تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
5 نشانه‌ای که زمان تعویض مک بوک شما را آشکار می‌سازد

5 نشانه‌ای که زمان تعویض مک بوک شما را آشکار می‌سازد

عمر سخت افزاری لپ تاب‌ها یکی از مواردی هست که خریداران در هنگام خرید، به آن توجه می‌کنند. این که سخت افزارهای یک دستگاه چه اندازه قدرت دارند و باتوجه به قدرت میزان استهلاک آنها چه اندازه است؛ مسئله‌ی مهمی است. چرا که طول عمر لپ تاب را مشخص می‌کند.

لپ تاب‌های Apple سخت افزارهای قدرت‌مندی دارند. میزان قدرت این سخت افزار‌ها به نسبت استهلاک آنها به گونه تناسب دارد، که عمر طولانی داشته باشند. اما بالاخره یک روزی (با توجه به میزان استفاده و کارکرد) نشانه‌های تعویض مک بوک بروز می‌کنند. و شما باید مک بوک خود را تعویض کنید.

امروز می‌خواهیم در این مقاله در مورد نشانه‌های تعویض مک بوک توضیح دهیم. نشانه‌هایی که به ما ثابت می‌کنند دیگر این مک بوک باید عوض شود.

عناوین مطلب امروز :

 • عمر مک بوک‌ها چقدر است؟
 • نشانه‌هایی که تعویض مک بوک را اعلام می‌کنند
  1. شما نمی‌توانید آخرین نسخه macOS را در مک بوک خود اجرا کنید
  2. عدم وجود فضای آزاد کارت حافظه
  3. قطعات دستگاه شما دیگر به اندازه‌ی کافی قدرتمند نیستند
  4. آسیب‌های سخت افزاری
  5. مشکلات نرم افزاری مکرر
 • چه زمانی برای تعویض مک مناسب است؟
 • نتیجه

 

5 نشانه‌ای که زمان تعویض مک بوک شما را آشکار می‌سازد

 

عمر مک بوک‌ها چقدر است؟

به عقیده‌ی کارشناسان شرکت اپل؛ پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. زیرا این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد. کسی که فقط از Mac خود برای مرور وب استفاده می‌کند سال‌های سال نشانه‌های تعویض مک بوک را نمی‌بیند و لپ تاب خود را بدون هیچ مشکلی خواهد داشت.

اما؛ نشانه‌های تعویض مک بوک در لپ تاب افرادی که برای انجام کارهای سنگین مانند؛ ویرایش ویدئو، ویرایش عکس، ویرایش موزیک، ویرایش پادکست و… از مک بوک خود استفاده میکنند، زودتر بروز میکند.

از نظر کارشناسان؛ یک مک بوکی که بین 5 الی 7 سال عمر می‌کند، بازده خیلی خوبی داشته است. و بعد از 7 سال؛ دیگر قدیمی و منسوخ شده است و نشانه‌های تعویض مک بوک را نشان می‌دهد.

با نگاهی به سازگاری macOS (که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرد)، می‌توانیم ببینیم که به طور کلی، مک بوک‌ها حدوداً هفت سال خوب کار می‌کنند یعنی بدون هیچ یک از نشانه‌های تعویض مک بوک که در قسمت پائید آورده‌ایم. این در حالی است که در این هفت سال (از سال تولید) دارای آخرین نسخه macOS هستند. البته؛ لازم به ذکر است که شرکت اپل به طور کلی از هر نسخه macOS به مدت سه سال پشتیبانی می‌کند.

به طور خلاصه؛ با در نظر گرفتن همه این موارد، می‌توان گفت که مک بوکی را که شما در سال 2019 خریداری کرده‌اید، احتمالاً تا سال 2026 بروز رسانی macOS دریافت خواهد کرد.

این بدان معناست که به طور کلی می‌توان حدوداً 10 سال عمر مفید را از یک مک انتظار داشت. و البته؛ در این 10 سال هیچ گونه مشکلات سخت افزاری غیرقابل پیش بینی برای مک بوک شما پیش نخواهد آمد. حال بیایید به برخی از نشانه‌های تعویض مک بوک نگاهی بیاندازیم.

 

نشانه‌هایی که تعویض مک بوک را اعلام می‌کنند

 1. شما نمی‌توانید آخرین نسخه macOS را در مک بوک خود اجرا کنید

نشانه‌های تعویض مک بوک - شما نمی‌توانید آخرین نسخه macOS را در مک بوک خود اجرا کنید

اولین مورد از نشانه‌های تعویض مک بوک؛ ناتوانی آن در نصب توانید آخرین نسخه macOS است. این بدان معناست که اگر مک بوک شما توانایی نصب آخرین نسخه‌ی macOS را ندارد؛ قدیمی و منسوخ به حساب می‌آید. مدل‌های مک از چند سال گذشته قادر به اجرای آن هستند.

هر ساله حدود ماه‌های سپتامبر – اکتبر ؛ شرکت اپل نسخه جدیدی از macOS را منتشر می‌کند. مدل‌های مک از چند سال (معمولا 7 سال) گذشته قادر به اجرای آن هستند.

طبق این تعریف؛ مک بوک‌هایی که بروز رسانیmacOS  10.15 را دریافت می‌کنند هنوز قدیمی نیستند. مدلهای Mac زیر این بروز رسانی را دریافت می‌کنند:

 • مک بوک (2015 و بعد)
  • MacBook Air (2012 و بعد از آن)
  • MacBook Pro (2012 و بعد)
 • iMac (2012 و بعد)
  • iMac Pro (2017 و بعد از آن)
  • Mac Pro (2013 و بعد)
 • مک مینی (2012 و بعد)

 

اگر لپ تاب مک شما در آن لیست قرار ندارد، احتمالاً قدیمی یا منسوخ شده است. البته؛ لازم به ذکر است؛ در حالی که شما با مک بوک خود هیچ یک از ویژگی‌های جدید macOS را دریافت نمی‌کنید، هنوز هم می‌توانید برای مدتی از رایانه خود استفاده کنید. این امر دیگر بستگی به نحوه‌ی کارکرد خودتان دارد.

اما بعد از یک یا دو سال، شما بروز رسانی‌های امنیتی را دریافت نمی‌کنید و ممکن است برخی از نرم افزار‌های شخص ثالث مک بوک‌تان دیگر کار نکند. به این ترتیب شما دارای یکی از نشانه‌های تعویض مک بوک خود هستید.

 

 1. عدم وجود فضای آزاد کارت حافظه

نشانه‌های تعویض مک بوک - عدم وجود فضای آزاد کارت حافظه

با پیشرفت فناوری، برنامه‌ها و پرونده‌ها فضای بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند. این امر منجر می‌شود؛ افرادی که دارای یک مک بوک قدیمی‌تر هستند دارای مقدار کمتری حافظه نیز باشند. به این ترتیب نمی‌توانند برنامه‌های زیادی را نصب کنند و این چنین با دومین مورد از نشانه‌های تعویض مک بوک یعنی عدم وجود فضای آزاد کارت حافظه مواجه می‌شوند.

 

 1. قطعات دستگاه شما دیگر به اندازه‌ی کافی قدرتمند نیستند

نشانه‌های تعویض مک بوک - قطعات دستگاه شما دیگر به اندازه‌ی کافی قدرتمند نیستند

هارد دیسک ذخیره سازی شما فقط یکی از مؤلفه‌های رایانه است که با افزایش سن مک‌بوک‌تان، کاهش می‌یابد. کمبود رم شما را از اجرای بسیاری از برنامه‌ها به طور همزمان جلوگیری می‌کند. همچنین انجام هر نوع ویرایش با یک مک بوک قدیمی به علت قدیمی بودن CPU آن؛ محدود می‌شود.

یکی دیگر از مؤلفه‌هایی که در طول سال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، باتری در مک بوک است. با گذشت زمان دیگر باتری مک بوک‌تان توانایی شارژ شدن برای مدت طولانی را نخواهد داشت. البته؛ هنگامی که باتری شما به پایان عمر خود می‌رسد ، macOS به شما هشدار می‌دهد.

به این ترتیب سومین مورد از نشانه‌های تعویض مک بوک؛ قطعا، قدرتمند نبودن قطعات آن است.

 

 1. آسیب‌های سخت افزاری

نشانه‌های تعویض مک بوک - آسیب‌های سخت افزاری

یکی از نشانه‌های تعویض مک بوک؛ زمانی است که آسیب جسمی جدی را به لپ‌تابتان وارد شده است. در این موارد، تا زمانی که شما مشکل سخت افزاری را بر طرف نکنید، کامپیوتر شما غیر قابل استفاده است. و البته؛ اگر مک بوک‌تان آسیب زیادی دیده است، خیلی منطقی نیست که بخواهید هزینه‌ی زیادی را برای بر طرف کردن مشکل سخت افزاری آن بپردازید. تازه ممکن است بعد از تعمیر آن مشکل به کل بر طرف نشود و بعد از مدتی دوباره همان مورد یا حتی موارد دیگری از نشانه‌های تعویض مک بوک بروز کنند.

 

 1. مشکلات نرم افزاری مکرر

نشانه‌های تعویض مک بوک - مشکلات نرم افزاری مکرر

مک بوک‌های قدیمی یا منسوخ شده؛ معمولا دارای مشکلات نرم افزاری مکرر هستند. به این ترتیب مورد بعدی نشانه‌های تعویض مک بوک می‌تواند خود را از طریق مسائل نرم افزاری آشکار کند. و این قسمت؛ جایی است که هیچ چیز پاسخگو نیست و تنها و تنها عوض کردن مک راه چاره است. سایر موضوعات رایج شامل اشکال بصری و خاموش شدن تصادفی است اما مشکلات نرم افزاری یک مسئله‌ی جدی است. چرا که ممکن است شما به همین دلیل تمامی اطلاعات خود را از دست بدهید.

 

چه زمانی برای تعویض مک مناسب است؟

چه زمانی برای تعویض مک مناسب است؟

شاید شما در حال حاضر توانایی خرید یک مک جدید را داشته باشید. اما سوالی که پیش می‌آید این است که: ” چه زمانی برای تعویض مک مناسب است؟” و “شما باید در چه زمانی مک جدید خریداری کنید؟”

کمپانی اپل سالانه مدلهای جدیدی را برای اکثر مدل‌های مک بوک منتشر می‌کند. به این ترتیب شما اگر زمان انتشار یک مدل جدید را بدانید؛ از مدل‌های قبلی و قدیمی‌تر خریداری نمی‌کنید. به این ترتیب با خیالت راحت از استفاده‌ی لپ تاب خود لذت می‌برید و هیچ یک از نشانه‌های تعویض مک بوک را برای سال‌ها نمی‌بینید.

البته؛ قبل از خرید، حتما راهنمایی‌های MacRumors راجع به مدل‌های جدید را بررسی کنید.

البته؛ اگر نمی‌توانید هزینه‌ی آخرین مدل مک بوک را بپردازید یا حتی مایل به صرفه جویی در هزینه هستید. می‌توانید مدل‌های قدیمی‌تر یا حتی مدل‌های مرمت شده (refurbished) را برای خرید انتخاب کنید. فقط بخاطر داشته باشید که هرچه رایانه‌ای که خریداری می‌کنید قدیمی‌تر باشد؛ تمامی موارد نشانه‌های تعویض مک بوک؛ زود‌تر خود را نشان می‌دهند.

 

نتیجه

امروز در این مطلب 5 مورد از نشانه‌های تعویض مک بوک را با یکدیگر بررسی کردیم.  همچنین گفتیم که شما بعد از دیدن این نشانه‌های تعویض مک بوک

5 مورد چه راه‌هایی دارید. اگر توانایی خرید مک بوک جدید را دارید باز هم پیشنهاد می‌کنیم که سعی کنید از مدل‌هایی خریداری کنید که اخیرا عرضه شده است. چرا که در این صورت نشانه‌های تعویض مک بوک برای سال‌ها نمی‌بینید و با خیال راحت از کار کردن با مک بوک خود لذت می‌برید.

 

 

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های منتخب
پیش بینی درد بیماران
آیفون اورجینال