تهران – خیابان جمهوری تقاطع حافظ، مجتمع چارسو طبقه اول واحد C10 ساعت کاری 10 صبح الی 7 بعد از ظهر به جز روزهای تعطیل تلفن تماس: 021-62999938
بازگشت Touch ID به آیفون

بازگشت Touch ID به آیفون در آینده ی نزدیک

اپل می‌تواند با استفاده از نور مادون قرمز و تکنیک‌های تصویربرداری از طریق صفحه نمایش، برای جلوگیری از خراب شدن طراحی صفحه‌ی لبه به لبه، قابلیت سنسور اثر انگشت را بدون معرفی مجدد دکمه‌ی فیزیکی Home، به آیفون اضافه کند. بازگشت Touch ID به آیفون امری بدهی است که در آینده اتفاق خواهد افتاد.

حذف Touch ID توسط اپل، همزمان با توسعه‌ی Face ID صورت گرفت و در کنار آن طراحی مجدد و اساسی آیفون در زمینه‌ی دکمه‌ی Home را نیز شاهد بودیم که در نهایت از جلوی دستگاه حذف شد. این در حالی است که اپل Touch ID را از طریق دکمه‌ی پاور دوباره در آیپد ایر ۴ مورد استفاده قرار داده است و روانه بازار می‌کند. اما با تمام این وجود، فعلا قصد ندارد که همین روند را در آیفون نیز پیش بگیرد.

Face ID قابلیت بسیار مفیدی است که از امنیت بسیار بالایی نیز برخوردار است، اما بیماری همه گیر کووید ۱۹ همه‌ی معادلات را برهم زده است. دلیل این امر هم استفاده‌ی بسیاری از کاربران آیفون از ماسک جلوی صورت‌شان است و استفاده از این قابلیت را عملا غیرممکن کرده است. دستگاه‌هایی که دارای Touch ID هستند، تحت تاثیر محدودیت ناشی از همه گیری این ویروس قرار نمی‌گیرند، مگر در مواردی که افراد از دستکش استفاده می‌کنند.

دلایل دیگر استفاده از سنسور اثر انگشت

بازگشت Touch ID به آیفون

فارغ از مسئله‌ی همه گیری ویروس کرونا، دلایل دیگری نیز وجود دارد افراد بسیاری ویژگی Touch ID را به Face ID ترجیح می‌دهند. به‌عنوان مثال، افرادی را در نظر بگیرید که اشیای زیادی را در دست دارند و تحت شرایطی قرار گرفتن‌اند که نمی‌توانند گوشی آیفون خود را جلوی دید خود قرار داده و قفل آن را برای استفاده جهت پرداخت با Apple Pay باز کنند. این افراد خیلی راحت‌تر می‌توانند از قابلیت Touch ID برای باز کردن قفل گوشی استفاده کنند و نیازی هم به زاویه دادن به صورت خود یا کمک گرفتن از افراد دیگر نخواهند داشت.

بازگشت Touch ID به آیفون در هر شرایطی قابل قبول است، اما اپل به‌دنبال افزودن آن به مکان اصلی خود پیش از تمام این ماجراها است. انجام این کار بدون از بین بردن ظاهر تمیز صفحه نمایش آیفون، یقینا به مهندسی مبتکرانه‌ای نیاز دارد.

به‌نظر می‌رسد که پتنت جدیدی توسط اپل ثبت شده است که به‌طور کامل، احتمال بازگشت Touch ID در آیفون را نشان می‌دهد. این پتنت که سه شنبه‌ی دو هفته‌ی گذشته در US Patent and Trademark Office با عنوان «Shortwave infrared optical imaging through an electronic device display» به ثبت رسیده است، شامل روش‌هایی است که اپل برای شناسایی اثر انگشت با استفاده از نور، آن‌هم در حالی که المان‌های صفحه نمایش همچنان به کار خود ادامه می‌دهند، روی آن کار می‌کند. این طرح پیشنهادی است و باید دید که تا کجا ادامه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: رمز عبور گوشی آیفون Touch ID & Passcode

تشریح روش جدید اپل برای بازگشت Touch ID به آیفون

اپل خاطر نشان کرده است که امکان قرار دادن یک سیستم تصویربرداری نوری در مجاورت نمایشگر وجود دارد، اما این مورد می‌تواند ضخامت حاشیه را نسبت به آن‌چه که طراحان در نظر گرفته‌اند، بیشتر کند. در عوض، سیستم تصویربرداری نوری اپل در زیر پشته‌ی نمایشگر اصلی قرار دارد که معمولا از یک لایه محافظ خارجی، یک لایه حساس به لمس و خود لایه نمایشگر تشکیل شده است.

پیشنهاد شرکت اپل بدین صورت بوده است که سیستم تصویربرداری نوری، نور مادون قرمز با طول موج کوتاه را به سمت بالا منتقل می‌کند. حال براساس وجود برجستگی‌هایی که در تماس با صفحه هستند، با انگشت کاربر ارتباط برقرار کرده و نوری را منعکس می‌کنند. نور مادون قرمز منعکس شده توسط یک المان حساس به نور که در همان سیستم تصویربرداری نوری است، دریافت می‌شود و سپس می‌تواند قسمت‌هایی از اثر انگشت را برای تجزیه و تحلیل ارائه کند.

استفاده از نور مادون قرمز کاملا منطقی است، چرا که این نوری است که به هیچ عنوان برای چشم انسان قابل مشاهده نخواهد بود، بنابراین باعث حواس پرتی و خیره شدن کاربر نخواهد شد. به‌علاوه، از آن‌جا که از صفحه نمایش برای ساطع کردن نور مرئی و نور مادون قرمز استفاده نمی‌شود، سیستم از مثبت کاذب یا خواندن ناموفق ناشی از منابع مختلف نوری رنج نخواهد برد. این در حالی است که المان حساس به نور برای تشخیص نور مادون قرمز تنظیم می‌شود.

بازگشت Touch ID به آیفون

اپل همچنین پیشنهاد داده است که یک لایه ماسک مات بین المان حساس به نور و المان نور ساطع کننده مادون قرمز و استفاده از راهنماهای موجی برای قیف کردن نور از طریق مناطق بین پیکسلی نمایشگر وجود دارد. یعنی بیت‌های بین هر پیکسل این نقش را ایفا خواهد کرد. این مناطق بین پیکسلی، به نور مادون قرمز اجازه می‌دهد تا از هر دو طریق عبور کرده و سیستم را برای کارکرد در پشت نمایشگر آماده‌سازی می‌کند.

این پتنت توسط مخترعینی به‌نام محمد یکه یزدان دوست و جیوانی گوزینی ثبت شده است و تاریخ آن نیز به ۴ مهر ۹۷ (۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸) بازمی‌گردد.

اپل برنامه‌های ثبت پتنت خود را به‌صورت هفتگی قرار داده است و تضمینی هم وجود ندارد که تمام پتنت‌های ثبت شده توسط این شرکت در آینده در قالب یک محصول یا خدمت می‌توانند ظهور پیدا کنند. به هر حال این پتنت‌ها زمینه‌های مورد علاقه تحقیق و توسعه‌ی اپل را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: قابلیت اکتیویشن لاک آیفون

پتنت‌های دیگر در زمینه حسگر اثر انگشت

مفهوم اصلی تشخیص اثر انگشت در صفحه نمایش قطعا ایده‌ی جدیدی نیست. تشخیص اثر انگشت از طریق صفحه نمایش، در حال حاضر در برخی از اشکال گوشی همچون سری گوشی‌های گلکسی سامسونگ استفاده شده است، بنابراین اپل در این زمینه با رقبای خود هم راستا شده است.

همان‌طور که گفته شد، قبلا چندین بار ایده‌ی شناسایی اثر انگشت مبتنی بر صفحه نمایش بررسی شده است. در سال ۲۰۱۷، استفاده از تشخیص اثر انگشت تمام صفحه با استفاده از صفحه‌های لمسی خازنی در سراسر صفحه نمایش، پیشنهاد شده بود. یکی دیگر از شرکت همان سال برای انجام یک اسکن اثر انگشت مبتنی بر انعکاس IR، از ردیف دیودهای مادون قرمز ساطع شده در صفحه نمایش استفاده کرده بود.

تصویربرداری صوتی، یکی دیگر از تبلیغ‌های موجود در این زمینه بود که با استفاده از مبدل‌های پیزوالکتریک برای ارسال پالس‌های صوتی در امتداد یک بستر و تشخیص بازتاب آن برای ایجاد تصویر اثر انگشت اقدام به این کار می‌کرد. پتنت دیگری که اخیرا به ثبت رسیده است، از سنسورهای نوری زیر نمایشگر برای تشخیص اثر انگشت استفاده می‌کند و از اطراف مات صفحه نمایش و استفاده از دیافراگم‌های محدود و همچنین روش‌های دیگری تعبیه حسگرها در پشت نمایشگر استفاده می‌کند.

webranko
تحریریه بازرگانی سیب

مشاهده سایر مطالب
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *