تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
کنترل سنتر در Big Sur

طرز کار با کنترل سنتر macOS 11 Big Sur

مرکز کنترل جدیدی که در سیستم‌عامل MacOS Big Sur ارائه شده است، دارای گروه بسیار مناسبی از توابع کاربردی است. از جمله‌ی آن‌ها می‌توانیم به امکان استفاده از تمام این عملکرد‌ها در نوار منو اشاره کنیم. البته این کار چند روال ساده‌ای ندارد و کمی باید دقت داشته باشید. یقینا کاربرانی که تصمیم به بازگشت به سیستم‌عامل قبلی بگیرند، مرکز کنترل جدید ارائه شده در مک آس بیگ سور را از دست خواهند داد. درست همان‌طور که در آیفون و آیپد شاهد هستیم، هم‌اکنون مرکز کنترل نیز تنظیماتی کلیدی در مک ایجاد کرده است و شاهد استفاده‌ی سریع‌تر و آسان‌تر آن در این سیستم‌عامل هستیم.

مرکز کنترل جدید شامل بخش‌های جدیدی برای اتصال وای فای، بلوتوث و AirDrop است. به‌علاوه موارد جدیدی نیز به بخش‌های Do not Disturb، Screen Mirroring، Display و sound اضافه شده است. علاوه بر کنترل‌های صدا، مواردی نیز وجود دارد که آخرین موسیقی پخش شده در سیستم را نشان می‌دهد. این بخش می‌تواند شامل آخرین صدا یا ویدیوی پخش شده نیز باشد و حاوی کنترل‌های جدیدی است که امکان مکث یا رد کردن محتوای رسانه‌ای مورد نظر را فراهم می‌کند. مانند تمام گزینه‌های موجود در مرکز کنترل، این مورد را نیز می‌توانید به نوار منوی مک اضافه کنید.

نحوه‌ی اضافه کردن یک کنترل به نوار منو

کنترل سنتر در Big Sur

  • ابتدا روی آیکون Control Center در نوار مو کلیک کنید.
  • در صفحه‌ای که ظاهر می‌شود، بخشی را انتخاب کنید.
  • سپس روی آن کلیک کرده و نگه دارید.
  • آن بخش را به هر نقطه از نوار منو درگ کنید.

محدودیت‌هایی در این زمینه برای مکانی که برای کنترل موردنظر در نظر گرفته‌اید، وجود دارد. برنامه‌های Menubar در سمت راست منوبار مرتب شده‌اند و برنامه‌ی شما نیز چنین خواهد بود. شما می‌توانید کنترل را تا انتهای سمت چپ به منوی Apple بکشید، اما برای اضافه کردن آن به بقیه‌ی برنامه‌ی منوبار، دوباره شاهد بازگشت آن خواهیم بود.

درگ کردن هر یک از بخش‌های مرکز کنترل، با چنین ترتیبی در منو بار امکان پذیر خواهد بود، اما این روند مربوط به سکشن‌های مرکز کنترل است. به‌طور مثال، شما تنها می‌توانید کل بخش مربوط به Do not Disturb را در منوبار درگ کنید و امکان درگ کردن Do Not Disturb For 1 Hour به این بخش امکان‌پذیر نخواهد بود.

این قابلیت زمانی مفید خواهد بود که به‌طور مثال بتوانید روی بلوتوث کلیک کرده و ایرپاد خود را از لیست دستگاه‌ها، به منوبار انتقال دهید. مثال دوم زمانی است که شما نیاز به جابه‌جایی بین دو شبکه‌ی اینترنت دارد و وجود یک دکمه‌ی خاص برای هرکدام کار شما را ساده‌تر خواهد کرد. که البته هیچ‌کدام از قابلیت‌ها فراهم نشده است.

در عوض، وقتی که یک کنترل را به سمت منوبار درگ می‌کنید، بیشتر شبیه کنترل‌های قدیمی macOS خواهد بود. شما مجدد می‌توانید روی آیکون بلوتوث در نوار منو کلیک کنید تا لیستی از دستگاه‌های فعال برای اتصال در سمت پایین آن نشان داده شوند.

نحوه‌ی درگ کردن یک کنترل از منوبار در بیگ سور

  • روی آیکون منو کلیک کنید.
  • آن را از منوبار دور کرده و سپس رها کنید.

به‌جای درگ این کنترل، می‌توانید همان فرمان را دوباره انتخاب کرده و ترتیب آیکون‌ها را از نو تنظیم کنید. البته توجه داشته باشید که شما با این کار می‌توانید هر کدام از برنامه‌های منو بار را از این طریق مرتب سازی کنید. با درگ کردن صرفا امکان حذف برنامه‌های مرکز کنترل ممکن خواهد بود. اگرچه درگ کردن تنها راه برای افزودن یا حذف گزینه‌های مرکز کنترل در نوار منو نیست.

جمع‌بندی

بدین ترتیب یاد گرفتیم که چطور می‌تواند از گزینه‌های مختلف مرکز کنترل در نوار منو استفاده کنید. این بخش اگرچه بسیار کاربردی است، اما یقینا آن‌طوری نخواهد بود که شما انتظار دارید و چندان روال کاری شما را تسریع نمی‌کند.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *