تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938

با خودروی الکترونیکی اپل آشنا شوید: iCar

در سال‌های اخیر، صنعت خودروسازی پیش از هر وقتی به تکنولوژی‌های نو وابسته شده است. شرکت‌های بزرگی در عرصه‌ی تکنولوژی‌های نو وارد کارزار شده‌اند تا با تجربیاتی جدید، اتوموبیل‌ها را یک گام به جلو ببرند. خودروهای الکترونیکی و ماشین‌های بدون ‌سرنشین، از پروژه‌های جذابی هستند که شرکت‌های مختلفی بر روی آن‌ها کار می‌کنند و دستاوردهای خود را به نمایش می‌گذارند. اما خبر جالب این‌که از چند سال پیش، شایعاتی وجود داشت که خبر از ورود غول تکنولوژی جهان، اپل به این رقابت می‌داد. حالا این شایعه بیش از هر زمانی داغ است و گرچه رسماً تایید نشده اما همه درباره‌ی آن حرف می‌زنند. این پروژه‌ی اپل iCar نام دارد. اپل پروژه‌ی iCar را هم‌چنان تا حدی محرمانه نگه داشته است و بسیاری از جزئیات آن مشخص نیست اما می‌دانیم که اپل از مدتی پیش، در حال کار کردن بر روی آن است. در این مطلب، برخی از اطلاعات و گمانه‌زنی‌ها درباره‌ی iCar را با شما در میان می‌گذاریم.

چه زمانی iCar اپل بیرون می‌آید؟

این‌که اپل چه زمانی از خودروی خود رونمایی می‌کند را هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند. این پروژه‌ای جاه‌طلبانه است که نوآوری‌های زیادی می‌طلبد و قطعاً چالش‌های بسیاری در برابر مهندسین اپل برای به سرانجام رساندن آن قرار دارد. از اکنون، مخاطبان منتظر روزی هستند که تیم کوک بر روی صحنه، از iCar و امکانات آن رونمایی کند. قبلاً پیش‌بینی می‌شد که سال ۲۰۲۱ iCar ساخته شود اما اکنون کارشناسان، با توجه به شناختی که از پروژه دارند، ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ را تاریخ واقع‌نگرانه‌تری برای رونمایی از iCar می‌دانند.

 

تیم کوک درباره‌ی iCar اپل چه گفته است؟

مدیرعامل شرکت اپل، تیم کوک، سال ۲۰۱۷ در مصاحبه‌ای با بلومبرگ، از اهداف شرکت در پروژه‌ی خودروسازی خود صحبت کرده است. به گفته‌ی کوک، اپل بر روی سیستم‌های رانندگی خودکار تمرکز کرده و این تکنولوژی را به عنوان هسته‌ی چشم‌انداز خود قرار داده است. او می‌گوید: «ما این را به چشم مادر همه‌ی تکنولوژی‌ها نگاه می‌کنیم. این احتمالاً یکی از مشکل‌ترین پروژه‌هاست.» تیم کوک در این مصاحبه، پروژه‌ی iCar و جزئیات آن را رد یا تایید نمی‌کند اما به شایعاتی که پیرامون این موضوع وجود دارد، دامن می‌زند. با توجه به همه‌ی این‌ها، احتمالاً خودروی اپل، ماشینی با قابلیت رانندگی خودکار خواهد بود.

 iCar اپل چه امکاناتی خواهد داشت؟

در این مقطع، مشکل است که امکانات کلیدی خودروی اپل را مشخص کنیم اما مجله‌ی بیزینس اینسایدر، در سال ۲۰۱۷ با اطلاعاتی که از مهندسین اپل به دست آورده، چنین انتظاراتی را از iCar برآورد می‌کند:

  • درهای اتوماتیک، با قابلیت باز و بسته شدن بی‌صدا
  • فضای داخلی بدون فرمان یا پدال (رانندگی تماماً خودکار)
  • امکانات پخش واقعیت مجازی در فضای درون خودرو
  • چرخ‌های کروی که به خودرو اجازه می‌دهند بر پهلو حرکت کند
  • طراحی سیستم رانندگی با زیبایی‌شناسی جدید تا جایگزین سیستم LiDAR شود که سایر کمپانی‌ها در ساخت خودروهای بدون سرنشین از آن استفاده می‌کنند
  • باتری نسل جدید با ترکیبات جدیدی به نام LFP یا فسفات آهن لیتیوم که کمتر از باتری‌های حاضر گرم می‌شوند، به همین دلیل ایمن‌تر هستند و مسافت بیشتری کار می‌کنند

 

انتظارات از iCar بالاست و هنوز با رونمایی رسمی آن فاصله داریم. حتی این احتمال وجود دارد که این پروژه هرگز نهایی نشود و به دلایل فنی از سوی اپل کنار گذاشته شود. اما در سال ۲۰۱۸ گزارش شد که پنج هزار نفر از کارکنان اپل، در حال کار کردن بر روی این پروژه هستند و گفته می‌شود که اپل در مهندسی این پروژه، حاضر است تا یک بیلیون دلار سرمایه‌گذاری کند. پس به راحتی از آن دست نخواهد کشید. جالب است بدانید، یکی از نام‌های دیگر خودروی الکتریکی iCar، پروژه‌ی تایتان، به معنای غول‌پیکر است. پس منتظر معرفی این غول جدید صنعت تکنولوژی می‌مانیم.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *