تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938

ظاهر شدن نقطه نارنجی و سبز در آپدیت iOS 14

سیستم عامل iOS 14 شامل چندین ویژگی اصلی و جدید است و در کنار آن، یکسری تغییر کوچک نیز از نظر بصری نیز برای آن ارائه شده است. اگر کمی بیشتر دقت کرده باشید، در سمت راست نوار وضعیت، شاخص‌های جدیدی را مشاهده می‌کنیم و احتمالا برای‌تان تعجب آور خواهد بود که این‌ها برای چه کاری هستند. این نمادهای وضعیت جدید به‌صورت نقاط یا حلقه‌هی نارنجی و سبز ظاهر می‌شوند.

به نظر می‌رسد که این نقاط در واقع شاخص‌های اطلاعاتی هستند که برای اطمینان خاطر و محافظت از حریم شخصی شما کاربرد دارند. در MacBooks و iMacs، اپل از LED های سبز رنگ فیزیکی در کنار وب کم استفاده کرده است.

با دسترسی به دوربین، چرا LED روشن می‌شود تا اطلاعیه لازم به کاربر برای استفاده از فید دوربین به وی داده شود. آیفون ‌ها و آی پدها فاقد LED فیزیکی هستند، بنابراین اپل این تجربه را از طریق شبیه سازی نرم افزاری در اختیار ای کاربران قرار خواهد داد.

خواننده گرامی این مقاله صرفا برای اطلاعات بیشتر شما تولید شده است، امکان پاسخگویی در رابطه با نقاط ایجاد شده رنگی در ios  جدید، در بازرگانی سیب به صورت تلفنی و واتس اپی وجود ندارد

نقطه نارنجی روی آیفون به چه معنی است؟

نقطه نارنجی در iOS 14

نقطه نارنجی به این معنی است که یک برنامه در گوشی شما از میکروفون استفاده می‌کند. میکروفون می‌تواند گوش داده شده یا برای ضبط از آن استفاده شود. به عنوان مثال، ممکن است وقتی که از سیری یا Direction استفاده می‌کنید، این نقط نارنجی رنگ ظاهر شده و نیاز به میکروفون برای تبدیل گفتار به متن به اطلاع شما رسانده شود. با فرض اینکه همه برنامه‌ها با حس نیت کامل عمل می‌کنند، نقطه نارنجی فقط هنگام انجام کاری که به میکروفون نیاز دارد ظاهر خواهد شد.

اگر نقطه نارنجی در زمینه‌هایی که به نظر نمی رسد لازم باشد، روشن شد، ممکن است نشان دهنده سوءاستفاده یک برنامه از حریم شخصی شما باشد. اگر در مواقع لازم نیز این نقطه نارنجی رنگ را مشاهده نکردید، احتمالا باید با توسعه دهنده برنماه تماس گرفته و دلیل این موضوع را جویا شوید. این فقط می‌تواند اشکال خود برنامه باشد و ربطی به فعالیت جاسوسی عمدی ندارد.

در نسخه‌های قبلی iOS، کاربران نمی‌دانستند که چه مواقعی از میکروفون استفاده می‌شود، مگر اینکه چنین امکانی توسط خود برنامه در پس زمینه فراهم می‌شد. هنگامی که برنامه‌ها از میکروفون در پس زمینه استفاده می‌کنند، iOS نشانگر قرص قرمز را در سمت چپ ناچ گوشی نشان می‌دهد. این قابلیت در iOS 14 تغییر نکرده است، اما هم اکنون نور نارنجی در همان زمان، در سمت راست این شکاف ظاهر خواهد شد.

نقطه سبز روی آیفون به چه معنی است؟

نقطه سبز در iOS 14

هنگامی که یک برنامه از دوربین استفاده می‌کند، این نقطه سبز نشان داده خواهد شد. دسترسی به دوربین برای عکس گرفتن، به معنای دستیابی به میکروفون نیز است. در این حالت شما نقطه نارنجی جداگانه را مشاهده نخواهید کرد. رنگ سبز با LED های مورد استفاده در محصولات MacBook و iMac اپل مطابقت دارد.

اگر یک برنامه بدون هیچ دلیل منطقی به سیستم دوربین شما دسترسی داشته باشد، به معنای حمله به حریم خصوصی شما است و باید از آن اطلاع پیدا کنید. iOS هیچ اطلاعی از هدف یک برنامه برای دسترسی لحظه‌ای به سخت افزار دوربین ندارد، بنابراین خود شما بهتر است که با پشتیبان برنامه‌های موردنظر تماس گرفته و علت آن را جویا شوید. این برنامه‌ها ممکن است اهداف بدی داشته باشند و اگر مشکوک به چنین مواردی بودید، پیگیری آن به نفع شما خواهد بود. در این صورت شما می‌توانید نسبت به حذف یا نگهداری آن تصمیم گیری کنید. ممکن هم است که این تنها یک ایراد جزئی بوده و خبری از جاسوسی نباشد.

روشن بودن چراغ سبز به معنای ضبط و ذخیره سازی فید دوربین نیست. تمامی سیستم‌ عامل‌های iOS به خوبی می‌دانند که برنامه در آن زمان می‌تواند به فید دوربین دسترسی پیدا کند، اما نمی‌داند که برنامه چه استفاده‌ای از داده‌های موجود خواهد داشت.

بخش Control Center

با رفتن به بخش Control Center و استفاده چند دقیقه‌ای از دوربین یا میکروفون، رابط کاربری این بخش به شما خواهد گفت که دقیقا چه اتفاقی افتاده است. نوع دسترسی به میکروفون یا دوربین و نام برنامه‌ای که از سنسور استفاده می‌کند برای شما نشان داده خواهد شد. در صورت نمایش یک نشانگر کوچک به شکل دایره، یک لایه اضافی از شفافیت در اختیار شما قرار داده خواهد شد.

بازهم متذکر می‌شویم که، سیستم با اطلاعاتی که از میکروفون یا دوربین جمع آوی می‌کند، نمی‌داند که برنامه‌ی موردنظر چه هدفی از استفاده از این ابزارها دارد. این داده‌ها می‌توانند به منبع دیگری فرستاده شده یا درون خود دستگاه باقی بمانند. یا اینکه اصلا می‌توانند به‌طور دائم از طریق شبکه ثبت و ارسال شوند.

نکته اینجاست که اگر iOS توجهی به زمان استفاده از این ویژگی‌ها داشته باشد، برنامه‌هایی که به طور غیرضروری به آن‌ها دسترسی پیدا می‌کنند، توسط بخش گسترده‌ای نامگذاری شده و می‌تواند جلوی آن‌ها را بگیرد. اعلان لازم نیز به کاربر داده شده و می‌تواند از حریم شخصی کاربر بهتر مراقبت کند. به هر حال امیدوار هستیم که اکثر برنامه‌های iOS، حسن نیت کاملی در استفاده از این سخت‌افزارها داشته باشند و روشن شدن این نشانگرهای جدید در iOS 14، در مواقعی که انتظارش را ندارید، روی ندهد.

جمع‌بندی

در دنیای امروزی و با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، حفاظ از حریم خصوصی افراد اهمیت زیادی پیدا کرده است و کمپانی اپل نیز با اتخاذ روش‌های مختلف، سعی دارد که اطلاعات بیشتری در این زمینه به کاربران خود ارائه دهد. می‌توان گفت که این نشانگرهای جدید، حداقل در مواقع غیر ضروری می‌توانند کاربر را از استفاده از دوربین و میکروفون گوشی خود مطلع کرده و اتخاذ تصمیم درمورد برنامه‌ها را به خودشان محول کند. یک کاربر می‌تواند با مشاهده استفاده‌ی غیرمجاز توسط یک برنامه، پیگیری‌های لازم را انجام داده و شکایت کند. این امکانات که در iOS 14 فراهم شده است، گرچه ساده به نظر می‌رسد، اما می‌تواند نقطه شروع مناسبی برای روش‌های خلاقانه‌تر اپل در آینده‌ای نزدیک باشد.

ارتباط با سازنده برنامه می‌تواند برخی از سوتفاهم‌های موجود را برطرف کرده و خیال شما را راحت کنید. اگر هم هنوز شک و شبهه دارید، می‌توانید برنامه را حذف کرده و اجازه این سوءاستفاده ها را ندهید. بهرحال بخشی از روند استفاده برنامه‌ها از میکروفون یا دوربین ممکن است برای ما در لحظه اول قابل درک نباشد و کسب اطلاعات در مورد آن، اطمینان خاطر بیشتری به شما خواهد داد.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *