تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
سنسورهای هوشمند دوربین های آیفون

سنسورهای هوشمند دوربین های آیفون در آینده

اپل در حال حاضر از فناوری هوش مصنوعی برای کمک به پردازش تصویر استفاده می‌کند و در کنار آن‌هم یک موتور عصبی داریم که بخشی از تراشه‌های سری A محسوب می‌شوند و از آیفون ۸ تا آیفون X محسوب می‌شدند، استفاده می‌کند.

گفتنی است که هم‌ اکنون کمپانی سونی به‌عنوان تولیدکننده سنسورهای تصویری هوشمند، فناوری خود را در گوشی‌های کنونی آیفون به‌کار برده است و در حال کار روی ادغام فناوری هوش مصنوعی به‌صورت مستقیم در این سنسورها است. این در حالی است که چنین چیزی مدت‌ها پیش اعلام شده بود. هرچند این مدل قرار است که به‌جای داشتن کاربردهای صرف برای مصرف کننده، حالت تجاری هم داشته باشد.

سونی به‌عنوان اولین کمپانی شناخته می‌شود که سنسور تصویر مجهز به فناوری هوشمند را معرفی کرده است. سنسور جدید آن‌ها که IMX500 نام دارد، هم قدرت پردازش و هم حافظه‌ی بالایی دارد و این امکان را فراهم می‌کند که وظیفه بینایی ماشین بدون داشتن هیچ سخت‌افزار اضافی و همراه با قابلیت یادگیری در دستگاه صورت بگیرد. به‌گفته‌ی سونی، نتایج حاصل از این سنسور سریع‌تر، ارزان‌تر و ایمن‌تر خواهد بود.

سنسورهای هوشمند دوربین های آیفون

بسیاری از برنامه‌ها به ارسال تصویر و فیلم به فضای ابری نیازمندند تا بتوانند تجزیه و تحلیل کاملی روی آن‌ها انجام دهند. چنین چیزی می‌تواند یک سفر آرام و غیرامن باشد، چرا که داده‌ها به‌راحتی در اختیار هکرها قرار داده می‌شوند. در سناریویی دیگر، تولیدکنندگان برای رسیدگی به تقاضای اضافی محاسباتی، همانند چیزی که در گوشی‌های رده‌ بالای کمپانی اپل، گوگل و هواوی می‌بینیم، باید هسته پردازش اختصاصی را روی چنین دستگاه‌هایی نصب کنند. سونی اعتقاد دارد که سنسور تصویر جدیدش، نسبت به هر یک از این روش‌ها راه حل ساده‌تری را ارائه می‌دهد.

IMX500 بیشتر برای مصارف صنعتی و فروشگاه‌ها همچون فناوری تشخیص چهره برای فراهم‌سازی خرید بدون نیاز به وجه، کاربرد دارد، اما این شرکت به‌صورت کامل در حال پیش‌برد برنامه‌های گوشی‌های هوشمند نیز است و می‌توانیم در آینده کاربردهای بیشتری را از این سنسور مشاهده کنیم.

اینکه آیا اپل از این سنسورها استفاده می‌کند یا خیر، مشخص نیست. این کمپانی کارهای زیادی روی الگوریتم‌های پردازش تصویر خود انجام داده است، اما این امکان هم وجود دارد که آیفون‌های آینده، بتوانند از سنسورهای استفاده کنند که برخی از کارهای خاص هوش مصنوعی را انجام داده و در نهایت آن‌ها را برای پردازش بیشتر به تراشه‌های سری A تحویل می‌دهد. چنین روندی به‌طور بالقوه می‌تواند باعث افزایش کارایی و عملکرد دستگاه شود.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *