تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
کابل های اتصال

آشنایی با کابل‌های اتصال قدیمی و مدرن

با گذشت سال‌ها، اتصال و نوعی از فناوری که تصویری را روی صفحه نمایش مک شما قرار می‌دهد، تغییر پید کرده است و در طول سال‌ها شاهد پیشرفت آن بوده‌ایم. در این مطلب قصد داریم که همه‌ی اطلاعاتی که نیاز است تا کاربران در مورد ارتباطات مختلف مک و صفحه نمایش بدانند، در اختیار شما قرار دهیم. یکی از بخش‌های کلیدی در این بحث – اما نادیده گرفته شده – قسمت پشتیبانی مانیتور کاربران است. در حالی که همه‌ی افراد نگران مک یا دستگاهی هستند که تصاویر را ارائه می‌دهد، هیچ کس واقعا به فناوری اتصال این دو عنصر با همدیگر توجهی ندارد. چنین مورد حتی در مورد کیفیت و ارتعاش صفحه نیز وجود دارد و یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در این بین، نادیده گرفته می‌شود.

در این مقاله ما انواع اصلی اتصال دهنده‌هایی را که می‌توانید در تجهیزات محاسباتی پیدا کنید، برای‌تان شرح خواهیم داد و این موارد شامل مروری بر فناوری‌ها و قابلیت‌های مربوط به هر یک از آن‌ها خواهد بودو بنابراین شما می‌توانید در آینده اتصالات مربوط به مک و سایر دستگاه‌ها را به خوبی بررسی کرده و سپس اقدام به خرید آگاهانه کنید.

اتصالات قدیمی

کابل های اتصال

در حالی که روش‌های مختلفی برای انتقال ویدیو از طریق کابل وجود داشته است، در سال ۲۰۲۰ اتصالات ویدیویی اختصاصی اپل دیگر جایی در این بین نداشته‌اند. در این مطلب ماهم صرفا دو نوع اتصال قدیمی که باید نگران آن‌ها باشید را باهمدیگر بررسی خواهیم کرد و آن‌هم کابل‌های VGA و DVI هستند.

VGA – Super VGA، سیگنال آنالوگ و محدودیت‌هایش

علارغم اینکه VGA قدیمی‌ترین استاندارد ویدیویی نیست، اما این نوع را معمولا قدیمی‌ترین استانداردی می‌شناسند که کاربران برای تهیه عکس از رایانه برای نمایش در صفحه یا پروژکتور با آن روبرو خواهند شد. این نوع به‌عنوان قدیمی‌ترین مورد، یک رسانه‌ی کاملا ثابت بود و تقریبا در هر جایی می‌توانستیم آن را پیدا کنیم، اما با عادی شدن سایر اتصالات، اتصال اکثر سخت‌افزارهای مدرن به سمت DVI و HDMI و همچنین DisplayPort سوق پیدا کردند و در بین این سخت‌افزارها شایع شدند. این مدل اتصال تاریخ گذشته به این دلیل در این مطلب مورد بحث قرار گرفته است که برخی از افراد به‌دلیل پشتیبانی از دستگاه‌های قدیمی که هنوز هم از آن استفاده می‌کنند و می‌توانیم به مانیتورهای بزرگ CRT، پروژکتورها و سخت‌افزارهای قدیمی اشاره کنیم، هنوز هم آن‌ها را به کار می‌برند.

VGA یک ارتباط غیرمعمول گروهی است که امروزه زیاد در مورد آن صحبت می‌شود، چرا که یک سیگنال آنالوگ در اختیار کاربران می‌گذارد و دیجیتالی نیست. ۱۵ پین اتصال سیگنال‌های آنالوگ توسط آن ارسال و دریافت می‌شود و مخصوصا برای صفحه‌های CRT مانند صفحه‌هایی که در گیم نت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بسیار مفید است. با این وجود، همه‌ی سخت‌افزارها نیازی به استفاده از سیگنال‌های آنالوگ ندارند، بنابراین قبل از استفاده توسط نمایشگر، از آنالوگ به دیجیتال تبدیل می‌شوند. با توجه به ماهیت سیگنال آنالوگ، تبدیل از دیجیتال به آنالوگ و به‌طور بالقوه حالت برعکس آن، توسط کابل‌هایی صورت می‌گیرد. این بدان معنی است که در مقایسه با گردش کار صرفا دیجیتالی، افت جزئیات زیادی را در انتقال شاهد خواهیم بود.

DVI – سیگنال دیجیتال، پایه و اساس HDMI، اما هنوز هم قدیمی

معرفی DVI توسط Digital Display Working Group در سال ۱۹۹۹ ایجاد شد و اتصال جدیدی را برای کاربران به‌همراه داشت که از یک اتصال مربعی و ۱۵ پین VGA تا ۲۹ پین استفاده می‌کرد. در حالی که المان دیجیتال برای این نوع کابل مشخص شده است، نشان می‌دهد که این سیستم قادر به انتقال سیگنال دیجیتالی است و همچنین دارای توانایی مدیریت سیگنال‌های دیجیتال و آنالوگ نیز خواهد بود. سازگاری داخلی در این کابل بدین معنی است که می‌تواند برای حمل سیگنال‌های VGA نیز مورد استفاده قرار گیرد و حتی می‌توان با استفاده از آداپتورهای تبدیل به آن متصل شد. استفاده از سیگنال‌های دیجیتال به ایت معنی است که کابل می‌تواند تصویری دقیق‌تر از VGA را ارائه دهد، چرا که لازم نیست تصویر به آنالوگ تبدیل شده و دوباره برای نمایش تبدیل صورت گیرد. در نهایت شما می‌توانید با DVI نسبت به VGA، وضوح تصویر بسیار واضح‌تر را دریافت کنید و این امر، تصویر را برای محاسبات ترجیح خواهد داد.

به‌دلیل ماهیت دوگانه‌ی DVI، درواقع سه نوع کابل اصلی برای آن تعریف شده است. DVI-A برای سیگنال فقط آنالوگ، DVI-D برای سیگنال فقط دیجیتال و DVI-I برای حمل هر دو سیگنال آنالوگ و دیجیتال تعیین شده است و می‌تواند هر دو مورد را کنترل کند. شایسته است که این نکته را نیز در نظر داشته باشید که استفاده از کابل با پین‌های اشتباه، می‌توانمد کابل را برای موارد خاص برای نمونه‌های نادر نیز قابل استفاده کند.

اتصالات مدرن

کابل های اتصال

با پیشرفت تکنولوژی، محدودیت در انواع اتصال قدیمی نیاز به ایجاد نسخه‌های جدیدی داشت که توانایی مدیریت پهنای باند بیشتر، فیلم با وضوح بالاتر و در برخی از موارد، کیفیت بهتر داشت و کابل‌های جدیدی روانه بازار شدند.

HDMI – فراگیر و مفید

HDMI از نوع اتصالی است که همه جا می‌توانید از آن استفاده کنید و به‌کار بردن آن هم بسیار ساده است. اتصال به آن بسیار آسان است و این در حالی است که شیوه‌ی ساخت آن طوری بوده است که پین‌ها را در قسمت داخلی و در یک سوراخ توخالی در نظر گرفته‌اند و بدین ترتیب شاهد مقاوم‌تر بودن آن نسبت به گزینه‌های دیگر بوده‌ایم. همان‌طور که HDMI با گذشت زمان و با نسخه‌های جدید بهبود یافته است، اتصال دهنده ثابتی برای مقاصد مختلف بوده است. قابلیت‌های آن همانند افزایش میزان پهنای باند قابل استفاده از طریق یک کابل، گسترش یافته است. سازگاری داخلی به این معنا است که این کابل با دستگاه‌هایی با تعداد نسخه و قابلیت‌های مختلف، معمولا قابلیت کار با همدیگر را دارند. به‌طور معمول، بالاترین نسخه‌ی این کابل با دستگاه‌های مختلف ساگاز است و به‌صورت پیش فرض می‌توانید از آن استفاده کنید.

جمع‌بندی

بدین ترتیب ما سعی کردیم که یک معرفی کوتاه از اتصالات کابلی برای شما داشته باشیم و توضیحاتی نیز از تاریخچه و کاربرد آن‌ها در صنعت تکنولوژی بیان کردیم. شما برحسب دستگاه‌هایی که استفاده می‌کنید، می‌توانید از اتصالات مدرن استفاده کرده و در مواقع لزوم نیز، کابل‌های قدیمی VGA و DVI را برای کار راه اندازی در نظر داشته باشید.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *