تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر تلفن تماس: 021-62999938

تصمیمات ترامپ روی اپل تاثیر گذاشت

گفته های ترامپ در توییتر اپل را تحت تاثیر قرار داد.

هفته گذشته اصلا برای برای ترامپ مورد تایید نبوده. چین اقداماتی برای تلافی در راستای تعرفه گمرکی وضع شده توسط دولت آمریکا انجام داد و همین باعث شد تا تصمیمات ترامپ با عصبانیت این باشد که شرکت‌های آمریکایی باید از خاک کشور چین بیرون بروند.

کارشناسان اقتصادی به غیر از لارنس کادلو، مشاور اقتصادی ترامپ، اعلام کردند که ترامپ اجازه صدور چنین دستوری را ندارد. در هر صورت عواقب این تصمیم بلای جان اپل شده است و این شرکت باید روند خروج خود از چین را سریع تر کند.

تولید قطعات آیفون در خاک کشور آمریکا صورت می‌پذیرد، اما برای اسمبل به کشور چین انتقال داده می‌شوند.

از پانزدهم دسامبر مقرر شد اسمارت‌فون‌هایی که به چین منتقل می‌شوند، مشمول 15 درصد تعرفه گمرکی شوند.

قرار بود این قانون از اول سپتامبر اجرایی شود، اما ترامپ تاریخ اجرا را به تعویق انداخت تا محصولاتی مانند آیفون در فصل فروش تعطیلات قیمت های بالا پیدا نکنند.

اپل واچ و ایرپاد، به عنوان پرفروش‌ترین محصولات پوشیدنی کوپرتینویی‌ها، مشمول این قانون خواهند شد. هنوز مشخص نیست این هزینه اضافه را چه کسی خواهد پرداخت می کند.

خرید قسطی اپل واچ و ایر پاد در بازرگانی سیب
apple watch & airpod

آیا اپل این کار را انجام می‌دهد یا این محصولات با افزایش قیمت مواجه خواهند شد و هزینه اضافی توسط مشتری پرداخت می‌شود؟

به گفته یکی از کارشناسان، اگر تصمیمات ترامپ به دنبال اجرایی کردن فرمان توییتری خود مبنی بر خروج شرکت‌های آمریکایی از خاک چین باشد، اپل آمادگی این کار را نخواهد داشت و با مشکلاتی جدی روبرو خواهد شد.

 به گزارش Bloomberg، یکی از کارشناسان Wedbush Securities به نام Daniel Ives در گزارش خود به مشکلات مربوط به تولید آیفون پرداخته است.

او عنوان می‌کند با طراحی و اجرایی کردن یک نقشه راه توسط اپل، حداقل هجده ماه طول می‌کشد تا این شرکت حدود 5 الی 7 درصد از کار اسمبل اسمارت‌فون‌های خود را از خاک چین بیرون بکشد و سه سال طول می کشد.

با این وضعیت، باید گفت در طول سه سال اپل نخواهد توانست حتی یک چهارم از محصولات خود را از چین خارج کند.

فاکس‌کان به عنوان شرکت طرف قرارداد با اپل و گوشی آیفون ، اعلام کرده است که سخت‌افزار لازم برای تولید تعداد مورد نیاز شرکت جهت رفع نیاز بازار آمریکا را دارد.

تولید گوشی آیفون از کشوری به کشور دیگر نیازمند زمان، هزینه فراوان و نیروی کار است.

مهم‌ترین نیاز به وجود آوردن زنجیره تولیدی مورد اعتماد است.

خروج از چین یعنی بسیاری از چینی‌ها کار خود را از دست خواهند داد.

در این شرایط افراد درآمد لازم برای تهیه اپل و گوشی آیفون را نخواهند داشت و دیدگاه اکثر مردم نسبت به این شرکت نیز منفی خواهد شد.

ارزش اپل در هفته گذشته حدود 44 میلیارد دلار پایین آمد و اگر چه در چند روز گذشته حدود 30 درصد از این کاهش را جبران کرده است، اما امکان دارد با تصمیمات ترامپ باز هم شاهد بالا و پایین شدن ارزش این شرکت باشیم.

 ترامپ به تازگی عنوان کرده بود که چین به شدت خواهان برقراری صلح اقتصادی است. این اظهار نظر تا حدودی اوضاع را آرام کرده است، اما کوپرتینویی‌ها مجبورند برای ثبات بیشتر ، هر چه سریع‌تر نسبت به خروج از خاک کشور چین اقدام کنند.

kurur_sib
بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *