تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938

تلفن‌های ضد آب اپل واقعا ضد آب هستند؟

تفاوت تلفن‌های ضد آب با تلفن‌هایی که در برابر جریان ساده آب مقاومت دارند، از زمین تا آسمان است. تلفن‌های مقاوم در برابر آب این روزها بسیار متداول هستند که این موضوعی بسیار عالی است، زیرا این بدان معناست که دیگر نیازی به خرید یک قاب یا کیف تلفن ضد آب گران‌قیمت نخواهید داشت. اپل قابلیت‌های مقاومت در برابر آب را در آیفون 7 معرفی کرد (که این روند تا آخرین مدل عرضه‌شده توسط این شرکت ادامه داشته است). سامسونگ نیز از این قابلیت خود از زمان عرضه گلکسی اس و گلکسی نوت، استفاده کرده است.

اما هر تلفنی ضد آب نیست و همه ضد آب‌ها شرایط یکسانی ندارند. گوشی‌های دارای استاندارد IP68 و IP67 را می‌توان در زمره ضد آب‌ترین گوشی‌های بازار قرار داد. گو‌شی‌های دارای استاندارد IP54 نیز تا حد عکس گرفتن در حمام یا روی قایق مقاومت دارند. به نظر می‌رسد، برخی ادعاهای مربوط به ضد آب بودن، در واقع مقاومت در برابر پاشش آن را توصیف می‌کنند. پیش از آنکه مجبور شوید برای مراجعه به گارانتی گوشی‌تان با عددها و رتبه‌بندی‌های مربوط به مقاومت گوشی آشنا شوید، این مطلب را به دقت دنبال کنید.

رتبه‌بندی بین‌المللی محافظت تلفن‌های ضد آب

وقتی صحبت از محافظت و مقاومت گوشی می‌شود، اولین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید، رتبه‌بندی بین‌المللی محافظت است که بیشتر با نام IP Rating شناخته می‌شود. این کدها شامل خطوط اضافه یا فاصله نیستند و بر اساس اعداد یک یا دورقمی تعریف می‌شوند. دو رتبه رایج برای دستگاه‌هایی که این روزها در دست مردم می‌بینیم، IP67 و IP68 است که در ادامه به تفصیل آن‌ها پرداخته‌ایم.

کدهای IP استانداردی است که توسط کمیسیون بین‌المللی الکتروتکنیک (IEC) تنظیم شده است. طبق گفته این سازمان، کدها به عنوان «سیستمی برای طبقه‌بندی درجات حفاظت ارائه‌شده توسط محفظه‌های تجهیزات برقی» طراحی شده‌اند.

اولین شماره در کد رتبه‌بندی، میزان محافظت در برابر ورود اشیاء جامد خارجی مانند انگشتان یا گرد و غبار را نشان می‌دهد. این سطح حفاظت از 0 تا 6 متغیر است. شماره دوم میزان محافظت در برابر ورود رطوبت را نشان می‌دهد که میزان حفاظت از 0 تا 8 متغیر است. یک کد IP با یک «X» به جای شماره اول یا دوم، بدان معنی است که این وسیله در برابر ورود اشیاء جامد (شماره اول) یا رطوبت (شماره دوم) آزمایش نشده است. به عنوان مثال، کد رتبه‌بندی IPX7 به این معناست که دستگاه شما تا 30 دقیقه از غوطه‌وری تصادفی در 1 متر (3.3 فوت) آب محافظت می‌شود اما در برابر ورود گرد و غبار آزمایش نشده است.

در زیر جدول‌هایی مشاهده می‌کنید که تمام سطوح محافظت تعیین‌شده توسط IEC در تلفن‌های ضد آب را تشریح می‌کند.

تلفن‌های ضد آب 

به عنوان نمونه، سوکت برق IP22 (به طور معمول حداقل نیاز لوازم الکتریکی طراحی‌شده برای استفاده در داخل خانه) در برابر قرار دادن انگشتان محافظت می‌شود و با چکه کردن عمودی آب آسیب نمی‌بیند اما از آنجا که در مورد ابزارهای جانبی مهم صحبت می‌کنیم، شما فقط باید به رتبه‌های IP بالاتر از IP5X یا IP6X (برای مقاومت در برابر گرد و غبار) توجه کنید.

به عنوان مثال، آیفون X و iPhone XR دارای رتبه IP67 هستند؛ به این معنی که آن‌ها کاملاً از گرد و غبار محافظت می‌شوند (6) و همچنین می‌توانند در برابر غرق شدن در 1 متر (حدود 3.3 فوت) آب ساکن تا 30 دقیقه مقاومت کنند (7).

تلفن‌های ضد آب

سامسونگ Galaxy S10، iPhone XS و  XS Max دارای رتبه IP68 هستند. این بدان معناست که مانند آیفون XR، تلفن‌های دارای امتیاز IP68 در برابر غوطه‌ور شدن در آب ساکن مقاومت می‌کنند اما عمق و مدت خاص آن باید توسط شرکت سازنده اعلام گردد که در این مورد، 1.5 متر (حدود 5 فوت) و تا 30 دقیقه است.

خیلی پیچیده نیست ، درست است؟ نکته‌ای که باید بدانید این است که اگرچه بسیاری از شرکت‌ها محصولات جدید خود را در سطوح مختلف آزمایش می‌کنند اما هیچ کدام از دستگاه‌ها ملزم به پشت سر گذاشتن تک تک آزمایش‌های عنوان شده نیستند. به عنوان مثال، دستگاهی که رتبه IP67 را داراست، الزاما برای سطح محافظت در برابر گرد و غبار از 1 تا 5 یا سطح حفاظت از آب 1 تا 6 آزمایش نشده است.

تلفن‌های ضد آب 

به عنوان مثال، از آنجا که آیفون 8 دارای درجه IPX5 یا IPX6 برای مقاومت در برابر آب پرفشار نیست، نباید آن را زیر دوش بگیرید یا در سینک بشویید، مگر اینکه اپل به طور خاص موارد دیگری را بیان کند. این شرکت گفته است كه خسارت مایع تحت ضمانت قرار نخواهد گرفت. از سوی دیگر، برخی گوشی‌ها به طور کل تحت استاندارد IP قرار نمی‌گیرند. به طور مثال، Moto G7 دارای رتبه IP نیست اما شرکت سازنده آن می‌گوید که دارای یک پوشش ضد آب است.

سطح مقاومت تلفن‌های ضد آب آیفون

آیفون ۱۱ پرو و آیفون ۱۱ پرو مکس همانند سری آیفون XS و آیفون X در برابر آب و گرد و غبار مقاوم هستند. سری آیفون ۱۱ پرو دارای همان گواهی IP68 سری آیفون XS است. با این حال آیفون ۱۱ پرو دارای مقاومت بهتری در برابر آب نسبت به سایر آیفون‌های اپل است.

آیفون ۱۱ پرو می‌تواند تا ۳۰ دقیقه در عمق ۴ متری دوام بیاورد، در حالی که آیفون XS در عمق ۲ متری این مقاومت را داشت. با این شرایط یعنی اگر اتفاقی آیفونتان به طور اتفاقی درون استخر بیفتد، احتمال سالم ماندن آن وجود دارد. البته آیفون X و XS نیز در برخی از موارد با گواهی IP67 و IP68 خود هم در برابر آب آسیب‌پذیر بودند. تمامی پرچمداران فعلی که در بازار عرضه شده‌اند و دارای امتیاز IP68 هستند تا عمق ۲ متر در برابر آب مقاومت هستند.

هشدار به صاحبان تلفن‌های ضد آب آیفون

اینکه با تصور مقاومت بالای گوشی هوشمندتان در برابر آب، آن را به خطر بیاندازید، اصلا تصمیم درستی نیست! با وجود اینکه سری آیفون ۱۱ پرو، همانطور که گفته شد، دارای بهترین مقاومت بین گوشی‌های هوشمند است، اما گارانتی استاندارد اپل هیچگونه پوششی را برای خسارت در برابر آب ندارد. این یعنی اگر آیفون ۱۱ پرو شما به علت در معرض آب قرار گرفتن آسیب ببینید، به صورت رایگان تعمیر یا جایگزین نخواهد شد.

تلفن‌های ضد آب

لازم به ذکر است که مقاومت یک گوشی هوشمند در برابر آب به مرور زمان به خاطر ساییدگی و ضربه کاهش می‌یابد. علاوه بر این، اگر فشار آب زیاد باشد، می‌تواند به درون آیفون نفوذ کند و به قطعات حیاتی آن برسد. اگر به طور مداوم آیفون ۱۱ پرو خود را در معرض آب پر فشار قرار دهید یا آن را در دریا و استخر با خود حمل کنید، آب‌بندی آن به مرور ضعیف شده و یک روز مقاومت آن به پایان می‌رسد. به‌خصوص اگر بدنه آن ضربه دیده است، اصلا ریسک یک لحظه‌ای در برابر آب را هم برای آیفون نپذیرید.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های منتخب
پیش بینی درد بیماران
آیفون اورجینال