تهران – خیابان جمهوری نرسیده به حافظ،جنب ساختمان معاونت درمان و بانک پاسارگاد، پاساژ حافظ پلاک ٢٠ فروشگاه بزرگ بازرگانی سیب ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
سنسور لیدار در آیفون 12

سنسور لیدار در آیفون 12

سنسور لیدار به بازار آمد؟ مشخصات دوربین آیفون ۱۲ هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما حداقل یک مورد بسیار مهم در مورد آن وجود دارد که در قبالش اطمینان خاطر داریم و آن‌هم این است که احتمالا دو نسخه‌ی Pro این سری همراه با اسکنر LiDAR ارائه خواهد شد. این ویژگی همان نقطه مرموزی است که برای اولین‌بار در آی پد پرو ۲۰۲۰ نیز شاهدش بودیم. اما سوال اینجاست که اسکنر LiDAR چیست؟ آیا یک ردیاب دروغ سنج تعبیه شده برای آیفون ۱۲ است؟ یا اینکه با یک رادار سطح پایین روبرو هستیم؟ همان‌طور که مشخص است، LiDAR کلمه‌ی اختصاری مربوط به عبارت Light Detection and Ranging است و عملکرد مشابهی با یک رادار دارد. این ویزگی از یک لیزر برای قضاوت در مورد فاصله و عمق استفاده می‌کند. یقینا این خبر بزرگی برای واقعیت افزوده است و تا حدی نیز صنعت عکاسی را با تحول روبرو می‌کند.

سوال هیجان‌انگیزتر اینجاست که اسکنر LiDAR چه امکانی را در آیفون ۱۲ فراهم خواهد کرد؟ با استفاده از تجربه‌ای که با آی پد پرو ۲۰۲۰ داشته‌ایم، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که آیفون ۱۲ چنین تجربه‌ای را برای کاربرانش به ارمغان آورده و در نهایت با Apple Glasses تجرب نهایی این فناوری را خواهیم داشت.

سنسور لیدار را بشناسید

سنسور لیدار در آیفون 12

مفهوم پشت سر LiDAR از دهه ۱۹۶۰ وجود داشته است. به‌طور خلاصه، این فناوری این امکان را فراهم می‌کند که با استفاده از شلیک پرتورهای لیزر، محیط خود را اسکن کرده و یک نقشه‌ی درست از آن داشته باشید. بعد از این کار، زمان بازگشت این پرتوها به‌صورت دقیق تعیین شده و محاسبات لازم انجام خواهد شد. این فناوری شباهت زیادی به دید خفاش‌ها از طریق امواج صوتی دارد، با این تفاوت که لیزر، عملکردی بسیار هیجان‌انگیزتر از باتارنگ بتمن خواهد داشت.

مانند اکثر فناوری‌هایی که آینده نگرانه عمل می‌کنند، این فناوری نیز زندگی را مانند ابزاری نظامی در هواپیما تصویر می‌کند. درواقع می‌توانیم به سنسور لیدار به‌عنوان سیستمی نگاه کنیم که به ماموریت آپولو ۱۵ اجازه می‌دهد تا از سطح ماه نقشه‌برداری کرده و اطلاعات لازم را در اختیار ما گذارید.

اخیرا، سنسور لیدار که به‌نام لیدار نیز شناخته می‌شود، در اتومبیل‌های خودران استفاده شده است؛ جایی که با این سرویس به تشخیص اشیایی مانند دوچرخه سواران و عابران پیاده پرداخته و برای جلوگیری از تصادف با آن‌ها کمک زیادی می‌کند. شاید شما هم ناخواسته با این فناوری کار کرده‌اید.

در دو سال گذشته، سنسور لیدار قابلیت‌های اصلی خود را نشان داده است و به‌همین دلیل، در این برهه از سال و با نزدیکی به رونمایی از سری آیفون ۱۲، سر و صدا پیرامون آن بیشتر شده است. با کوچک‌تر شدن، ارزان‌تر و دقیق‌تر بودن سیستم‌ها، این سرویس هم‌اکنون می‌تواند به دستگاه‌های موبایل اضافه شده و با استفاده از قدرت پردازنده‌های موبایل، تبلت و دستگاه‌های دیگر، قابلیت‌های خاصی را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهند.

البته، همه‌ی سیستم‌های لیدار برابر نیستند و تا همین اواخر، متداول‌ترین انواع نقشه‌های سه بعدی از طریق همین سیستم از محیط تهیه شده است و قابلیت جابه‌جایی فیزیکی را به‌روشی مشابه دیش رادار فراهم کرده‌اند. بدیهی است که این امر باعث کاهش امکان استفاده از این اسکنر در گوشی‌های همراه نمی‌شود، بنابراین سیستم‌های جدید لیدار، از جمله سنسورهای سه‌بعدی زمان پرواز یا همان ToF، که در بسیاری از تلفن‌های هوشمند استفاده شده است، می‌توانند کارهای حالت جامد و بدون نیاز به قطعات متحرک را انجام دهند. به‌هر حال باید منتظر ماند و دید که عملکرد این سنسور در آیفون ۱۲ چگونه خواهد بود و چه منظری از این فناوری را می‌توانیم در آن‌ها شاهد باشیم.

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم که نگاه کوتاهی به سنسور لیدار ، که قرار است در ماژول دوربین نسخه‌های Pro آیفون ۱۲ استفاده شوند، بیندازیم. این فناوری قابلیت‌های فراوانی دارد و می‌تواند دوربین و حتی عملکرد کلی آیفون ۱۲ را با تحولی بزرگ روبرو کند.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *