تهران – خیابان جمهوری نرسیده به حافظ،جنب ساختمان معاونت درمان و بانک پاسارگاد، پاساژ حافظ پلاک ٢٠ فروشگاه بزرگ بازرگانی سیب ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
استحکام گوشی آیفون

استحکام گوشی آیفون دنیا را در بهت فرو برد داستان هیجان انگیز سقوط آیفون 6s در ایسلند

استحکام نوکیا 3310 افسانه‌ای است، اما به نظر می‌رسد این گوشی از نظر دوام به یک رقیب جدی برخورده کرده؛ گوشی آیفون 6S Plus.

داستان استحکام گوشی آیفون و گوشی آن

سال گذشته، هاوکور اسنورسون، عکاس مستقل در یک تور عکس هوایی از رودخانه اسکافتا در ایسلند جنوبی برای گرفتن عکس از سیل ناشی از آب شدن یخچال‌های طبیعی بود اما متاسفانه، درست هنگامی که قصد داشت با گوشی آیفون خود از این منظره زیبا تصویربرداری کند، با شدت گرفتن وزش باد، کنترل گوشی را از دست داد تا گوشی آیفون او از فاصله 60 متری (200 فوت) بر روی صخره‌های رودخانه‌ای که از شدت فشار آب سرریز شده بود، سقوط کند. او راهی جز این که برای همیشه با تلفن همراه خود خداحافظی کند نداشت.

13 ماه پس از سقوط گوشی آیفون

13 ماه بعد اما او تماس عجیبی دریافت کرد. گویا افرادی که در حال پیاده‌روی در همان منطقه بودند، گوشی آیفون او را پیدا کرده و با او تماس گرفته بودند. درست شنیدید؛ گوشی او بعد از سقوط از هواپیما و گذراندن بیش از یک سال در معرض عناصر خشن ایسلندی، هنوز هم کار می‌کرد!

نکته جالب در مورد این ماجرا این است که فیلم کامل از لحظه سقوط توسط گوشی آیفون فیلمبرداری شده و در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود. در این ویدئو کاملا مشخص است که گوشی با شدت و با حرکات دورانی بسیاری به سطح زمین برخورد می‌کند اما فیلمبرداری در حالی ادامه می‌یابد که که خورشید در دوربین مشخص است و صدای هواپیما کم کم رو به سکوت می‌رود. اما سوال عجیب اینجاست که آیفون اسنورسون چگونه از این سقوط هولناک جان سالم به در برد؟

استحکام گوشی آیفون

چرا گوشی اسنورسون سالم ماند؟

اسنورسون در این مورد می‌گوید: «خوشبختانه تلفن روی تکه‌ای از خزه‌ها که در آن منطقه زیاد یافت می‌شوند، افتاده بود. خزه‌ها در این منطقه بسیار ضخیم هستند و می‌تواند تا 30 سانتی‌متر هم باشند. فکر می‌کنم دلیل اصلی سالم ماندن گوشی هم همین موضوع باشد.»

بعد از سقوط تلفن، اسنورسون با یک کشاورز محلی تماس گرفت تا ببیند آیا می‌تواند تلفن را پیدا کند یا خیر، اما گویا این کشاورز هم در پیدا کردن آن موفق عمل نکرده بود. اسنورسون می‌گوید: «آیفون من در تاریخ 4 آگوست 2018 سفوط کرد و در تاریخ 14 سپتامبر 2019 تماسی از سوی دو نفر که گوشی من را در حال پیاده‌روی روی زمین پیدا کرده بودند، دریافت کردم. آن‌ها با مسئولان آن منطقه تماس گرفته بودند و پس از اتصال گوشی آیفون به کامپیوتر متوجه نام من شدند.»

وضعیت آیفون اسنورسون پس از سقوط

به طرز شگفت‌انگیزی این تلفن هنوز هم بعد از این مدت کار می‌کند؛ موضوعی که برای اسنورسون بسیار عجیب است، زیرا او معتقد است دوام آوردن این گوشی، آن هم با توجه به آب و هوای ایسلند، امری محال است.

او در مورد وضعیت گوشی آیفون خود ادامه می‌دهد: «من می‌توانم به اینترنت وصل شوم و می‌توانم عکس و ویدئو ارسال کنم، همان‌طور که ویدئو سقوط آیفون را ارسال کردم. تماس هم می‌توانم بگیرم اما تنها مشکلی که وجود دارد این است که آن طرف خط صدایی نمی‌شنوند.»

استحکام گوشی آیفون

در هر صورت، اگر به دنبال یک تلفن همراه غیر قابل تخریب هستید، شاید بهتر باشد به جای نوکیا 3310، آیفون S6 Plus را انتخاب کنید؛ حداقل قادر خواهید بود ویدئوهایی بی‌نظیر را با آن ثبت کنید.

در ادامه نیز به بررسی استحکام گوشی آیفون 11، نسل جدید آیفون‌ها پرداخته‌ایم.

استحکام گوشی آیفون 11

بعد از رونمایی اپل از آیفون ۱۱، این شرکت ادعا کرد که آخرین گوشی‌ هوشمند این شرکت دارای مقاوم‌ترین شیشه میان تمامی گوشی‌های هوشمند است. طبق انتظار پس از عرضه این گوشی بسیاری از علاقمندان به سراغ تست استحکام گوشی آیفون و آزمایش صحت ادعای اپل رفتند. اولین تست‌های سقوط نشان دادند که چه بلایی سر آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس هنگام سقوط ۱۱ فوتی (3.35 متری) روی بتن می‌آید.

تابدین‌جا شاهد عرضه نتایج تست‌های سقوط Tom’s Guide و EverythingApplePro بوده‌ایم. نتایج Tom’s Guide بسیار ناامیدکننده بودند زیرا آیفون ۱۱ پرو در همان سقوط اول شکستگی پیدا کرد. اما EverythingApplePro نتایجی کاملا متفاوت به دست آورد و هر دو آیفون پیش از شکستگی شیشه، ۸ بار سقوط را با موفقیت پشت سر گذاشتند.

تست استحکام گوشی آیفون و سقوط آیفون 11

تست سقوط آیفون 11 توسط Tom’s Guide: در اولین سقوط آسیب قابل‌توجهی به صفحه‌نمایش گوشی وارد کرد. طبق گفته‌ی Tom’s Guide، با توجه به اینکه آیفون XS سال گذشته در سقوط‌های سه، پنج و یازده فوتی نشکست، این نتایج بسیار ناامیدکننده بود. البته لازم به ذکر است که آن تست‌ها در محیط داخل و روی بتن با سطح صاف و صیقلی انجام شده بود. در سقوطی دیگر، آيفون ۱۱ پرو به پشت فرود آمد و آسیبی به شیشه پشت وارد نشد. اما سقوطی دیگر از ارتفاعی حدودا به اندازه‌ی شانه باعث ایجاد شکستگی‌هایی در پشت گوشی شد که این آسیب‌ها تا صفحه‌نمایش ادامه پیدا کردند. Tom’s Guide اعلام می‌کند که روی‌هم‌رفته آیفون ۱۱ را دوست داشته و تست‌های سقوط آن لزوما به‌معنای نامعتبر بودن ادعای اپل نبوده؛ همچنین باید منتظر تست‌های سقوط بیشتری از آیفون‌های جدید در آینده باشیم.

تست سقوط EverythingApplePro: کانال یوتیوب EverythingApplePro نیز تست‌های سقوط خود از آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس را منتشر کرد. نتایج این کانال نسبت به تجربه Tom’s Guide بسیار متفاوت و البته امیدوارکننده‌تر است. پس از ۸ سقوط که هر کدام از زاویه و ارتفاع متفاوتی (حداکثر ارتفاع سر) انجام شدند، هیچ شکستگی قابل مشاهده‌ای در شیشه آیفون‌ها مشاهده نشد. پس از افزایش ارتفاع آزمایش از ارتفاع سر تا ۱۰ فوت (حدودا ۳ متر) مقداری آسیب در فریم فلزی دیده شد اما شیشه همچنان بدون آسیب باقی ماند. بالاخره در دومین سری از سقوط‌های ۱۰ فوتی، صفحه‌نمایش آیفون ۱۱ پرو شکسته و شیشه پشت آیفون ۱۱ پرو مکس هم خرد می‌شود. این تست بیشتر با ادعاهای اپل مبنی بر به کاربردن مقاوم‌ترین شیشه میان تمامی گوشی‌های هوشمند مطابقت دارد.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *