تهران – خیابان جمهوری نرسیده به حافظ،جنب ساختمان معاونت درمان و بانک پاسارگاد، پاساژ حافظ پلاک ٢٠ فروشگاه بزرگ بازرگانی سیب ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938

مشکل پسورد در ورود به macOS Big Sur؛ چطور آن را حل کنیم؟

اپل در ژوئن ۲۰۲۰ آپدیت بزرگی برای سیستم عامل کامپیوترهای مک خود ارائه کرد. این نسخه‌ی جدید که Big Sur macOS نامیده می‌شود، اشتیاق‌های زیادی برانگیخت اما هم‌چون نسخه‌ی جدید دیگری که تازه عرضه می‌شوند، اشکالاتی داشت که اپل در آپدیت‌های بعدی برای حل آن‌ها تلاش خواهد کرد. یکی از مشکلاتی که برخی کاربران در نسخه‌ی Big Sur macOS آن را گزارش کرده‌اند، مشکل قبول نکردن پسورد توسط سیستم عامل است. در این مطلب، به بررسی این مشکل و روش‌های حل آن می‌پردازیم. اگر شما هم با این مشکل روبه‌رو بوده‌اید، نگران نباشید. اشکال از پسورد شما نیست و رفع آن ساده است.

آموزش رفع مشکل وارد کردن پسورد در macOS Big Sur

در سه مرحله ی ساده می توانید این مشکل را حل کنید، در ادامه به بررسی گام ها می پردازیم.

گام اول: سیستم عامل خود را به‌روز کنید

اپل این اشکالات را زیر نظر دارد و در نسخه‌های جدیدی که از Big Sur macOS ارائه می‌دهد، به حل آن‌ها خواهد پرداخت. پس اگر مطمئن هستید که پسورد مک خود را درست وارد می‌کنید اما سیستم عامل به شما اجازه‌ي ورود نمی‌دهد، اول از همه، مطمئن شوید که Big Sur macOS را به‌روز کرده‌اید. برای این کار، دستورات زیر را دنبال کنید.

 1. منوی Apple را از گوشه‌ی بالا در سمت چپ نوار منو باز کنید.
 2. از قسمت System Preferences گزینه‌ی Software Update را انتخاب کنید.
 3. صبر کنید تا مک شما آپدیت‌های جدید را بررسی کنید. اگر نسخه‌ی جدیدی موجود بود، آن را نصب کنید.

 

گام دوم: SMC را ریست کنید

SMC یا «کنترل‌گر مدیریت سیستم»، قسمتی از کامپیوترهای مک مبتنی بر پردازنده‌ی اینتل است که وظایف مختلفی از جمله مدیریت باتری، تغذیه‌ی کامپیوتر و فن را بر عهده دارد. بسیاری از کاربرها متوجه شده‌اند که ریست کردن SMC مشکل آن‌ها را در مورد قبول نکردن پسورد در Big Sur macOS حل کرده است. خوشبختانه با ریست کردن SMC، هیچ اطلاعاتی را از دست نمی‌دهید و انجام آن بسیار سریع است.

روشی که در این‌جا به کار می‌بریم، بسته به کامپیوتر مک شما متفاوت است. اول از همه باید ببینید در مک شما از تراشه‌ی T2 استفاده شده است یا خیر. از طریق این لینک، در بخش خدمات وب‌سایت اپل، به لیست مک‌هایی که این تراشه را در خود دارند، می‌رسید.

ریست کردن SMC در مک‌هایی که تراشه‌ی T2 دارند:

 1. منوی Apple را باز و کامپیوتر مک خود را خاموش کنید. اجازه بدهید فرآیند خاموش شدن به اتمام برسد.
 2. دکمه‌ی پاور را فشار داده و به مدت ۱۰ ثانیه نگه دارید.
 3. مک شما باید در حالت خاموش باقی بماند. اگر روشن شد، از منوی Apple دوباره آن را خاموش کنید. بسته به نوع کامپیوتر خود، یکی از دو مرحله‌ی بعدی را انجام دهید.
 4. اگر مک‌بوک دارید: کلیدهای Control چپ، Option چپ و Shift راست را فشار داده و به مدت هفت ثانیه نگه دارید. سپس دکمه‌ی پاور را به همراه دکمه‌های بالا فشار داده و به مدت هفت ثانیه نگه دارید. در انتها، دکمه‌ی پاور را مجدداً بفشارید تا مک شما ری‌استارت شود.
 5. اگر آی‌مک دارید: کابل برق را به مدت ۱۵ ثانیه جدا کنید. سپس کابل برق را مجدداً وصل کرده و پنج ثانیه صبر کنید. دکمه‌ی پاور را فشار دهید تا مک شما ری‌استارت شود.

 

ریست کردن SMC در مک‌های فاقد تراشه‌ی T2:

 1. از منوی Apple کامپیوتر مک خود را خاموش کنید. اجازه دهید فرآیند خاموش شدن انجام گیرد. بسته به نوع مک خود، یکی از مراحل زیر را دنبال کنید.
 2. بر روی مک‌بوک‌هایی که باتری جداشدنی دارند: ابتدا باتری را از مک‌بوک خود جدا کنید. سپس دکمه‌ی پاور را فشار داده و پنج ثانیه نگه دارید. بعد از رها کردن دکمه‌ی پاور، باتری را به سر جای خود برگردانید. دوباره دکمه‌ی پاور را بفشارید تا مک‌بوک شما ری‌استارت شود.
 3. بر روی مک‌بوک‌هایی که باتری آن‌ها جدا نمی‌شود: دکمه‌های Shift چپ، Control چپ و Option چپ را نگه دارید. در حالی که دکمه‌ها را نگه داشته‌اید، دکمه پاور را هم فشار داده و نگه دارید. بعد از ۱۰ ثانیه، همه‌ی دکمه‌ها را با یک‌دیگر رها کنید. دکمه‌ی پاور را مجدداً فشار داده تا مک شما ری‌استارت شود.
 4. بر روی آی‌مک: کابل برق را به مدت ۱۵ ثانیه جدا کنید. کابل را مجدداً وصل کرده و پنج ثانیه صبر کنید. دکمه‌ی پاور را فشار داده تا آی‌مک شما ری‌استارت شود.

گام سوم: از طریق ترمینال، اکانت مدیر را ری‌استارت کنید

به نظر می‌رسد مشکل پسورد در macOS Big Sur بدین دلیل رخ می‌دهد که سیستم عامل فراموش می‌کند کدام کاربر به عنوان مدیر تعریف شده است. پس یکی از راه‌حل‌های آن، استفاده از ترمینال برای تعریف مجدد کاربر مدیر است. برای این کار، باید مک خود را در حالت ریکاوری بوت کنید. از دستورالعمل زیر پیروی کنید:

 1. Finder را باز کنید و در نوار کناری، از قسمت Location نام درایو استارت‌آپ خود را یادداشت کنید. این نام به طور پیش‌فرض Macintosh HD است.
 2. از منوی Apple کامپیوتر مک خود را خاموش کنید.
 3. در حالی که دکمه‌ی پاور را فشار می‌دهید، کلیدهای Cmd و R را نگه دارید تا مک شما در حالت ریکاوری اجرا شود.
 4. وقتی پنجره‌ی macOS Utility ظاهر شد، در منوی بالا، از قسمت Utility گزینه‌ی Terminal را اجرا کنید.
 5. در ترمینال، دستور زیر را وارد کنید. دقت کنید که به جای Macintosh HD نام درایو استارت‌آپ خود را وارد کنید.
 6. با دنبال کردن دستورات، یک نام کاربری جدید ایجاد کنید.
 7. پس از ورود با اکانت جدید، به منوی Apple بروید و مسیر System Preferences ← Users & Groups را طی کنید.
 8. بر روی قفل کلیک کرده و با استفاده از پسورد اکانت جدیدی که تعریف کرده‌اید، تغییرات را اعمال کنید.
 9. اکانت اصلی خود را انتخاب کرده و گزینه‌ی Allow user to administer this computer را فعال کنید.
 10. حالا به اکانت اصلی خود وارد شوید و اکانت جدید را از همان قسمت Users & Groups پاک کنید.

امیدواریم مشکلی که در ورود به macOS Big Sur داشتید، حالا حل شده باشد. از تجربه‌ی سیستم عامل جدید اپل، لذت ببرید.

 

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *