تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
فتوشاپ آیپد

با ویژگی‌های نسخه جدید فتوشاپ آیپد آشنا شوید

فتوشاپ پس از مدت‌ها انتظار به‌عنوان اپلیکیشن برای آیپد عرضه شد. این برنامه ویرایش عکس برخی از قابلیت‌های نسخه‌ی اصلی را در اختیار کاربران اپل قرار می‌دهد. فتوشاپ نزد بسیاری از کاربران به‌عنوان یک برنامه ویرایش عکس حرفه‌ای شناخته می‌شود. به همین دلیل عده‌ی فراوانی از کاربران انتظار دارند که این اپلیکیشن کاربردی علاوه بر نسخه‌ی دسکتاپ در قالب نسخه‌های مبتنی بر سایر ابزارها هم در اختیار آنان قرار بگیرد. با این حال تا همین چند روز قبل کاربران تبلت آیپد امکان استفاده از برنامه ویرایش عکس ادوبی را نداشتند.

سال گذشته، این نوید به کاربران آیپد داده شد که اپلیکیشن فتوشاپ تا پایان سال ۲۰۱۹ در اختیار آنان قرار خواهد گرفت. درواقع این وعده درست در زمانی به علاقه‌مندان اپل داده شد که نسخه‌ی ۲۰۱۸ تبلت اختصاصی کوپرتینویی‌ها یعنی iPad Pro به بازار آمد. اکنون که کمتر از دو ماه تا پایان سال جاری باقی مانده است بالاخره این وعده عملی شد و کاربران آیپد برای نخستین بار امکان استفاده از فتوشاپ را یافتند.

افراد علاقه‌مند می‌توانند نسخه‌‌ی رایگان اپلیکیشن فتوشاپ را روی آیپد خود نصب کرده و به مدت ۳۰ روز از آن استفاده کنند. پس از پایان‌یافتن مدت زمان یادشده استفاده از اپلیکیشن نام‌برده دیگر رایگان نخواهد بود و باید هر ماه مبلغ ۹/۹۹ دلار بابت آن پرداخت.

البته کاربرانی که حق اشتراک استفاده از Adobe Creative Cloud را در اختیار دارند دیگر نیازی به پرداخت مبلغ مذکور نخواهند داشت. این ابزار مجموعه‌ای از برنامه‌ها و سرویس‌‌های ادوبی است که امکان دسترسی کاربران به تعداد قابل توجهی از اپلیکیشن‌های موبایل و دسکتاپ را فراهم می‌کند؛ برنامه‌هایی که طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها مانند ویرایش ویدئو، توسعه وب، طراحی گرافیک، ویرایش تصویر و سایر موارد مشابه را در بر می‌گیرد. این مجموعه همچنین امکان استفاده از سرویس‌های ابری ادوبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

فتوشاپ آیپد

ذخیره فایل‌ها بر روی سرورهای ابری ادوبی

حال که صحبت از سرویس ابری ادوبی شد، بد نیست به این نکته هم اشاره شود که در اپلیکیشن آیپد فتوشاپ پس از کار با فایل‌های PSD و ویرایش و ذخیره‌کردن آن‌ها، این فایل‌ها به شکل خودکار روی سرورهای ابری ادوبی دخیره می‌شوند. بدین ترتیب، کاربران می‌توانند در زمان دلخواه فایل‌های مذکور را علاوه بر آیپد روی کامپیوتر رومیزی خود که نرم‌افزار فتوشاب روی آن نصب است هم در اختیار گرفته و به آن‌ها دسترسی داشته باشند. حتی کاربران می‌توانند به‌صورت آفلاین با نسخه‌ی دسکتاپ یا تبلت فتوشاپ کار کنند. پس از ذخیره‌شدن فایل‌های کاربر در حالت آفلاین و به‌محض اتصال او به اینترنت، این فایل‌ها روی سرورهای ابری ذخیره می‌شود.

تمرکز ادوبی بر تکامل سرویس‌های ابری موجب شده است که از این پس کاربران بتوانند ارتباط مناسبی میان فتوشاپ و اپلیکیشن‌های جدید و تبلت محور ادوبی یعنی فرسکو و آئرو برقرار سازند. این ارتباط از طریق نسل جدید فایل‌های PSD که با نام PSDC شناخته می‌شود قابل انجام خواهد بود. فایل‌های PSD هنگامی که روی سرورهای ابری ذخیره می‌شود، پسوند C به خود می‌گیرد تا به فایل‌های ابری تبدیل شود و توسط اپلیکیشن‌های هم‌خانواده‌ی ادوبی روی تبلت‌ها هم قابل استفاده باشند. در عمل، کاربران می‌توانند فایل‌های خود را بدون افت کیفیت یا هیچ تغییری، به‌صورت هم‌زمان روی تمام اپلیکیشن‌های یادشده ویرایش و ذخیره کنند و شاهد چندپلتفرمی‌شدن این نرم‌افزارها باشند.

ویژگی‌های رابط کاربری فتوشاپ آیپد

رابط کاربری نسخه‌ی آیپد فتوشاپ کم‌وبیش به نسخه‌ی دسکتاپ این نرم‌افزار شباهت دارد؛ بدین معنی که نوار ابزار آن در سمت چپ قرار گرفته است و در سمت راست هم شاهد وجود پنل‌های مربوط به ویرایش لایه‌ها هستیم. البته همان‌گونه که در ادامه متن اشاره خواهیم کرد، نوار ابزار نسخه‌ی دسکتاپ این نرم‌افزار فعلا از نسخه‌ی آیپدش کامل‌تر است.

اپلیکیشن آیپد فتوشاپ براساس کدهای نسخه دسکتاپ این نرم‌افزار طراحی شده است و علاوه بر پشتیبانی کامل از فایل‌های PSD و امکان ویرایش آن‌ها قابلیت‌های دیگری مانند امکان استفاده از لایه‌های فراوان به‌شکل گسترده و کامل، قابلیت به‌کارگیری ابزارهای آگاهی نسبت به محتوا، امکان استفاده از مجموعه‌ ابزارهای حرفه‌ای ویرایش، امکان روتوش کار و قابلیت تطبیق با سرویس ابری ادوبی را در اختیار کاربران اپل قرار می‌دهد. این اپلیکیشن از نسل اول و دوم قلم اپل (Apple Pencil) هم پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب کاربران برای استفاده از فتوشاپ به‌عنوان یک بوم نقاشی کار راحت‌تری در پیش خواهند داشت. در مجموع سه قابلیت رتوش‌کردن تصاویر و ترکیب آن‌ها در کنار استفاده از پوشش‌های مختلف برای تصاویر سه ویژگی شاخصی هستند که در نسخه آیپد فتوشاپ می‌توان مشاهده کرد.

فتوشاپ آیپد

نسخه آیپد فتوشاپ از قابلیت چندلمسی پشتیبانی می‌کند؛ قابلیتی که به‌کمک آن کاربران می‌توانند هنگام طراحی، بسته به نوع کار خود از ضربات محکم یا آهسته‌ی قلم بهره بگیرند. این اپلیکیشن همچنین از توان پردازشی آیپد به‌شکل بهینه استفاده کرده است و بهترین کارایی ممکن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بنابر تأیید ادوبی در برنامه ویرایش عکس iPad موتور یا همان هسته اصلی فتوشاپ به‌صورت کامل به روی تبلت اپل خواهد آمد. البته در ابتدای کار برخی از قابلیت‌های نسخه دسکتاپ فتوشاپ در نسخه‌ی آیپد آن مشاهده نمی‌شود. به‌عنوان مثال در حال حاضر نمی‌توان از برخی قلم‌موها و ماسک‌های موجود در نسخه‌ی اصلی فتوشاپ در نسخه‌ی iPad آن استفاده کرد. همچنین امکان پالایش لبه‌ها و کناره‌های تیز برخی از تصاویر فعلا در اختیار کاربران قرار ندارد.

اضافه شدن تایم‌لاین انیمیشن به فتوشاپ آیپد

علاوه بر موارد اشاره‌شده، قابلیت انتخاب بخش‌هایی از موضوع مورد ویرایش به‌عنوان قسمت هوشمند هم فعلا در اپلیکیشن آیپد فتوشاپ در دسترس نیست. ضمن آنکه در حال حاضر امکان استفاده از عمق رنگ تنها در قالب مدل هشت بیت فراهم است. به موارد اشاره‌شده می‌توان نبودن ابزار قلم و تایم‌لاین انیمیشن را هم اضافه کرد. البته ادوبی تأیید کرده است که به‌زودی اکثر کم‌وکسری‌های موجود را در اپلیکیشن آیپد فتوشاپ بهبود خواهد بخشید و موارد پرکاربرد نسخه‌ی دسکتاپ را به این برنامه ویرایش عکس اضافه خواهد کرد. درواقع نسخه فعلی فتوشاپ تنها بر ارائه‌ی قابلیت‌های معمول و پایه‌ی این نرم‌افزار تمرکز دارد.

پشتیبانی فتوشاپ آیپد از ویژگی‌های کاربردی سیستم‌عامل

یکی دیگر از قابلیت‌های مهم اپلیکیشن جدید فتوشاپ، امکان پشتیبانی آن از ویژگی‌های کاربردی سیستم‌عامل تکامل‌یافته آیپد اپل یا همان iPadOS است. به‌عنوان مثال می‌توان در فتوشاپ از قابلیت‌هایی مانند نمای چندگانه استفاده کرد. این قابلیت شامل موارد مشابهی مانند Split View (تقسیم صفحه‌نمایش به شکل مساوی برای کار با دو اپلیکیشن مجزا) و Slide Over (تقسیم صفحه‌نمایش به شکل نامساوی برای کار با دو اپلیکیشن مجزا) می‌شود.

با این حال امکان پشتیبانی از پنجره‌های چندگانه فعلا در نسخه‌ی آیپد فتوشاپ وجود ندارد. علاوه بر آن دو قابلیت صفحه‌نمایش تاریک و صفحه‌نمایش روشن که برای محافظت از چشم کاربران هنگام کار با برنامه‌ها در روشنایی و تاریکی طراحی شده است هم برای استفاده در این اپلیکیشن نیاز به بهینه‌سازی بیشتری دارد.

در مجموع نسخه‌ی آیپد فتوشاپ قابلیت‌های حرفه‌ای بیشتری را نسبت به سایر نسخه‌های موبایل موجود از این نرم‌افزار مانند Photoshop Express Adobe در اختیار کاربران اپل قرار می‌دهد. هر چند که رایگان بودن فتوشاپ اکسپرس یک مزیت مهم برای آن محسوب می‌شود.

فتوشاپ آیپد

فتوشاپ آیپد تنها از طریق سیستم‌عامل آیپد در دسترس است

استفاده از اپلیکیشن فتوشاپ در iPad تنها از طریق سیستم‌عامل iPadOS امکان‌پذیر خواهد بود؛ البته تمام مدل‌های موجود از آیپد قادر به پشتیبانی از برنامه ویرایش عکس ادوبی نیستند. در حال حاضر ادوبی تنها نام آیپدهای زیر را به‌عنوان مدل‌های سازگار با فتوشاپ مورد تأیید قرار داده است.

در این میان هیچ اشاره‌ای به محصولاتی مانند نسل ششم آیپد اپل و مدل ۱۰/۲ اینچ نسل هفتم آیپد در کنار مدل ۱۰/۵ اینچی آیپد ایر اپل و همچنین نسل پنجم آیپد مینی اپل نشده است. بنابراین به‌نظر نمی‌رسد که مدل‌های یادشده از اپلیکیشن فتوشاپ پشتیبانی کنند.

خبر خوب برای طراحان گرافیکی که از آیپد استفاده می‌کنند آن است که ادوبی قصد دارد سال آینده نسخه‌ی کامل نرم‌افزار Adobe Illustrator را هم برای آیپد عرضه کند؛ وعده‌ای که هنوز تاریخ دقیقی برای محقق شدن‌ آن اعلام نشده است. با این حال تمرکز ادوبی در این اپلیکیشن هم سازگار ساختن کامل آن با قابلیت‌های آیپد است.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *