تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
تفاوت mmWave و Sub6GHz

تفاوت فناوری mmWave و Sub-6GHz

همه‌ی آیفون‌هایی که همراه با سری آیفون ۱۲ روانه بازار شده‌اند، مجهز به مودم‌های والکام هستند که از 5G پشتیبانی می‌کنند، اما خریداران حتما باید قبل از خرید خود، این نکته را در نظر داشته باشید که همه‌ی شبکه‌های 5G باهم یکسان نیستند. mmWave بسیار سریع‌تر از شبکه‌ی Sub-6GHz 5G عمل می‌کند، اما گستردگی پهنای باند آن را ندارد.

شایعات مختلفی در مورد اینکه هر کدام از مدل‌های آیفون ۱۲ از کدام طیف 5G پشتیبانی می‌کند، وجود دارد، اما به نظر می‌رسد که سریع‌ترین فناوری 5G برای مدل‌های رده بالاتر آیفون ۱۲ پرو و پرو مکس در نظر گرفته شده است و شاید هم تنها این نسخه‌ی ۶.۷ اینچی است که دارای این فناوری سریع است. در این راهنما قصد داریم که در مورد این دو فناوری صحبت کرده و ببینیم که چه تفاوتی بین آن‌ها در مدل‌های مختلف آیفون ۱۲ وجود دارد.

تفاوت mmWave و Sub6GHz

تفاوت mmWave و Sub6GHz

می‌دانیم که 5G نسل پنجم اینترنت همراه است و جانشینی برای شبکه‌های 4G LTE محسوب می‌شود که از سال ۲۰۱۰ با آن همراه شده‌ایم. دو نوع شبکه برای 5G وجود دارد که mmWave نسخه‌ی فوق‌العاده سریع آن است و اکثر مردم هنگام صحبت در مورد 5G، منظورشان همین شبکه است. شبکه‌ی دوم هم که Sub6GHz نام دارد، موردی است که در حال حاضر، اکثر مردم از آن استفاده می‌کنند و بهبود سرعت نیز معمولا روی آن انجام می‌شود.

گوشی‌های هوشمند با استفاده از فرکانس‌های الکترومغناطیسی، صدا و داده‌ها را از طریق هوا منتقل می‌کنند. این فرکانس‌ها در پهنای باند‌های مختلف فرکانسی سازمان یافته‌اند. ظرفیت برخی از این باندها بیشتر از بقیه است و قادر به ارائه سریع‌تر اطلاعات در mmWave خواهند بود.

mmWave به پهنای باندهای رادیویی با فرکانس بالاتر از ۲۴ گیگاهرتز تا ۴۰ گیگاهرتز اشاره دارد و Sub6GHz نیز به پهنای باند فرکانسی متوسط و پایین‌تر از ۶ گیگاهرتز اشاره می‌کند. باندهای فرکانسی پایین‌تر از ۱ گیگاهرتز هم وجود دارد و این در حالی است که پهنای باندهای میانی از ۳.۴ تا ۶ گیگاهرتز متغیر هستند و آن‌ها جزوی از mmWave محسوب نمی‌شوند.

شبکه‌های mmWave 5G بسیار سریع‌تر از بقیه هستند، اما برد آن‌ها بسیار کوتاه است. برای استفاده از فناوری mmWave، شما باید در نزدیکی یک برج مخصوص 5G قرار داشته باشید که در مناطق حومه و روستایی یقینا امکان پذیر نخواهد بود. طیف mmWave نیز توسط درها، پنجره‌ها، درختان و دیوارها مسدود شده و پنهان می‌ماند و دامنه‌ی آن هرچه بیشتر دچار محدودیت خواهد شد. از آن‌جایی که برای پوشش دهی این شبکه، به تعداد زیادی برج نیاز است، استقرار آن‌ها برای حمل و نقل نیز بسیار گران قیمت خواهد بود.

به دلیل این محدودیت‌ها، دسترسی به طیف mmWave فقط در طی چند سال گذشته، به دلیل پیشرفت‌های فناوری مانند Massive MIMO، تبدیل نور قابل انعطاف و کوچک سازی عملکردهای پیچیده پردازش آنتن، امکان پذیر شده است و mmWave هنوز هم یک فناوری نوپا محسوب می‌شود که در حال پیشرفت است.

محدودیت‌های mmWave این امکان را برای مناطق متراکم، شهری یا نقاط خاصی مانند فرودگاه‌ها یا کنسرت‌ها فراهم می‌کند. البته همان‌طور که گفتیم، در مناطق روستایی و حومه نمی‌توان از این فناوری به‌صورت عملی استفاده کرد، چرا که دامنه‌ی کافی وجود نخواهد داشت. اینجا همان جایی است که شبکه‌های Sub-6Ghz وارد می‌شوند. Sub-6GHz 5G سریع‌تر از 4G است، اما سرعت آن قابل قیاس با mmWave نخواهد بود. از آن‌جایی که برد این فناوری طولانی‌تر است و می‌تواند از اشیا نیز نفوذ کرده و به دستگاه‌ها برد، اجرای آن برای حمل و نقل نیز بسیار مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

تفاوت mmWave و Sub6GHz

شایان ذکر است که mmWave پهنای باند بیشتری را ارائه می‌دهد و ازدحام شبکه را برطرف می‌کند. در مناطق شلوغ، سرعت LTE به دلیل اتصال تعداد زیادی از دستگاه‌ها ممکن است که کند شود. این در حالی است که فناوری mmWave قادر است که تعداد بیشتری از اتصالات را بدون افت سرعت قابل توجهی مدیریت کند. به همین دلیل، ممکن است که mmWave را در مناطق شلوغی که ازدحام شبکه مشکلی ایجاد می‌کند، همواره مشاهده کنید. به‌طور مثال می‌توانیم به رویدادهای ورزشی، فرودگاه‌ها، کنسرت‌ها و مکان‌های دیگری که بسیاری از مردم در آن جمع می‌شوند، اشاره کنیم.

با استفاده از آیفونی که هم از mmWave و هم از Sub-6GHz پشتیبانی می‌کند، می‌توانید از سرعت 5G بسیار بالایی در مناطقی که فناوری mmWave دسترس است، بهره ببرید. این در حالی است که سایر پوشش‌های فناوری 5G، شبیه به شبکه‌های LTE مدرن‌تر خواهند که امروزه در حال گسترش هستند. در چند سال گذشته که گوشی‌های آیفون فقط از سیستم ۶ گیگاهرتز استفاده می‌کردند، شما می‌توانستید از گسترده‌ترین شبکه‌های 5G استفاده کنید، اما mmWave سریع‌تر که ممکن است در شهرهای بزرگ در دسترس باشد، برای آن‌ها قفل خواهد بود.

با گذشت زمان، سرعت‌های 5G با پهنای باند بالا و متوسط، دقیقا مانند LTE تکامل یافته بسیار سریع خواهند بود، اما آن سرعت فوق‌العاده سریعی که مردم از 5G انتظار دارند، تنها با mmWave فراهم می‌شود و دسترس بودن آن بسیار محدودتر است.

تفاوت سرعت

طیف mmWave می‌تواند سرعت تئوری ۵ گیگابایت بر ثانیه را ارائه دهد که بسیار سریع‌تر از سرعت قابل دسترسی با اتصال LTE است. در عمل، شبکه‌های mmWave تولیه می‌توانند سرعت‌هایی را ارائه دهند که حداکثر در حدود ۲ گیگابایت بر ثانیه باشند، اما همان‌طور که در اواسط سال ۲۰۱۹ متوجه شدیم، این شبکه‌ها محدودیت خواهند داشت و ممکن است که توسط شرکت‌های خاص و در مجاورت نزدیک‌ترین برج 5G در اختیار شما قرار گیرند.

شبکه‌های LTE بسیار کندتر هستند. در حقیقت، بالاترین سرعت ارائه شده توسط این شبکه در آمریکا و در حد ۵۳ مگابایت بر ثانیه مشاهده شده است، اما بیشتر شرکت‌های مخابراتی می‌توانند چنین سرعتی را ارائه دهند و حداقل از این نظر محدودیت وجود ندارد. شبکه‌های زیر ۶ گیگاهرتز در جایی بین سرعت mmWave و LTE قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، شبکه‌ی زیر ۶ گیگاهرتز، حداکثر سرعت حدود ۲۰۰ مگابایت بر ثانیه را ارائه کرده است. اتصال خوب LTE می‌تواند این سرعت‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهد، اما به واسه، شبکه‌ی Sub-6GHz سریع‌تر از آن است که اکثر افراد با LTE می‌توانند آن را تجربه کنند. هرچند که با mmWave دسترسی به آن سرعت‌های خارق‌العاده امکان پذیر نخواهد بود. هنوز در اول راه قرار داریم و باید فناوری 5G در تمام نقاط جهان توسعه پیدا کند تا به‌مانند 4G بتوانیم با کمترین محدودیت از این شبکه‌ها استفاده کنیم.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *