تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
قابلیت Face ID در مک

اضافه شدن فیس آی دی به مک

ویژگی تشخیص چهره Face ID اپل در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب برای آیفون و آیپد در دسترس قرار گرفت. بنابراین شاید کاربران بسیاری این سوال را از خود داشته باشند که چرا هنوز آی مک یا مک بوک نمی‌توانند از این قابلیت استفاده کنند. ما در این مطلب قصد داریم که محدوده زمانی دریافت ویژگی تشخیص چهره Face ID اپل را برای مک بررسی کرده و ببینیم که شایعات در این چه چه می‌گویند.

با توجه به تمام شواهد موجود، می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که اپل در حال کار روی این موضوع است. در آینده‌ای نزدیک می‌توانیم امیدوار باشیم که ویژگی تشخیص چهره Face ID برای مک نیز عرضه شود، اما ممکن است که این قابلیت هنوز برای ارائه در سال ۲۰۲۱ آماده نشود. در این مقاله، ما به آخرین شایعات و سرنخ‌ها توجه کرده و توضیح خواهیم داد که چه زمانی می‌توانید از Face ID روی مک استفاده کنیم.

آیا Face ID برای مک عرضه خواهد شد؟

قابلیت Face ID در مک

اپل تقریبا به‌طور قطع روی Face ID برای مک کار می‌کند. شواهد زیادی وجود دارد که صحت این موضوع را برای کاربران اثبات می‌کنند. البته، همان‌طور که در مورد AirPower نیز دیده بودیم، نکته‌های مهمی می‌توانند در روند توسعه‌ی این ویژگی نقش داشته باشند، اما اگر یک Face ID Mac در سال ۲۰۲۱ یا به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۲ نداشته باشیم، بسی جای تعجب خواهد بود.

به‌عنوان مثال، در ماه جولای سال ۲۰۲۰، خبرنگاران تیزبین توانستند کدی را در نسخه‌ی بتای سیستم‌عامل مک بیگ سور پیدا کنند که به دوربین TrueDepth اشاره داشت و این موضوع می‌تواند وجود Face ID را برای مک امکان پذیر کند. منطقا در این زمینه می‌توان نتیجه گرفت که هر جایی که دوربین TrueDepth وجود داشته باشد، Face ID نیز می‌تواند وجود داشته و این امکان را برای مک فراهم کند که با استفاده از سیستم تشخیص چهره، قفل مک باز شود. همچنین با مشاهده صفحه نمایش به‌صورت خودکار، این سیستم به کار افتاده و بتوانیم از آن در سایت‌ها و سرویس‌های مختلف نیز استفاده کنیم.

گزارش دیگری از بلومبرگ نیز منتشر شده است که به بر پایه «افراد آگاه از موضوع» قرار دارد و گویا کار روی Face ID برای آی مک را اثبات می‌کند. بلومبرگ معتقد است که این ویژگی به‌موقع برای به‌روزرسانی آی مک ۲۰۲۱ آماده نخواهد بود. Face ID در ابتدا قرار بود که در طراحی جدید آی مک امسال وجود داشته باشد، اما هم‌اکنون بعید به نظر می‌رسد که در اولین باطراحی این دستگاه شاهد این ویژگی باشیم. در سایت گفته شده است که هنوز هم این احتمال وجود دارد که اپل قبل از پایان سال جاری، موفق به ارسال مدل متفاوتی از مک با استفاده از Face ID شود.

چه زمانی می‌توانیم از Face ID در مک استفاده کنیم؟

قابلیت Face ID در مک

ما انتظار داریم که اولین مک‌های تجاری موجود با قابلیت Face ID در سال ۲۰۲۲ روانه بازار شوند. براساس گزارشی که بلومبرگ منتشر کرده است، بعید به نظر می‌رسد که Face ID برای به‌روزرسانی آی مک ۲۰۲۱ آماده باشد.

اما توسعه‌ی این قابلیت به‌خوبی در حال انجام است و اوایل سال ۲۰۲۲ می‌تواند برای انتشار آن کاملا قابل قبول باشد. با نگاهی به نسخه‌ی بتای مک آس در تابستان ۲۰۲۰، به قابلیت PearlCamera اشاره شده بود که نام داخلی سیستمی است که بعدا به دوربین TrueDepth تغییر نام داد. این کد همچنین به توابعی مانند FaceDetect و BioCapture نیز اشاره می‌کند.

گرچه جنبه‌هایی از کد هم وجود دارد که با iOS یکسان است، اما به وضوح این سیستم برای مک آس برنامه‌ریزی شده است و یک کپی و پیست مستقیم از طریق iOS محسوب نمی‌شود. این موارد نشان می‌دهند که وجود Face ID، اصلا یک چیز تصادفی یا غیرممکن نمی‌تواند باشد.

با وجود محدودیت‌هایی که وجود دارد، به نظر می‌رسد که Face ID در مک مبتنی بر اینتل خواهد بود. Face ID یکی از ویژگی‌های جدیدی است که انتقال به اپل سیلیکون را امکان پذیر کرده است. عنصر موتور عصبی پرداخته موجود در آیفون و آیپد از A11 به بعد برای تشخیص چهره ضروری است.

این‌ها اولین ادعاهایی نبودند که نشان دهنده‌ی پشتیبانی مک‌های آینده از قابلیت Face ID باشند. در اواسط جولای سال ۲۰۲۰، کاربری در توییتر در مورد کشف یک فایل سیستمی از این تئوری که Face ID فورا در macOS و حتی tvOS در دسترس خواهد بود، توئیت کرده بود. این توئیت از آن به بعد حذف شده است.

پیش از آن، در مارس ۲۰۲۰ نیز جزئیاتی از یک پتنت اپل منتشر شده بود که نشان می‌داد، Face ID روی مک نیز عرضه خواهد شد. این پتنت در واقع در سپتامبر ۲۰۱۹ ثبت شده بود و ماژول تشخیص نور برای تعیین کاربر یک دستگاه رایانه نامگذاری شده بود.

آیا این قابلیت باعث بهبود دوربین فیس تایم خواهد شد؟

قابلیت Face ID در مک

امیدواریم که در صورت ورود سیستم دوربین TrueDepth به مکینتاش، شاهد بهبود دوربین‌های فیس تایم نیز باشیم که در حال حاضر از وضوح ناامید کننده‌ای برخوردار است. اگر تعجب کرده‌اید که چرا دوربین فیس تایم شما تار بوده و شفاف نیست، این موضوع به دلیل ضعیف بودن رزولوشن رخ داده و چیزی است که ما خواهان بهبود آن از جانب اپل هستیم.

Face ID چه قابلیتی است؟

دوربین TrueDepth قابلیت Face ID را به آیفون ایکس در سال ۲۰۱۷ آورده و طبق گفته‌ی اپل، خیلی دقیق‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر از Touch ID کار می‌کند. اگرچه سیستم شما تنها به اندازه‌ی رمز عبوری ایمن خواهد بود که بتواند به جای فیس آی‌دی یا تاچ آی‌دی مورد استفاده قرار گیرد.

Touch ID نیز عنوان فناوری‌ بود که اپل در سال ۲۰۱۳ همراه با آیفون 5s آن را معرفی کرد. البته قبلا هم برخی از مک‌ها را می‌توانستیم با اثر انگشت باز کنیم. تاچ آی دی از سال ۲۰۱۶ روی مک بوک پرو و از سال ۲۰۱۸ در مک بوک ایر نیز در دسترس قرار گرفت.

ما در آینده اطلاعات بیشتری را در این زمینه با شما به اشتراک خواهیم گذاشت و می‌توانیم اطمینان بیشتری پیدا کنیم که بالاخره اپل چه محصولات جدیدی را برای سال ۲۰۲۱ در نظر گرفته است. طی رویدادی که در تابستان برگزار خواهد شد، می‌توانیم اطلاعات خود را تکمیل کرده و ببینیم که آیا تاریخ جدیدی برای انتشار این قابلیت روی مک اعلام می‌شود یا خیر. احتمال تاخیر در این موضوع به خاطر ویروس کرونا نیز تقریبا منتفی است و می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در سال ۲۰۲۱، تمام رویدادهای اپل در سر موعد خودشان برگزار خواهند شد.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *