.

اپل در ماه نوامبر از NSO Group شکایت کرد تا این شرکت را به دلیل جاسوسی از کاربران آیفون به دادگاه بکشاند. طبق گزارش‌هایی که تاکنون منتشر شده است، این شرکت به‌دلیل فشارهای مالی و قانونی، در حال بررسی حذف برخی از نرم‌افزارهای جاسوسی پگاسوس خود است و باید دید که در ادامه سرنوشت این گروه به چه شکلی رقم خواهد خورد.

بیشتر بخوانید: اطلاعات جدیدی از مسائل پشت پرده NSO Group منتشر شد

برای خرید اقساطی محصولات کمپانی اپل مانند آیفون ۱۳ در مدل‌ها و رنگ‌های مختلف، می‌توانید به بازرگانی سیب مراجعه کرده و شرایط و مدارک لازم برای این منظور را مطالعه فرمایید. مشاورین این سایت هم در خدمت شما هستند تا خرید آسان و به‌صرفه محصولات اپل را به بهترین شیوه ممکن تجربه کنید.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *